SHOD ZA UPOKOJENCE

Na današnji shod v Ljubljani oprtani z orožjem? Policija pravi ...

Pod objavo se je oglasil uporabnik in napovedal prihod lovcev z orožjem.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Getty Images 
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Getty Images 

Na uredništvo smo prejeli opozorilo bralca, ki je na družabnem omrežju facebook zasledil zastrašujoč komentar enega od sledilcev pod pozivom na današnji shod t. i. ljudske iniciative Glas upokojencev. Uporabnik, ki naj bi mu bilo ime Egon Novak, je v skupini na facebooku Demokratična pravna Slovenija zapisal: 

»Vsi prevozi na protest v Ljubljano morajo biti zastonj. Nič se ne sme plačati. Vsi pa gremo v Ljubljano, tudi lovci z lovskim orožjem. Vsi se tam dobimo.«

image_alt
Voditeljica Odmevov gosta komaj umirila: Imate 3.000 evrov pokojnine in več

Zaradi najave, da bodo lovci prišli na protestni shod za upokojence z orožjem, se je marsikomu privzdignila obrv.

Na PU Ljubljana in na Lovsko zvezo Slovenije smo naslovili vprašanja, ali je uporaba lovskega orožja na protestnem shodu dovoljena in v skladu z zakonom. V kakšnem prekršku je  posameznik, če bo na dogodek v Ljubljano prišel oprtan z orožjem?

Odgovor policije je jasen:

»Zakon o javnih zbiranjih v 23. členu določa, da udeleženci na shod oziroma prireditev ne smejo prinašati orožja, eksplozivnih snovi, pirotehničnih izdelkov ali nevarnih predmetov oziroma snovi ter motiti reda na shodu oziroma prireditvi. Globa 150 evrov je predpisana v prvem odstavku 40. člena. Policisti so pri varovanju javnih shodov in prireditev pozorni na tovrstne pojave in predmete, ki jih na javne shode in prireditve ni dovoljeno prinašati, tudi zasežejo.«

Lovci ogorčeni

Na Lovski zvezi pa pojasnjujejo, da oseba z imenom Egon Novak ni član Lovske zveze Slovenije. »Objave, ki jo navajate, ni delil slovenski lovec, ampak gre, kot je razvidno že na facebooku, za lažni profil,« pojasnjujejo in dodajajo, da zakon o orožju v 8. členu jasno določa pogoje nošenja in prenašanja orožja. »Nošenje orožja po tem zakonu pomeni, da ima posameznik orožje, pripravljeno za uporabo, pri sebi. Za prenos orožja po tem zakonu se šteje, če orožje ni pripravljeno za uporabo in je zaprto v embalaži, pri čemer mora biti strelivo ločeno od orožja, prenos pa je potreben iz upravičenih razlogov. Posameznik sme nositi orožje, če ima pri sebi orožni list, oziroma ga sme prenašati, če ima pri sebi ustrezno drugo orožno listino in listino o istovetnosti, ki jo je izdal državni organ in je opremljena s fotografijo. Kdor nosi ali prenaša orožje, mora na zahtevo policista pokazati orožno listino, ki upravičuje nošenje oziroma posest orožja.«

Na Lovski zvezi so jasni, da se lovsko orožje lahko nosi (in uporablja) zgolj v lovišču in strelišču.

»Ob tem je prepovedano nositi orožje na javnih krajih, dodatno je to prepovedano in sankcionirano za javne shode! Kakršna koli kršitev teh pravil pomeni, da imetnik orožne listine ni zanesljiv. Zanesljivost, ki je določena v  16. členu zakona o orožju, je eden od osnovnih pogojev za posedovanje orožja in listin. 16. člen namreč pravi, da je posameznik zanesljiv, če se na podlagi ugotovljenih dejstev lahko sklepa, da orožja ne bo zlorabljal ali ga neprevidno, nestrokovno ter malomarno uporabljal in shranjeval ... Lovci so s temi pravili seznanjeni in po njih skrbno ravnajo!«

»Na Lovski zvezi Slovenije smo ogorčeni nad tovrstnimi poskusi zlorabe orožja in slovenskih lovcev. Takšni pozivi nikakor ne prispevajo k ustavno dopustnemu mirnemu uresničevanju pravic posameznikov,« je še zapisala Urša Kmetec, njihova svetovalka za odnose z javnostmi.

Imate zgodbo za nas? Pišite nam prek spodnjega obrazca.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije