NEZAKONITO

Smrtonosni ukrep slovenske vlade?

Zdravnika, ki bi bolnika neupravičeno napotil k specialistu, bi kaznovali
Fotografija: Družinske zdravnike bi lahko doletela tudi denarna kazen. FOTO: Mavric Pivk
Odpri galerijo
Družinske zdravnike bi lahko doletela tudi denarna kazen. FOTO: Mavric Pivk

LJUBLJANA – Vlada Mira Cerarja, natančneje ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, se je odločila, da bo čakalne vrste v zdravstvu reševala na škodo bolnikov. Kako drugače bi lahko razumeli tisti del predloga splošnega dogovora o obsegu letošnjih zdravstvenih programov, ki govori, da bodo zdravnika, ki bo bolnika neupravičeno napotil na specialistični pregled, denarno kaznovali.
»Gre za smrtno nevaren ukrep Vlade Republike Slovenije, ki ga bodo čutili bolniki,« je jasen družinski zdravnik in predstavnik Sindikata družinskih zdravnikov Praktikum Igor Muževič, ki še opozori, da je ukrep tudi nezakonit in v nasprotju z zakonom o pacientovih pravicah. Ta pravi, da se pri napotitvah bolnikov ne upošteva samo strokovnih smernic, temveč tudi posebne okoliščine stanja bolnika. Sam upa, da ukrepa kolegi ne bodo upoštevali. »Kakšen zdravnik se bo morda ustrašil in bolnika ne bo poslal naprej. Potem se bo izkazalo, da je imel bolnik na koncu resno obolenje,« opozori Muževič in ponazori: »Tudi za prehladom je lahko kaj resnega.«

Predstavnik Sindikata družinskih zdravnikov Igor Muževič je ogorčen nad najnovejšim vladnim ukrepom. FOTO: Jože Suhadolnik
Predstavnik Sindikata družinskih zdravnikov Igor Muževič je ogorčen nad najnovejšim vladnim ukrepom. FOTO: Jože Suhadolnik


Sogovornik doda, da bo zaradi ukrepa porušilo tudi zaupanje med zdravnikom in bolnikom, saj bo ta v primeru, ko ne bo dobil napotnice, mislil, »da ga hoče zdravnik pretentati«. Prepričan je, da bo na koncu izdanih še več napotnic, saj se bodo zdravniki bali tožb bolnikov. Kako je država sploh lahko sprejela takšen ukrep, saj je ta »lahko smrtonosen«, pa sogovornik še danes ne more razumeti. »Ljudje utegnejo umirati zaradi tega. Ne morem razumeti, da se lahko tako igrajo z življenji,« je oster in še: »Zdravniki zaradi tega ne bodo na slabšem, ampak bodo bolniki samo še bolj trpeli. Mi bolnikov ne pošiljamo kar brez zveze na preiskave, saj hočemo za njih le dobro.« Po njegovem prepričanju želi vlada, pa četudi ima ves čas ogromno besed o tem, kako skrbi za javno zdravstvo, državljanom omejiti dostop do njega. In po drugi strani preferirati zasebno zdravstvo.
Na stran zdravnikov so stopili tudi v Zdravniški zbornici Slovenije. Predsednica Zdenka Čebašek-Travnik je izpostavila, da bo zdravnik v strahu pred kaznijo verjetno res manjkrat napisal napotnice, »pri tem pa lahko spregleda kakšen pomemben znak bolezni, ki bo za pacienta lahko tudi usoden«.

No, na zdravstvenem ministrstvu pa menijo, da bodo s tem omogočili hitrejši dostop do preiskav tistim, ki jih nujno potrebujejo. Ukrep predvideva, da bodo razširjeni strokovni kolegiji pripravili merila za ustrezne napotitve in da bo na podlagi teh specialist po pregledu presodil, ali je bil bolnik na preiskave napoten upravičeno ali ne. Čebašek-Travnikova opozarja, da je nemogoče pripraviti tako enoznačna merila, da bi jih lahko zdravniki na sekundarni ravni brez dvoma upoštevali kot podlago za presojo. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije