Predstavitvena informacija

Približuje se konec. Ne zamudite ga!

V zadnjem avgustovskem tednu bo na sporedu 66. Ljubljana Festivalu kar nekaj žanrsko raznovrstnih dogodkov.
Fotografija: Vlado Kreslin FOTO: Festival Ljubljana
Odpri galerijo
Vlado Kreslin FOTO: Festival Ljubljana

Teden bo uvedla slovita opera Rigoletto, sledil bo zaključni nastop spremljevalne otroške delavnice Predani korakom, komorni orkester I Solisti Aquilani bo združil moči z brazilskim kitaristom Egbertom Gismontijem, Filharmonični orkester milanske Scale bo nastopil z mladim nadobudnim pianistom Janom Lisieckim, teden pa bo sklenil tradicionalni koncert Vlada Kreslina.

Rigoletto FOTO: Marcello Orselli 
Rigoletto FOTO: Marcello Orselli 
 
Priznana zasedba genovske operne hiše Carla Feliceja bo svoje gostovanje ovekovečila z uprizoritvijo slovite opere Rigoletto skladatelja Giuseppeja Verdija. Rigoletto danes velja za del železnega opernega repertoarja, v Ljubljani pa je prvo slovensko premiero doživel 19. novembra 1896. Verjetno najbolj izstopa cinična tenorska arija La donna è mobile, ki je kot izjemno spevna zaslovela tudi med beneškimi gondoljerji. V glavni vlogi nepremišljenega dvornega norčka Rigoletta bo nastopil italijanski operni pevec Leo Nucci, ki je v svojem obsežnem repertoarju znan interpret Verdijevih likov, samo v vlogi Rigoletta pa je nastopil več kot 400-krat.
(27. in 29. 8. ob 20.00, Cankarjev dom)

 

Kdo smo in kam gremo? Smo drugačni, posebni, tako kot vsi. Rjavolasi, svetlolasi, dolgolasi in kratkolasi, visoki, nizki … Imamo svoje ime, ki nas spremlja na naši poti. Pot, ki je edinstvena, naša, s posebnimi izzivi, zapletena, prepletena in v zanke ujeta. Z nami je vedno nekdo, ki nam pomaga, da vstajamo, se dvigamo in gremo proti svetlobi in sreči, po kateri vsi hrepenimo. S prebujanjem od rojstva pa vse do kasnejših let se bomo tokrat prepustili plesnemu spektaklu Prebujanja skozi čas, ki je nastal v sodelovanju Festivala Ljubljana, URI Soča in glavnega pokrovitelja projekta Zavarovalnice Sava.
(Zaključni nastop, 28. 8. ob 18.00, SNG Opera in balet Ljubljana)
 
Eden najboljših komornih orkestrov v Italiji, I Solisti Aquilani, ki je bil ustanovljen pod taktirko Vittoria Antonellinija, slavi kar petdeset let obstoja. Lani so v sodelovanju z znamenitim gledališkim in filmskim igralcem Johnom Malkovichem navdušili ljubljansko občinstvo, letos pa se jim bo kot solist pridružil brazilski skladatelj, pianist in kitarist Egberto Gismonti. Ta v svoji glasbi velikokrat virtuozno prepleta elemente brazilske ljudske glasbe in klasične glasbene dediščine. Taktirka bo tokrat v rokah argentinskega dirigenta Luisa Gorelika, ki je med drugim izkušen dirigent opernih predstav.
(28. 8. ob 20.00, Slovenska filharmonija)
 
Milanska Scala FOTO: Luca Piva 
Milanska Scala FOTO: Luca Piva 
Od leta 2013 Filharmonični orkester milanske Scale vsako leto tradicionalno organizira koncert na trgu pred milansko stolnico, obišče pa ga več kot 40.000 ljudi. V zadnjih 35 letih so priredili več kot 800 mednarodnih koncertov, med pomembne mejnike pa se uvrščata predvsem obisk Združenih držav Amerike z Riccardom Chaillyjem in Ljudske republike Kitajske z Myung-whun Chungom. Na ljubljanskem koncertu bodo nastopili pod nemško taktirko edinstvenega Christopha Eschenbacha. V solistični vlogi se bo na klavirju predstavil mladi, a za svoja leta izjemno zreli in nadobudni virtuoz Jan Lisiecki.
(30. 8. ob 20.00, Cankarjev dom)

Tradicionalni koncert Vlada Kreslina, ki vztrajno polni poletno gledališče Plečnikovih Križank, praznuje že sedemindvajset let. Glasbenik, ki je v osemdesetih deloval v rock bendu Horizont, leta 1980 zmagal na festivalu Slovenska popevka s skladbo Dan neskončnih sanj in potem z bendom Martin Krpan ustvaril nekaj večnih skladb, velja za enega najprepoznavnejših slovenskih ustvarjalcev sploh. Z izrednim razumevanjem, še posebno ljudske glasbe, je z Beltinško bando in najrazličnejšim sodelovanjem povzročil pravi preporod, saj jo je z osebno noto približal vsem generacijam tako na lokalni kot globalni ravni. Z raznovrstno paleto gostov bo Vlado Kreslin predstavil pesmi iz svoje obsežne glasbene zakladnice.
(31. 8. ob 20.30, Križanke)

Vlado Kreslin FOTO: Festival Ljubljana
Vlado Kreslin FOTO: Festival Ljubljana
 
Sklepni večer 66. Ljubljana Festivala bo zaznamoval Kraljevi orkester Concertgebouw iz Amsterdama, eden najboljših svetovnih orkestrov. Kritiki označujejo njegov zvok kot edinstven in uravnotežen – godalna sekcija je »žametno mehka«, zvok trobilne sekcije bleščeče »zlat«, pihala nosijo »izrazito osebno noto«, tolkala pa imajo mednarodni sloves. Vsako leto orkester izvede številne koncerte tako na domačem prizorišču kot tudi na vodilnih svetovnih odrih, ki jih obišče do 250.000 obiskovalcev. Na prizorišče Ljubljana Festivala se vračajo vnovič, tokrat pod taktirko dirigenta Manfreda Honecka.
(3. 9. ob 20.00, Cankarjev dom)

Kraljevi orkester FOTO: Arhiv Festival Ljubljana
Kraljevi orkester FOTO: Arhiv Festival Ljubljana

Koncertni večer Orkestra Slovenske filharmonije postavlja v ospredje dela skladateljev, ki so pomembno zaznamovali glasbeno zakladnico 19. in 20. stoletja. Orkester Slovenske filharmonije, ki se ponosno postavlja ob bok najstarejšim orkestrom, je svojo odličnost potrdil na številnih mednarodnih gostovanjih. Nastopili bodo pod taktirko svojega nekdanjega umetniškega vodje Marka Letonje, zdajšnjega šefa dirigenta filharmoničnega orkestra v Strassbourgu, ki z začetkom te sezone prevzema tudi mesto šefa dirigenta in umetniškega vodje filharmonikov v Bremnu.
(6. 9. ob 20.00, Cankarjev dom)
 

 
Na Festival Ljubljana pa se vrača tudi Goethejev Faust v režiji Tomaža Pandurja, ena najuspešnejših slovenskih gledaliških uprizoritev vseh časov. Po uspešnih gostovanjih in razprodanih predstavah na Kitajskem, v Mehiki, Južni Koreji, Kolumbiji, Španiji in drugod po svetu se na Festival Ljubljana vrača Goethejev Faust v režiji Tomaža Pandurja, premierno izveden v koprodukciji SNG Drama Ljubljana in 63. Festivala Ljubljana. Zadnja uprizoritev v osupljivem opusu pred dvema letoma preminulega slovenskega režiserja in gledališkega maga, ki je v svoji bogati karieri režiral na vseh koncih sveta in je skupaj s svojo sestro in najtesnejšo sodelavko Livijo Pandur pomembno vplival na podobo gledališča v širšem mednarodnem prostoru, je z več kot 60 ponovitvami in najmanj 30.000 gledalci ena najuspešnejših slovenskih gledaliških uprizoritev vseh časov.
(10. 9. ob 21.00, SNG Drama Ljubljana)
 
 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije