COVID 19 V SLOVENIJI

Stanje na intenzivnem oddelku: najmlajša je stara 47 let

V soboto je bilo pozitivnih 111 testov, v nedeljo 50. Strokovnjake skrbi, ker je tokrat povprečna starost resno bolnih precej nižja kot v prvem valu.
Fotografija: Matjaž Jereb. FOTO: posnetek zaslona
Odpri galerijo
Matjaž Jereb. FOTO: posnetek zaslona

Ob le 984 opravljenih testih so v nedeljo potrdili 50 novih okužb s koronavirusom. Trenutno je v Sloveniji 1.280 aktivnih primerov. Danes je v bolnišnicah po Sloveniji 70 bolnikov, od tega je 14 pacientov na intenzivnih oddelkih, 12 oseb pa potrebuje pomoč pri dihanju.

Vodja oddelka intenzivne terapije na infekcijski kliniki UKC ob tem opozarja, da se slovenska javnost še vedno ne zaveda, da je covid resna in smrtna bolezen. »Mislim, da bo slabše kot v prvem valu. Glede na situacijo, a ne želim strašiti ljudi, vendar glede na porast bo število ljudi v prihodnjih dneh raslo.« 

Z današnjim dnem morajo starejši otroci in učitelji v šolah nositi maske. Spremembe se nanašajo tudi na obratovalne čase lokalov. 

Kadrovska kriza brez primere


O trenutnem stanju  v državi je na novinarski konferenci spregovoril vodja oddelka intenzivne terapije na infekcijski kliniki UKC Matjaž Jereb. »Glede na epidemiološko situacijo v državi pričakovano raste število bolnikov, ki jih zaradi covida sprejemamo v bolnišnico. Število bolnikov na intenzivnem oddelku raste. Danes jih je osem. V naslednjih dneh pričakujemo glede na neugodno situacijo, da bo število naraščalo. Na oddelkih smo pripravljeni, a če bo število šlo čez načrtovano, bo težava. Ni je države na svetu, ki bi lahko število potrebnih postelj povečevala v nedogled. Treba je omejiti število okužb, kar lahko naredimo tako, da se združimo v tem in upoštevamo ukrepe.«

Jereb je povedal, da se na ljubljanski infekcijski kliniki trenutno zdravi osem bolnikov, pripravljenih pa imajo 16 intenzivnih postelj. Razmišljajo tudi, da bi se klinika prestrukturirala v covid bolnišnico. Povedal je še, da je standard tak, da bi za eno posteljo na intenzivnem oddelku potrebovali pet medicinskih sester. 
Koronastanje v naši državi se ne umirja. FOTO: Leon Vidic, Delo
Koronastanje v naši državi se ne umirja. FOTO: Leon Vidic, Delo


Opozarja, da je kader ključen problem. »To govorimo že nekaj časa. Na to smo opozarjali že pred covidom. Soočamo se s pomanjkanjem kadra, kar bo težava. Lahko pripravimo postelje, a če ne bo usposobljenega kadra, nismo naredili nič.«

Ne vedo, kako se bo končalo


Razkril je tudi, da je na intenzivnem oddelku najmlajša bolnica stara 47, najstarejši pa 81. Trenutna povprečna starost na intenzivnem oddelku je 57. Trije od njih nimajo nobene resne sočasne bolezni. »Covid je nevaren za vse, zbolevajo tudi mlajši in stanje je lahko pri njih tudi resno.«

»Potek bolezni je v drugem valu podoben kot v prvem valu. Stanje se poslabša šesti ali sedmi dan. Skrb vzbujajoče je, da se stanje zelo hitro poslabša. Zadnji bolnik je prišel s ceste prek urgentne ambulantne. Stanje se mu je doma hitro poslabšalo in po sprejemu je bil intubiran.«

Slovenska javnost še vedno ne verjame, da je bolezen lahko nevarna in smrtna. Povedal je še, da je bila smrtnost v prvem valu na ravni 31 odstotkov, trenutno je nižja.« Do danes so v drugem valu pri nas umrli štirje, vendar jih je še v akutni fazi in ne vemo, kako se bo končalo.«


Okužbe se širijo v domove za starejše


V Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini so konec tedna potrdili dve novi okužbi pri stanovalcih, tako da je okuženih 18 stanovalcev, ob njih pa tudi pet zaposlenih, je za STA danes povedala direktorica doma Kristina Kampuš.

V Domu Nine Pokorn na Grmovju pri Žalcu, kjer prebivajo osebe s težavami v duševnem zdravju, pa imajo eno novo okuženo stanovalko.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije