TVEGATE EKSPLOZIJO

Ni hec, tega nikar ne počnite na bencinskih črpalkah

Proizvajalci prenosnih telefonov opozarjajo uporabnike, naj jih ne uporabljajo na mestih, kjer se hranijo gorljive ali eksplozivne snovi.
Fotografija: Osnovno pravilo protieksplozijske zaščite in varstva pred požarom je zagotoviti odsotnost vira vžiga. Tako sta na bencinskem servisu prepovedana kajenje in uporaba odprtega ognja ter orodja in naprav, ki iskrijo oziroma lahko povzročijo iskro. FOTO: Mavric Pivk, Delo
Odpri galerijo
Osnovno pravilo protieksplozijske zaščite in varstva pred požarom je zagotoviti odsotnost vira vžiga. Tako sta na bencinskem servisu prepovedana kajenje in uporaba odprtega ognja ter orodja in naprav, ki iskrijo oziroma lahko povzročijo iskro. FOTO: Mavric Pivk, Delo

Verjetno ni voznika, ki med točenjem goriva na bencinskih črpalkah ni opazil znaka za prepovedano telefoniranje na mobilnih napravah. Ob tem nekateri skomignejo z rameni in se na znak le požvižgajo, le malokdo pa opozorilo vzame resno, kot varnostno informacijo. Pri nakupu mobilne naprave smo v navodilih seznanjeni z informacijo: »Mobilne naprave ne uporabljajte, hranite ali prenašajte na mestih, kjer se hranijo gorljive ali eksplozivne snovi (na primer na bencinskih črpalkah, v skladiščih nafte ali kemijskih tovarnah). Če napravo uporabljate na teh območjih, se poveča nevarnost eksplozije ali požara.«

Če naprava pade na tla, lahko pride do vžiga

Za pojasnilo smo se obrnili na bencinski servis Petrol, kjer so nam odgovorili, da mobilni telefon res pomeni enega izmed potencialov virov vžiga (poleg denimo kajenja). »Če nam naprava pade na tla, lahko zaradi električnega toka razpadlega telefona pride do vžiga potencialno eksplozivne atmosfere.«

Za neupoštevanje pravil denarne kazni niso predvidene. Kot so nam odgovorili na inšpektoratu za infrastrukturo, mora na kršitve opozarjati sam lastnik oziroma najemnik bencinskega servisa. »Gorivo v vozilo točijo običajno kupci goriva, ki so dolžni spoštovati organizacijske ukrepe za zmanjšanje nevarnosti povzročitve eksplozije (znake za prepovedi kajenja, uporabe mobilnega telefona ipd.). Nadzor nad kršenjem teh prepovedi pa ni v pristojnosti energetskega inšpektorja, saj za to v zakonodaji ni pravne podlage. Prav tako za kršitve znakov za prepovedi, nameščenih na točilnih mestih bencinskih servisov, v zakonodaji ni predvidenih kazenskih določb – glob. Te kršitve nadzira lastnik oz. najemnik bencinskega servisa in v primeru ugotovljene kršitve opozori kršitelja in od njega zahteva spoštovanje opozoril in prepovedi,« so zapisali.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije