POGREB

V Trstu poslednje slovo od Borisa Pahorja

Vse življenje je opozarjal na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam.
Fotografija: Pogreb Borisa Pahorja. FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
Pogreb Borisa Pahorja. FOTO: Leon Vidic, Delo

Na tržaškem pokopališču pri sv. Ani se bodo danes poslovili od tržaškega pisatelja in akademika Borisa Pahorja, ki je v 109. letu starosti preminil na svojem domu v Trstu prejšnji ponedeljek. Na pogrebni slovesnosti, ki se je bodo udeležili tudi visoki predstavniki slovenske vlade, se bo po pričakovanjih zbrala velika množica.

Pahor je 30. maja umrl v 109. letu starosti.

Današnje pogrebne slovesnosti se bodo med drugimi udeležili ministrica za kulturo Asta Vrečko, minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon in državni sekretar na ministrstvu za kulturo Marko Rusjan.

Pogreb Borisa Pahorja. FOTO: Leon Vidic, Delo
Pogreb Borisa Pahorja. FOTO: Leon Vidic, Delo

Minister Arčon je dejal: »S slovesom Borisa Pahorja se končuje zgodovinska era. Čas, ki je bil za prebivalce območja na meji med Slovenijo in Italijo globoko boleč, a nam je prinesel tudi preseganje bolečine in konfliktov. Vstop v novo obdobje sožitja in razumevanja ne bi bil mogoč brez intelektualnega in duhovnega horizonta, ki nam ga je odpiral Boris Pahor. Seveda bomo pisatelju, ki je bil velik Slovenec, velik Tržačan, velik Evropejec, večno hvaležni. Ampak pomembno se mi zdi predvsem, da njegovo sporočilo globokega humanizma vgradimo v oblikovanje naše prihodnosti.«

Pahor se je rodil leta 1913 v slovenski družini v Trstu. Kot otrok je bil priča fašističnemu požigu Narodnega doma v Trstu. Med drugo svetovno vojno se je pridružil osvobodilni fronti, leta 1944 so ga nemške oblasti poslale v koncentracijsko taborišče Natzweiler-Struthof. Kasneje so ga prestavili še v druga taborišča. Vse življenje je opozarjal na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri je opisal taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Bil je tudi prejemnik številnih priznanj, med njimi Prešernove nagrade, srebrnega častnega znaka RS in francoskega reda legije časti.

Ob smrti so se Borisu Pahorju poklonili politiki in kulturniki. Predsednik republike Borut Pahor ga je v nagovoru opisal kot »pisatelja brez meja, državljana sveta, človeka srca«.

image_alt
To nam je v zadnjem pogovoru zaupal Boris Pahor: Še včeraj sem to čutil

image_alt
Umrl je veliki slovenski domoljub Boris Pahor

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije