PREBOLEVNIKI

Cepljenje proti covidu 19 kljub velikemu številu protiteles?

Prebolevnikom sporočajo, da se lahko cepijo takoj po preboleli bolezni.
Fotografija: Cepljenje zdravstvenih delavcev v UKC Ljubljana FOTO: Blaž Samec
Odpri galerijo
Cepljenje zdravstvenih delavcev v UKC Ljubljana FOTO: Blaž Samec

Mnogi, ki so preboleli covid ali pa o tem niso prepričani (ker so ga preboleli brez simptomov), se odločajo, da preverijo raven svojih protiteles. A kot je stroka že večkrat javno poudarila, ti testi nimajo nobene veljave v zvezi z dokazovanjem prebolevnosti in imunosti proti covidu. Poleg tega pa so se v javnosti pojavile tudi informacije, da cepljenje naj ne bi bilo priporočljivo ob visoki ravni protiteles. Tudi to so na NIJZ in ministrstvo za zdravje odločno zanikali in jasno sporočili: prebolevnik se lahko cepi takoj po preboleli bolezni.

image_alt
Alojz Ihan o tem, koliko »težkih zim« zaradi covida je še pred nami


»Cepljenje oseb, ki so prebolele covid-19, se lahko opravi takoj, ko mine obdobje izolacije. Ker so osebe še nekaj mesecev po preboleli bolezni zaščitene, se cepljenje lahko varno odloži do 6 mesecev od začetka bolezni (najbolje je cepljenje opraviti 1-6 mesecev po bolezni). Dosedanji podatki kažejo, da za zaščito oseb, ki so v zadnjih 8 mesecih dokazano prebolele covid-19 (izvid o pozitivnem PCR testu), zadostuje en odmerek cepiva proti COVID-19 (če oseba želi, lahko prejme tudi polno cepljenje v skladu s SmPC). V takih primerih prebolevnik velja za zaščitenega takoj po cepljenju. Če je minilo več kot 8 mesecev od začetka bolezni in prebolevnik še ni bil cepljen, prejme polno cepljenje,« so v priporočilih za cepljenje zapisali (nelektorirano) na NIJZ.
 

Kljub prebolelosti je lahko serološki test negativen


Na ministrstvu za zdravje pa so ob tem poudarili, da je vodja vladne svetovalne skupine za covid 19 Mateja Logar »že večkrat odgovorila, da testiranja s serološkimi testi ne priporočamo, ker koncentracija protiteles ne korelira s stopnjo zaščite, zato vsem, ki so covid 19 preboleli, svetujemo, da se cepijo. Protitelesa, ki se dokazujejo s komercialnimi testi, so samo dokaz, da smo bili v stiku z virusom, ne povedo pa nam nič, kakšna je stopnja zaščite pred ponovno okužbo, zato se pri nas trenutno ne predvideva, da bi se izdajala potrdila o prebolevnosti na osnovi določitve protiteles.«
 
Tudi na NIJZ pojasnjujejo, da test prisotnosti protiteles na covid-19 ni diagnostični test, zato ne gre za neposredni dokaz o zaščiti pred okužbo s sars-cov-2, ampak nakazuje to, da je oseba bila s tem virusom v stiku. »Če bi želeli meriti dejansko zaščito imunosti na covid-19, bi morali pogledati specifična protitelesa, ki jih imenujemo nevtralizacijska protitelesa. Poleg tega je pomembno omeniti, da ima lahko oseba, kljub prebolelemu covid-19 serološki test negativen.«

image_alt
Zdravnica, na pomoč: Mama nam zameri, ker smo se cepili

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije