REFERENDUMSKA NEDELJA

Twitter slavi, opozicija slavi! Referendum uspel! Odzval se je Janša

Referendum o zakonu o vodah je mobiliziral ljudi, vprašanje pa je, ali so glasovali proti noveli zakona o vodah ali proti vladi.
Fotografija: Motiv z reke Soče, Bovec. FOTO: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
Motiv z reke Soče, Bovec. FOTO: Jure Eržen, Delo

Volivci so na referendumu odločali o usodi novele zakona o vodah. Na več kot 3000 voliščih je imelo pravico glas oddati skoraj1,7 milijona volilnih upravičencev. 

Nekdanji novinar in urednik Denis Oštir je na twitterju takole zapisal v nedeljskem večeru: »Pametni opozicijski politiki bodo danes pustili govornice civilnim organizacijam, neumni se bodo tolkli po prsih in interpretirali izid. «


Nekatere politične stranke slavijo

Nekdo drug je zapisal: »Nismo razdvojeni.« Poslanka LMŠ Jerca Korče pa meni tole: »Kampanja je pokazala, kako močna je solidarnost v naši skupnosti. Referendum je pokazal, da kljub vsem oviram ljudje stopimo skupaj, ko je treba. Rezultat je jasen znak, da ta vlada nima zaupanja naroda. Predvsem pa so mladi pokazali, da bodo stopili skupaj za prihodnost.«


Tudi stranka Levica slavi: »Ironično se politični opciji, ki se na vseh ravneh obnaša, kot da smo še vedno leta 1991, dogaja plebiscitaren rezultat. Vendar ne v njen prid.«

Profesor političnih ved Miro Haček: »1. Vlada v Sloveniji ne pade po izgubljenem referendumu, ampak zgolj v parlamentu ali na volitvah. 2. Jutri 200.000 prebivalcev še vedno ne bo imelo dostopa do čiste pitne vode. Žal. 3. Gradnje nad pitno vodo in ob vodotokih/obali po trenutnem zakonu se lahko nadaljujejo. Hura.«

Megafotr pravi takole (nelektorirano): »Vsaka odgovorna vlada bi ob takem rezultatu odstopila. Naša ne bo, ker niso sposobni prevzemat odgovornosti. Me pa zanima, kako si bodo poslanci SMC in Desusa našli službo po preteku mandata, ker nikoli več ne bodo prišli v parlament.«

Na profilu Proti Zakonu o vodah: »Ljudje! Ustvarili smo skupnost! Hvala vam! «


Minister: Referendum se je zlorabil za druge cilje

V Gibanju za pitno vodo so prepričani, da so glasovi proti noveli zakona o vodah na današnjem referendumu temeljili na mnenju stroke in delu nevladnih organizacij. Predsednica Inštituta 8. marec Nika Kovač pravi: »Pojavljajo se že očitki, da so bili glasovi čustveni. In pravim: gotovo so bili. A temeljili so na jasnem mnenju stroke, temeljili so na delu okoljevarstvenih organizacij, ki jih je oblast nenehno spregledovala, temeljili so na tem, da imajo ljudje dovolj oviranja demokratičnih pravic, in temeljili so na tem, da so nam narava, skupnost in javno dobro enotne vrednote. To je upanje in največja zmaga od vsega.« V gibanju so se, kot je dejala, zbrali različni ljudje. »Nekateri zagovarjajo vodo zaradi krščanskih vrednot, drugi, ker so strokovnjaki, in tretji, kot je Inštitut 8. marec, ker imamo 'poln kufer' neoliberalnih politik, ki jemljejo ljudem in dajejo elitam. Kolikor je razlogov, toliko je glasov proti. Gotovo pa glas proti izraža tudi nestrinjanje s trenutnimi politikami.«

Minister za okolje Andrej Vizjak, ki je predlagal novelo zakona o vodah je po približno petini preštetih glasov za medije dejal: »Ljudje so reagirali čustveno. Bodrili in spodbujali so se je z nekimi pamfleti, ki nimajo zveze s samim namenom zakona. Tudi namen in cilj tega zakona je bil takšen: kako dodatno zaščititi priobalni pas, omejiti gradnjo in nameniti več denarja za vzdrževanje vodotokov.« Dodal je, da se bodo potrudili na ministrstvu kako drugače zagotoviti ta denar. Minister sicer meni, da se je referendum zlorabil za druge cilje, tudi politične.

Poslanec LMŠ Nik Prebil vladi pravi, naj spakira (nelektorirano): »Vi na @vladaRS : po današnjem glasnem PROTI na referendumu in jasnemu sporočilu ljudi, bi bilo prav, da spakirate kovčke in se vsi skupaj poslovite.« Nekdanji predsednik vlade Marjan Šarec takole: »Nocoj je bila dosežena velika zmaga. Gre za zmago ljudi, gre za zmago narave in gre za jasno in močno sporočilo, da ta @vladaRS nima legitimnosti. To je bil tudi referendum proti vladi, kajti ona predlaga zakone, ki jih sprejema večina v državnem zboru.«

Predsednika DZ Igor Zorčič je tvitnil: »Volilci so z visoko udeležbo izkoristili priložnost, da na preverljiv način povedo, kaj si mislijo o delu vlade. Rezultat referenduma bo zgovoren.«

Današnji referendum je pokazal, da si ljudje želijo spremembe, je delne rezultate referenduma o noveli zakona o vodah komentirala predsednica SD Tanja Fajon. Kot je dejala, je nezaupanje v vlado izjemno, premier pa bi moral odstopiti. Sicer bi morali v opoziciji razmišljati o konstruktivni nezaupnici.


Janša: Brez drame

Na twitterju se je okoli 21.10 odzval predsednik vlade Janez Janša: »Poznate kako levo vlado, ki je odstopila po izgubljenem referendumu? Od večinskega sistema do družinskega zakonika? Zato brez drame. Ne morete pa sedeti doma in ob teh #MSM monopolih pričakovati čudežev na voliščih. Zato hvala vsem, ki ste glasovali. Kakorkoli. Tako se dela.«







Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije