REFORME

Po vrhu koalicije: Golob razkril, kako bo vlada spreminjala plače

Napovedali so številne reforme.
Fotografija: Predsednik vlade dr. Robert Golob je gostil četrto srečanje poslank in poslancev strank vladne koalicije ter ministric in ministrov Vlade RS. FOTO: Blaž Samec
Odpri galerijo
Predsednik vlade dr. Robert Golob je gostil četrto srečanje poslank in poslancev strank vladne koalicije ter ministric in ministrov Vlade RS. FOTO: Blaž Samec

Premier Robert Golob, ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon in minister za delo Luka Mesec so po današnjem srečanju članov vlade s poslanci koalicije stopili pred kamere. Na Brdu pri Kranju so obravnavali reformo plačnega sistema in reformo nepremičninskega trga.

Predsednik vlade je dejal, da so pri obeh delovali po sistemu najprej analiza, potem prioritete in časovnica. »Enotnega sistema javnih plač pri nas že dolgo ni več,« je dejal Golob. Sklepi, ki so bili potrjeni, so, da bo spodnji del lestvice najprej obravnavan in da je nedopustno, da je spodnji del lestvice pod minimalno plačo. »Reformo plač v javnem sektorju začnemo na spodnjem delu lestvice, iskali bomo skupno osnovo za usklajevanje plač, pokojnin in socialnih transferjev. Iskali bomo način, kako se bodo plače usklajevale skozi leta, na enak način, kot se usklajujejo minimalne plače, pokojnine in socialni transferji. Iskali bomo skupno osnovo, na podlagi katere se usklajujejo vse štiri.«

Ne bomo iskali rešitve v enem stebru, temveč v več panogah, iskali bomo načine, kako naj vsaka panoga ureja plače znotraj panoge, da uredijo nesorazmerja. »Naredili bomo vse, da se ta pajkova mreža v celoti odpravi.« Razkril je še, da se spreminja razmerje med najnižjo in najvišjo plačo, ki se poveča na ena proti sedem. Zdaj je razmerje med minimalno plačo in plačo v najvišjem, 65. plačnem razredu 1 proti 4,7.

Po neuradnih podatkih N1 naj bi vlada razmišljala, da najnižja plača v javnem sektorju ne bi bila minimalna plača, temveč bi znašala 60 odstotkov povprečne plače v državi. 60 odstotkov od povprečne bruto plače, ki trenutno znaša 2244 evrov ali 1480 neto, je to torej 1346 evrov bruto oziroma 900 evrov neto na mesec.

In kdaj lahko pričakujemo spremembe? Golob napoveduje, da bi dogovor o odpravi plačnih anomalij lahko dosegli do aprila, za širšo reformo pa je potrebnega več časa.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije