Kranjski Versailles občudoval tudi cesar

Avstrijski cesar Franc I. je 16. maja 1821 med Ljubljanskim kongresom obiskal lastnika dvorca Dol Jožefa Kalasanca Erberga. V občini Dol pri Ljubljani so se odločili, da 200-letnemu jubileju tega dogodka namenijo posebno pozornost.
»Z obeleženjem tega dogodka želi Občina Dol pri Ljubljani obuditi zgodovinski spomin in seznaniti prebivalce občine (in tudi širše) z najvišjim obiskom v zgodovini kraja, obiskom avstrijskega cesarja Franca I. in njegove žene Karoline v dvorcu barona Jožefa Kalasanca Erberga, dvigniti domovinsko zavest občanov, pritegniti mlade k raziskovanju tega dela dolske zgodovine in prispevati k prepoznavanju občine v slovenskem prostoru,« so sporočili.
Dol se je v tistem času imenoval Verhpolje.


Ko je grof Aleksander Gallenberg v prvi polovici 16. stoletja opustil stari utrjeni grad Ostri vrh nad sotočjem Ljubljanice, Save in Kamniške Bistrice, si je dal leta 1540 na levem bregu Save pri vasi Dol zgraditi nov, času primernejši dvorec. Dvorec Dol so imeli Gallenbergi v posesti do leta 1562, za njimi pa Raspi. Od Janeza Boltežarja Raspa ga je leta 1688 kupil baron Janez Danijel Erberg. Že Janez Danijel je začel dvorec, ki je bil tudi za slovenske razmere dokaj skromen in grajen v renesančnem slogu, preurejati. Odločneje je posegel v preureditev gradu njegov vnuk Volbenk Danijel Erberg. Dvorec, zlasti pa park, sta dosegla vrhunec odličnosti v času njegovega sina Jožefa Kalasanca, ki je bil takrat eden najuglednejših mož na Kranjskem. Bil je zbiralec starin in umetnin, kulturni zgodovinar in mecen. Kalasanc je park spremenil v pravi botanični vrt s številnimi redkimi in eksotičnimi rastlinami. Njegovi otroci in dediči v drugem kolenu so dvorec prodali. Leta 1944 so ga partizani požgali. Spomeniška služba je rešila pred uničenjem samo oba klasicistična paviljona sredi opustelega parka.
Leta 1944 so partizani dvorec požgali.

Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice prvi mesec že za 7,99 € 0,99 €!