Se lahko pokol v šoli zgodi tudi pri nas? Perko: »Seveda, in kdo pravi, da se ne bo!«

Poobjavljamo članek, ki smo ga po strelskem pohodu v Beogradu, objavili v Slovenskih novicah. Takrat smo se pogovarjali s priznanim psihologom dr. Andrejem Perkom, članek pa je po vsebini in novici o množičnem streljanju na srednji šoli v Gradcu aktualen še danes.
Članek objavljamo v originalu (4. maj 2023):
O beograjskem pokolu smo govorili s priznanim psihologom dr. Andrejem Perkom, ki je nedavno ob strašljivem primeru vrstniškega nasilja v Celju dejal, da je le še vprašanje časa, kdaj se bodo v naših šolah začeli tudi streljati.
Potem ko se je strelski pohod zgodil v naši neposredni bližini, v glavnem mestu Srbije in nekdanje skupne države Jugoslavije, pa Perko opozarja, da bi se kaj takšnega lahko zgodilo tudi v Sloveniji. »Seveda, in kdo pravi, da se ne bo! Slovenija je prav tako del tega vzgojnega pristopa do otrok, ki velja za celotno družbo zahoda. V Ameriki se to že dlje dogaja, v Evropi pa smo malo v zaostanku. Beograjski primer kaže, da se val nasilja med otroki seli tudi v našo bližino. Zato seveda še vedno velja, kar sem dejal ob vrstniškem nasilju v Celju, da lahko samo čakamo, kdaj se bo začelo v šolah streljati tudi pri nas.«

Povprašamo ga, kaj kaže primer sedmošolca, ki je zaradi negativne ocene prijel za orožje in postrelil sošolce in učiteljico. »To je logična posledica tega, da naša družba, naš sistem producira vedno bolj psihopatske osebke med otroki. Tu ne gre več za psihoze, nevroze, ampak za mejne osebnosti, ki so vzgojene tako, da nimajo nobenega moralnega čuta, sočutja in občutka krivde. Gre za vzgojo brez omejitev, otrok je bog brez vsakršne odgovornosti. Nobenih meja ne vzpostavijo starši in ubogih revčkov se ne sme več vzgajati tako, kot se je včasih reklo, z avtoritativno vzgojo. Ker velja prepričanje, da bi s tem otroku škodili, kršili njegove pravice in ga frustrirali. Predvsem je problem odsotnost vertikalne avtoritete, tu mislim na očetovo vlogo pri vzgoji. Ta je namreč popolnoma drugačna od ženske. Problem je v tem: če ni konkretnega očeta v družini, nastane kaos, nobene hierarhije ni več, otrok več ne ve, kaj je prav in kaj ni, na nikogar se ne more nasloniti, saj je očetovski pristop izrinjen iz vzgoje. Vsa naša družba postaja patološka in se razvija v narobe smer, zato lahko pričakujemo več takšnih dogodkov,« je prepričan.
Dr. Perko je poudaril še en vidik tako strašnega nasilnega ravnanja otrok. »Ne vemo, za kaj je šlo pri tem fantu, ki je streljal. Morda je kadil travo. Medtem ko na kajenje trave v naši družbi gledamo zelo naklonjeno, pa je znanstveno dokazano, da uničuje možgane in spodbuja agresijo. Včasih je marihuana vsebovala le okoli dva odstotka THC (kanabinoidna snov, op. p.), ta, ki jo prodajajo zdaj in jo gojijo v laboratorijih, pa vsebuje celo do 90 odstotkov THC, zato je tako škodljiva in uničujoča,« je še dejal priznani psiholog, naslednik pokojnega psihiatra Janeza Ruglja.

Preberite tudi: Psiholog Perko: Samo čakam, kdaj se bo začelo streljati v šoli tako kot v ZDA