PRERIVANJA IN ŽALJIVKE

Po več deset ljudi ostaja pred avtobusi, prihajajo še študenti

Rezervacijski sistem naj bi rešil zagato v medkrajevnem javnem prometu, prevozniki pa čakajo pristojno ministrstvo.
Fotografija: Gneča je velika predvsem na AP Ljubljana. FOTO: Blaž Samec, Delo
Odpri galerijo
Gneča je velika predvsem na AP Ljubljana. FOTO: Blaž Samec, Delo

»Zadnja dva meseca na avtobusni postaji v Ljubljani z veliko težavo umirjamo potnike, predvsem z brezplačnimi vozovnicami, ki so prepričani, da jim vsaka taka vozovnica brezpogojno zagotavlja prevoz ob izbrani uri, na določen dan na izbrani liniji. Na srečo letos turistov pravzaprav ni, zato pred avtobusi ostaja nekaj deset ljudi. Če pa bi jih imeli, bi pred avtobusi ostajalo po več kot 100 ljudi,« nam je o težavah zaradi ukrepov za zajezitev koronavirusa in manjšega števila dovoljenih potnikov na avtobusu, povedal Matija Jeras z Avtobusne postaje (AP) Ljubljana.


Z oktobrom prihaja na tisoče študentov

Že nekajkrat so se zgodili incidenti pred avtobusi, ker potniki ostanejo pred vrati, saj ni več dovolj prostora, kar jih razjezi. Dogaja se marsikaj, vse od žaljivk do pretepov, ker niso prišli na vrsto in morajo čakati na naslednji avtobus. Število potnikov se bo z oktobrom še povečalo, saj se v študijske klopi vrača več kot 70.000 študentov. Veliko jih uporablja javni prevoz. In kje se zaplete? Pri dosledni uporabi rezervacijskega sistema v medkrajevnem avtobusnem prometu. »Sprejem študentov ob obstoječem stanju žal ne more biti drugačen kot neprimeren za javni potniški promet, ki naj bi bil enostaven za uporabo, potnikom prijazen in način prevoza prihodnosti.« 
 

Dodatne kapacitete, kjer se to da

V prevozniškem avtobusnem podjetju Arriva so nam povedali, da se skušajo prilagoditi razmeram. »1. julija 2020 se je znatno povečalo število rednih uporabnikov javnega potniškega prometa, ki so upravičeni do brezplačnih prevozov. V Arrivi se dnevno prilagajamo povpraševanju, z dodajanjem dodatnih kapacitet, kjer to razmere dopuščajo.«

Avtobusi so na nekaterih linijah polni. FOTO: Blaž Samec, Delo
Avtobusi so na nekaterih linijah polni. FOTO: Blaž Samec, Delo

AP Ljubljana predstavlja več kot 45 odstotkov izvedenih postajnih storitev v Sloveniji in zato sprejema največ reklamacij. »Do incidentov prihaja, na avtobusni postaji beležimo že več deset verbalnih napadov na naše zaposlene, prometnike in blagajnike, nestrpnost potnikov do voznikov prevoznikov, med katerimi jih kar nekaj teh linij (trenutno proti morju) ne želi več izvajati in hoče zamenjati linijo. Prihaja tudi do prerivanj med potniki, starejšimi osebami, do nekontroliranega gibanja po postaji in zamud zaradi nestrinjanj potnikov z nezmožnostjo potovanja do izbrane destinacije,« pravi Jeras.


Dodatni nadzori na avtobusu zaradi mask

V Mariboru očitno nimajo takšnih težav. »Kakšnih incidentov zaradi omejitev doslej nismo imeli, smo pa v minulih dneh zaznali, da nekateri potniki omenjenih ukrepov ne upoštevajo dosledno. Tako smo sprejeli odločitev o izvajanju poostrenih nadzorov na nekaterih avtobusnih linijah, pri čemer naši kontrolorji potnikom brez maske ne dovolijo vstopa na avtobus oziroma jih pozovejo, da ga zapustijo. Cilj tega ni, da bi komur koli preprečili uporabo mestnega potniškega prometa, temveč želimo doseči spoštovanje navodil in s tem zagotoviti varnost vseh potnikov na avtobusu,« so nam povedali v Javnem podjetju Marprom.

Nekateri starejši so se že pred izbruhom virusa sars-cov2 v javnem prometu ščitili z maskami, predvsem zaradi gripe. FOTO: Blaž Samec, Delo
Nekateri starejši so se že pred izbruhom virusa sars-cov2 v javnem prometu ščitili z maskami, predvsem zaradi gripe. FOTO: Blaž Samec, Delo

Povečanje števila linij in avtobusov ni rešitev

Neprijetne situacije in zapleti se dogajajo, ker so vse vozovnice izenačene – mesečne, dnevne in brezplačne za starejše. »Poudariti je treba, da so uporabniki mesečnih vozovnic večinoma potniki, ki potujejo na krajših relacijah, medtem ko dnevni potniki in sedaj tudi potniki z brezplačno vozovnico uporabijo daljše relacije, atraktivnejše v danem letnem času, kjer ni zadosti odhodov. Prav tako pri imetnikih mesečnih vozovnic ni mogoče predvideti, kdaj in ob katerih urah bodo potovali, prav tako pri drugih, predvsem z brezplačnimi vozovnicami. Zato je utemeljevanje o povečanem številu avtobusov neutemeljeno in tudi zaradi omejenega števila avtobusov registriranih za GJS neizvedljivo,« sporoča Jeras, ki vidi rešitev v rezervacijskem sistemu. Od pristojnega ministrstva za infrastrukturo tako pričakujejo dogovor do konca septembra: »Trenutne probleme želimo skupaj s prevozniki rešiti v najkrajšem možnem času in dobiti potrditev odgovornega ministrstva, saj svojih rešitev nimajo.«

Ste opazili kaj zanimivega? Pišite nam.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije