POROČILO UNICEFA

Ustrahujejo vsakega drugega slovenskega šolarja

V Sloveniji 44 odstotkov učencev, starih od 13 do 15 let, v šoli vsaj enkrat ustrahovanih in/ali vpletenih v pretep.
Fotografija: Skoraj polovica učencev v Sloveniji je žrtev medvrstniškega nasilja. FOTO: Shuterstock
Odpri galerijo
Skoraj polovica učencev v Sloveniji je žrtev medvrstniškega nasilja. FOTO: Shuterstock

NEW YORK, LJUBLJANA – Polovica oziroma 150 milijonov vseh mladostnikov na svetu, starih od 13 do 15 let, je vpletena v medvrstniško nasilje v šoli ali njeni okolici. V Sloveniji je bilo v šoli ali njeni okolici vsaj enkrat ustrahovanih skoraj polovica oziroma 44 odstotkov učencev, opozarja Unicef v najnovejšem mednarodnem poročilu o nasilju v šolah.

Poročilo Unicefa zajema podatke o medvrstniškem nasilju v šoli in okolici za 122 držav iz raziskav Global School-based Student Health Surveys (GSHS) in Health Behaviour in School-Aged Children (HBSC). Izsledki iz leta 2014 kažejo različne načine, kako se učencem dogaja nasilje v šoli in njeni okolici. Približno eden od treh mladostnikov, starih od 13 do 15 let, je deležen ustrahovanja in pretepanja, trije od 10 šolarjev v 39 državah Evrope in Severne Amerike pa priznavajo, da ustrahujejo svoje vrstnike.

Dekleta pogosteje žrtve psihološkega nasilja

Dekleta in fantje so enako izpostavljeni ustrahovanju, vendar so dekleta pogosteje žrtve psiholoških oblik ustrahovanja, fantje pa so bolj izpostavljeni fizičnemu nasilju in grožnjam.

Poročilo so predstavili v okviru Unicefove globalne kampanje proti nasilju #ENDviolence. Opozarjajo, da nasilje v šolah z uporabo orožja, kot so noži in pištole, še naprej terjajo življenja, in da se v vse bolj digitalnem svetu ustrahovanje seli na splet in tamkajšnja omrežja.

Ustrahovanje se seli na splet

»Učenci so vsakodnevno izpostavljeni nevarnostim, kot so pretepanja, ustrahovanje med vrstniki in na spletu, telesno kaznovanje, spolno nadlegovanje, nasilje z orožjem in pritiski, da se pridružijo tolpam. Kratkoročno ima to poguben vpliv na njihovo učenje, dolgoročno pa lahko vodi v depresije, tesnobe in celo samomore. Nasilje je lekcija, ki je ne bi smel izkusiti noben otrok, saj za vedno zaznamuje njegovo življenje,« je ob objavi poročila poudarila izvršna direktorica Unicefa Henrietta H. Fore.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije