PROTI MINISTRU ZA ZDRAVJE

Nika Kovač in Jaša Jenull ga imata dovolj: ta minister mora oditi

Predstavniki organizacij civilne družbe so našteli deset razlogov, zaradi katerih bi minister za zdravje moral po njihovem mnenju odstopiti.
Fotografija: Nika Kovač in Jaša Jenull. FOTO: Črt Piksi
Odpri galerijo
Nika Kovač in Jaša Jenull. FOTO: Črt Piksi

Civilna iniciativa Glas ljudstva, Inštitut 8. marec in nekatere druge organizacije ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana pozivajo k odstopu oz. k njegovi odstavitvi. Po njihovi oceni namreč ne zastopa interesov pacientk in ostalih prebivalcev, ki naj bi jim bil namenjen sistem javnega zdravstva.

Po njihovi oceni je minister v letu dni s svojimi dejanji »dokončno utrdil oznako ministra za zasebne zdravnike, ne pa ministra za paciente«

Deset razlogov za odstop

Predstavniki organizacij civilne družbe so tudi našteli deset razlogov, zaradi katerih bi Bešič Loredan moral po njihovem mnenju odstopiti. Njihov skupni imenovalec je, kot so navedli, »postavljanje dobrobiti (zasebnih) zdravnikov pred potrebe pacientov, delovanje v nasprotju z zavezami in koalicijsko pogodbo vlade ter podpora privatizaciji in pretakanju javnega denarja v zasebne žepe«.

image_alt
Nasilje na psihiatrični kliniki? Bešič Loredan še molči, Golob napovedal to

Očitajo mu nejasne cilje zdravstvene reforme, usmerjenje javnega denarja v roke zasebnikov koncesionarjev z interventnim zakonom, ki naj bi bil namenjen skrajševanju čakalnih dob in ignoriranje kršenja ustavno zagotovljene pravice pacientov do osebnega zdravnika. Ob tem mu očitajo še, da ne uresničuje zaveze koalicije, »da bo ukinila dvoživkarstvo ter razmejila javno in zasebno zdravstvo«.

Kritični so do predloga zakona o Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ob tem pa tudi ostalim zakonskim predlogom s področja zdravstva očitajo številne kršitve ustave in zakonodaje. »Po enem letu ni noben od zakonov ministrstva niti blizu temu, da bi bil pripravljen na obravnavo in potrditev v DZ,« so izpostavili.

Med drugim so še izpostavili, da se minister ne zmeni za opozorila o neizpolnjevanju predvolilnih zavez in konstruktivne predloge civilne družbe. 

Ministru očitajo tudi, da je več mesecev javnosti prikrival sume nasilja nad pacienti na Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana, o katerih je prvi poročal N1. Minister je sicer danes pojasnil, da so bili s tem na podlagi anonimnih prijav res seznanjeni že septembra, a so se na ministrstvu zaradi občutljivosti tematike odločili, da zadevo preverijo »proč od oči javnosti«. So pa odredili sistemski nadzor klinike in zoper neznanega storilca policiji naznanili sum kaznivega dejanja.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije