PIVO IN VINO

Vse naše pivske fontane

Uspešnice in obogatitev slovenske turistične ponudbe.
Fotografija: Vinska fontana Marezige Foto: facebook
Odpri galerijo
Vinska fontana Marezige Foto: facebook

Žalcu, kjer so pred šestimi leti uredili in odprli prvo fontano, v kateri iz pip priteka kaj drugega kot pivo, so kmalu sledili tudi v vinorodnih krajih, na Primorskem, Štajerskem in Dolenjskem, po novem pa še na Krasu. Le v Brdih nad fontanami vina niso najbolj navdušeni oziroma so mnenja o morebitni ureditvi fontane briških vin zelo različna.

Fontana piv Zeleno zlato je poklon hmeljarski dediščini Spodnje Savinjske doline in Žalcu, ki je središče hmeljarstva v naši državi. Slovenija je tudi peta največja proizvajalka hmelja na svetu, hmelj pa je tista začimba, ki daje pivu okus in prepoznavno noto. »V Žalcu smo želeli obstoječo zgodovino povezati s sedanjostjo in postaviti temelje zanimive turistične zgodbe za prihodnost. Rezultat vseh teh dejavnikov je Fontana piv Zeleno zlato,« pravijo na Zavodu za kulturo, šport in turizem Žalec.

Zgodba o fontani se je začela v letu 2014 na pobudo takratnega predsednika Zveze turističnih društev Občine Žalec Matjaža Omladiča. Izvirna zamisel je spodbudila občino, da je še istega leta na arhitekturnem natečaju iskala idejne rešitve. Gradnja Fontane piv Zeleno zlato se je začela aprila 2016, otvoritvena slovesnost pa je bila 6. septembra 2016 ob prazniku Občine Žalec. V prvih dveh mesecih delovanja je fontano obiskalo več kot 36.000 obiskovalcev.

Fontana piv Zeleno zlato v Žalcu je poklon hmeljarski tradiciji. Foto: Primož Hieng
Fontana piv Zeleno zlato v Žalcu je poklon hmeljarski tradiciji. Foto: Primož Hieng

Postavljena je v mestni park v središču mesta, ob tržnici. Obiskovalec lahko kupi steklen vrček na različnih lokacijah v mestu in za ceno 9 evrov pokuša šestkrat po deciliter piva. Na voljo sta tudi polnjenji po 3 krat 1 dcl oziroma 10 krat 1 dcl piva, prvo za 7,60 evra, drugo pa za 11 evrov. Fontana piv Zeleno zlato omogoča vsem kupcem vrčkov, da lahko kupijo dodatna točenja za pivo – t. i. refil. Ta omogoča, da kupijo dodatna točenja piva, to pa je mogoče le za vrčke, katerih čipi so bili aktivirani isti dan, ko kupec želi opraviti refil. Vrček Fontane piv Zeleno zlato je oblikoval priznani industrijski oblikovalec in častni občan Občine Žalec Oskar Kogoj, izdelali pa so ga v Steklarni Hrastnik.

Svetišče vina

Vinsko fontano Marezige so odprli avgusta 2018. »Vzor nam je bila fontana piva v Žalcu, s katero smo tudi pobrateni in z njo redno sodelujemo,« pravi Andrej Pongrac, ki pri fontani skrbi za odnose z javnostmi. »Za odprtje smo se odločili, saj smo menili, da gastronomska ponudba našega kraja potrebuje nekaj več: svoje svetišče vina oziroma refoška. Refošk je pri nas več kot le vino, je tradicija, ki povezuje več generacij družin, prijateljev in krajanov. Lokacija vinske fontane je izjemna, saj imamo najlepši razgled na slovensko Istro. V neposredni bližini je slaščičarna Refoškoladnica, ki ustvarja torte in sladoled na temelju refoška in drugih lokalnih vin ter sladoled in sladice, kot jih vsi poznamo. Poleg nje pa je slovita gostilna Karjola. V dolini pod vinsko fontano gradimo največje glamping naselje v Sloveniji, ki se bo imenovalo Dežela refoška.«

Ponujajo vrhunska lokalna in odprta vina. »Gostje si ob prihodu kupijo paket, v katerem dobijo svoj vinski kozarec, nosilno vrečko ter tri degustacijske žetone, s katerimi si sami natočijo vino iz fontane (v zunanjem paviljonu),« dodaja Pongrac. »V notranjem paviljonu imamo na voljo vrhunska lokalna vina, ki si jih lahko gostje natočijo s kartico, na kateri je naloženo dobroimetje. V ogromnem sodu režemo domače istrske narezke, narezke s sirom ipd. Imamo manjšo prodajalno, kjer prodajamo izključno domače istrske izdelke.«

Iz pipic tudi sok

Fontano vin Vodole so uredili v neposredni bližini središča Maribora, v osrčju Mariborske vinske ceste. »Fontano vin Vodole smo prvič odprli novembra 2019,« je povedal Jan Kristl. »Prvo, testno odprtje je trajalo samo dva tedna, saj smo želeli v tem času testirati zadeve in pridobiti kar se da veliko povratnih informacij. Uradno odprtje smo predvideli marca 2020, žal pa nam jo je zagodel novi koronavirus, zato smo tisto prvo odprtje z omejitvami prestavili na začetek maja. Za odprtje fontane vin smo se odločili predvsem z namenom promocije lokalnih vinarjev, saj verjamemo, da štajerski okoliš ponuja resnično vrhunska vina, ki si zaslužijo ne samo prepoznavnosti v slovenskem okolju, ampak tudi na globalni ravni.«

Fontana vin Vodole je na posestvu Sončni raj. Foto: osebni arhiv
Fontana vin Vodole je na posestvu Sončni raj. Foto: osebni arhiv

Fontana vin Vodole ponuja osem različnih vin lokalnih vinarjev, pravi Kristl: »Šest jih prihaja iz Mariborske vzhodne oziroma iz Vodolske vinske ceste. Z vinskim kozarcem gost prejme šest degustacij po 0,5 dcl vina (cena 10 evrov). S kupljenim kozarcem se lahko vrne in ga ob ponovnem prihodu napolni s šestimi degustacijami po nižji ceni (7 evrov). Med izbranimi vini je šest vin bele sorte in dve rdeče. Poskrbljeno je tudi za otroke in za starejše, ki ne uživajo alkohola, saj iz dveh pipic pritečeta tudi sokova ekološke pridelave Posestva Sončni raj (cena kozarca za sok je 5 evrov). Lani smo nadgradili tudi kulinarično ponudbo. Naši gostje lahko tako ob vrhunskem lokalnem vinu naročijo narezke (mesno-sirni, sirni, veganski), krače, starane parmezane in pite (jabolka, malina, skuta). Iz kuhinje do terase fontane vin kulinarične dobrote dostavimo z unikatnim Food and Wine flying barom, prvo gondolo na svetu, ki po jeklenici pripelje hrano v naročje gosta. Ob kulinarični in vinski ponudbi lahko naši gostje sprostijo adrenalin na dvosmernem ziplinu Čebelji let ali se odločijo za prenočitev v hiškah Nesting resorta.«

Razstavljeni cviček

Izvir cvička, ki ga je Občina Šmarješke Toplice uresničila skupaj s partnerji Društvom vinogradnikov Šmarjeta in Društvom vinogradnikov Vinji vrh – Bela Cerkev ter Mlinom Košak iz Družinske vasi, je na Karlovškovem trgu v Šmarjeti. Na lesenem pultu je pet kovinskih avtomatiziranih točilnih naprav, štiri so namenjene degustaciji vin, iz zadnje pa priteče voda.

Fontano cvička so v Šmarjeti po besedah Alje Rabzelj, vodje projekta Lokalno je aktualno – Šmarješki izvir cvička, uredili na podlagi zgledov drugih fontan v Sloveniji. Na fontani cvička bo lahko obiskovalec sam z degustacijo spoznal cviček, in sicer bo za ceno devet evrov prejel en degustacijski kozarec s čipom, s katerim bo na fontani imel možnost poskušanja treh glavnih sestavin vin cvička: to so modra frankinja, žametna črnina in dolenjsko belo ter na koncu seveda cviček. S kozarcem zraven dobi vsak Mlinarjevo črno bombico, kruhek, ki ga pečejo v Mlinu Košak. Na Izviru cvička so na voljo najboljša vina z okoliških vinorodnih goric.

Vinska fontana Kapela je v osrčju Radgonsko-Kapelskih goric na Kapelskem Vrhu, tik ob cerkvi sv. Marije Magdalene, ponuja pa degustacijo lokalnih vin in dobrot. »Na fontani namreč ponujamo vina vinogradnikov iz naše občine,« nam je sporočila Katja Ilijevec iz Vinske fontane Kapela. »Na enem mestu ponujamo vina lokalnih vinarjev, tako da lahko gostje brez dolgih poti in skrbi uživajo v kozarčku žlahtne kapljice, pri tem pa uživajo v čudovitem razgledu, ki sega daleč naokrog. Za pokušino je treba kupiti spominski kozarec, s katerim vsak lahko poskusi šest vzorcev vina (6 krat 0,5 dl). Cena kozarca je 8 evrov. V ospredju so bela vina, kot sta traminec in renski rizling, poleg tega še rumeni muškat, obiskovalci pa bodo lahko poskusili tudi avtohtono sorto ranina, nekatera lokalna rdeča vina, buteljčna vina in penine.

Seveda pa nismo pozabili niti na to, da se h kozarčku vina poda narezek, ki je sestavljen iz lokalnih dobrot, kot so prleška tünka in suhomesni izdelki. Nismo pa pozabili niti na tradicionalno prleško gibanico, v poletnih mesecih se bodo pa gostje lahko ohladili s sladoledom z bučnim oljem. Na lokaciji bo potekala tudi prodaja vin in penin. Seveda si želimo, da s širitvijo ponudbe privabimo še več gostov. Lani smo vikende popestrili z glasbenimi nastopi, kar je pritegnilo veliko obiskovalcev, tako da jih tudi letos načrtujemo kar precej. Naslednji mesec nas čaka že prva obletnica delovanja, kar bomo proslavili v nedeljo, 19. junija, z Ansamblom Pivski bratje.«

Družinska fontana

Družina Laslo, ki ima v Dobrovniku vse od leta 1966 gostilno Pri Lujzi, je na začetku avgusta 2020 odprla prvo vinsko fontano v Pomurju. »Ideja se je porodila že leta 2013, ko takih fontan v Sloveniji sploh še ni bilo, ampak nikoli ni bilo sredstev in časa. Že od nekdaj sem si želel vina ponujati ne samo v gostilni, ampak tudi na bolj moderen način in imel izdelano vizijo. Vedno je bilo potem treba obnavljati hišo, gostilno, modernizirati opremo, okolico in se je uresničitev ideje zavlekla. Prehitevali so nas po levi in desni, a zdaj smo zadovoljni, ker nam je končno uspelo,« pravi Emil Laslo. Objekt vinske fontane je Emil z ženo Hildo in najstarejšim sinom Emilom sezidal iz starih zidakov, fontano oziroma inovativni aparat pa so jim izdelali v Logatcu.

V Gostilni pri Lujzi so leta 2020 svojo ponudbo obogatili in odprli še vinsko fontano.
V Gostilni pri Lujzi so leta 2020 svojo ponudbo obogatili in odprli še vinsko fontano.

»Vino pridelamo sami, na 2,5 ha površin imamo posajenih 11.000 trsov,« pove Laslo. »Imamo devet sort in vsako posebej tudi trgamo. Iz fontane priteče šest različnih vrst vina, ki so prilagojene različnim okusom obiskovalcev. Nekateri imajo raje suha in polsuha vina, ti potem poskušajo na primer sivi pinot in renski rizling, nekoliko več jih je za traminec, rumeni muškat in sauvignon. Obiskovalci si lahko kupijo kozarec, ki ima na spodnji strani čip, na njem pa je šest vzorcev. Z enim kozarcem lahko poskusijo vseh šest vin, toči se 0,6 decilitra, kozarec pa jim ostane kot spominek oziroma za 6 evrov in 3 evre kavcije za vračljiv kozarec.«

Vinska fontana je odprta tudi pozimi, saj ima talno gretje, objekt pa je tudi zastekljen. Fontana je že postala turistična zanimivost, priljubljena pri obiskovalcih. »Dosti gostov pride na kosilo, kupi kozarček, potem pa hodi med obedom malo pokušat. Nekateri si vino prinesejo do mize, tako da gre za zanimivo kombinacijo gostilne in fontane,« še pove Emil Laslo.

Prva na Krasu

Najnovejšo vinsko fontano so tik pred prvomajskimi prazniki odprli v baru Panorama v Štanjelu. Pandemija covida-19 je po svoje prizadela tudi Igorja Sitarja, lastnika bara, vendar ni obupal: »Ker sem inovativen in imam rad, da se vedno dogaja kaj novega, med pandemijo nisem miroval. Za ponovno odprtje sem, seveda s skupino prijateljev, razvil in oblikoval novo turistično ponudbo – prvo vinsko fontano na Krasu. Imenuje se Fontana terana Štanjel – v čast najbolj prepoznavni žlahtni kapljici na Krasu. Iz špine pa ob kralju Krasa priteče tudi vse bolj prepoznavna avtohtona vinska sorta vitovska grganja.

Obiskovalci želijo neposredno izkušnjo, zato si lahko vino iz sodčka natočijo kar sami. Obiskovalci fontane terana kupijo izjemno lep žeton, ki si ga nekateri shranijo tudi kot enkraten spominek na lepo izkušnjo. Sposodijo si vinski kozarec, iz katerega na razgledni terasi okušajo vince in ob vinskih sodih takoj steče spontano druženje. Gostinska ponudba vključuje na Krasu obvezen pršut, ki mora biti na tanko narezan, ponudimo pa tudi nabor vrhunskih buteljčnih vin lokalnih vinogradnikov.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije