Festivalna dvorana nima dostopa za invalide! Se prenova obeta kmalu?

Dostopnost javnih objektov za gibalno ovirane osebe je v Sloveniji vse bolj pereča tema, saj zakonodaja določa, da morajo biti vse javne ustanove do konca leta 2025 prilagojene invalidom. Med objekti, ki trenutno ne izpolnjujejo teh zahtev, je tudi Festivalna dvorana, ki deluje pod okriljem Pionirskega doma – Centra za kulturo mladih.
Dotična dvorana je v Baragovem semenišču, ki ga je zasnoval Jože Plečnik, stavba pa ima status spomenika državnega pomena. Prav zaradi tega je prenova zahteven in dolgotrajen proces, ki zahteva usklajevanje z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, je za Slovenske novice pojasnila Živa Steiner, vodja Službe za trženje in stike z javnostmi v Pionirskem domu.
Kljub temu so v sklopu načrtovane celovite prenove predvidene tudi prilagoditve za gibalno ovirane osebe.
Živa Steiner poudarja, da bodo prilagoditve za invalide izvedene v sklopu celovite prenove objekta, ki vključuje tako obnovo obstoječe stavbe kot dograditev novega dela. »Prenova se bo izvajala v skladu s konservatorskimi smernicami, pri čemer bodo upoštevane tudi potrebe gibalno oviranih obiskovalcev,« pojasnjuje in dodaja, da zaradi zahtevnosti projekta potrebna sredstva še niso v celoti zagotovljena. »Stopniščni vpenjalnik - goseničar ni dovolj hiter, prav tako finančnih sredstev za takšno investicijo nismo prejeli.«

Dostopnost zakonsko obvezna do konca leta
»Seznanjeni smo z zakonom o izenačevanju možnosti invalidov (ZIMI). Načrtovana celovita prenova objekta vključuje tudi prilagoditve za gibalno ovirane osebe, kar bo omogočilo skladnost z zakonskimi zahtevami in izboljšalo dostopnost za vse obiskovalce,« je pojasnila predstavnica in dodala, da se prenove veselijo, saj si želijo omogočiti obisk vsakemu posamezniku.

Trenutno invalidi, ki želijo obiskati Festivalno dvorano, namreč nimajo samostojnega dostopa. Festivalna dvorana v primeru predhodne najave poskrbi za osebno pomoč pri dvigovanju invalidskih vozičkov po stopnicah, v dvorani pa vedno zagotovijo prostor med publiko. Kljub temu to ni idealna rešitev, saj invalidi s tem ostajajo odvisni od drugih.
Pritožb uradno še ni, vprašanja pa prihajajo
Pritožb zaradi nedostopnosti do zdaj sicer ni bilo, občasno pa dobijo vprašanja gibalno oviranih oseb o dostopnosti. »Vedno jim podamo pojasnilo o trenutnem stanju in ponudimo pomoč, da jim omogočimo obisk,« pravi.
Vprašanje pa je, ali bo prenova izvedena pravočasno, do zakonsko določenega roka v letu 2025. Poleg zahtevnosti prilagoditve, ki mora upoštevati kulturnovarstvene smernice, je ključna tudi finančna plat projekta, saj ustanova še nima zagotovljenih vseh sredstev.
Dokler dvorana ni prilagojena za obisk gibalno oviranih, gibalno ovirane osebe namreč ne morejo funkcionirati kot neodvisni člani družbe, temveč so se primorani zanašati na druge. Ali bo Festivalna dvorana pravočasno postala prostor, odprt za vse obiskovalce – ne glede na njihove gibalne zmožnosti?