ARGENTINSKO MARTINOVANJE

Lun'ca čez lužo

Veselica Slovencev Argentine, Brazilije, Urugvaja, Čila in Kanade.
Fotografija: Tako veselo je bilo z Lun'co med rojaki v Argentini.
Foto: osebni arhiv
Odpri galerijo
Tako veselo je bilo z Lun'co med rojaki v Argentini. Foto: osebni arhiv

Ansambel Lun'ca se je po Švedski in Nemčiji odpravil še onkraj oceana, k našim rojakom v Argentini. Odzvali so se prijaznemu povabilu in s pristno slovensko pesmijo popestrili prvo vseslovensko srečanje in VII. martinovanje v Mendozi.

Štiridnevno srečanje, ki je na enem mestu združilo skoraj 500 Slovencev iz vse Argentine, Brazilije, Urugvaja, Čila in Kanade, je ponudilo raznolik program, ki ga je, kot je za Slovence značilno, popestrila prava slovenska glasba.

»Prvi dan smo zaključili s Slovenskim kulturnim večerom, na katerem sta se, poleg ubranih glasov argentinskih Slovencev in skrbno odplesanih korakov folklornih skupin, prvič na tem srečanju zaslišali tudi harmonika in slovenska pesem v naši izvedbi. Seveda ni šlo brez že skoraj ponarodelih Slakovih skladb, kot je V dolini tihi, in Avsenikovih, najbolj znana je seveda Slovenija, od kod lepote tvoje. A smo zaigrali še veliko drugih, ob katerih so se zbrani veselo vrteli v ritmu polk in valčkov,« pove Ana Šket, pevka Ansambla Lun'ca, ki je sicer zaposlena v Uradu RS za Slovence v zamejstvu in po svetu. Člani Ansambla Lun'ca so z domačo glasbo dodobra popestrili sproščeno druženje ob odličnem argentinskem asadu (žar) ter ogledu ene od mendoških vinarn. In tudi po slovenski maši je bilo veselo in glasno, le da se je dogajanje preselilo v prostore Slovenskega doma v Mendozi.

V Mendozi imajo tudi Trg Republike Slovenije. Foto: Dragica Bošnjak
V Mendozi imajo tudi Trg Republike Slovenije. Foto: Dragica Bošnjak

»V zraku je bilo čutiti pristno vzdušje in dobro voljo, zato se nikomur ni mudilo domov,« še doda Šketova. Člani ansambla so se ob tej priložnosti sprehodili tudi po ulicah mesta Mendoza, kjer je poseben trg – Trg Republike Slovenije, ki ga krasijo številni slovenski simboli.

Novembra 1991 so ga s podporo mesta postavili prav mendoški Slovenci. Gre namreč za prvo tovrstno počastitev samostojne in neodvisne Slovenije zunaj matične domovine. Škerova pravi, da so spoznali, da je nedvomno slovenska pesem tista, ki že desetletja, stoletja pomembno prispeva k ohranjanju slovenske besede, kulture, izročila in združuje Slovence, ki so svoj drugi dom našli na tujem. Domače viže so značilne za vsako pristno slovensko praznovanje in Ansambel Lun'ca je z rojaki poskrbel, da je bil njihov obisk pravi praznik slovenstva. »Verjamemo, da smo jim s pesmijo tudi mi prinesli košček domovine in jih tudi na tak način spodbudili, da še naprej ohranjajo in negujejo slovensko identiteto,« poudarja Ana Šket.

Potovanje je bilo kar naporno, saj so bili na poti skoraj štiri dni, v tem času pa so se kar šestkrat vkrcali v letalo, saj so stopili na italijanska, španska, perujska, brazilska in nemška tla. A kljub temu so se iz dežele sonca in dobrega vina, kot pregovorno imenujejo te kraje, vrnili polni lepih občutkov. Tam so doživeli izjemne štiri dni, predvsem pa so se srečali s srčnimi in iskreno ponosnimi Slovenci, ki so svoj drugi dom našli čez lužo. »To potovanje se nam bo zato za vedno zapisalo v lep spomin. Ob tem se zahvaljujemo tako Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, Veleposlaništvu RS v Buenos Airesu kot Društvu Slovencev v Mendozi, predvsem pa vsem rojakom, s katerimi smo spletli pristne prijateljske vezi in so nam omogočili to življenjsko izkušnjo, ki je ne bomo nikoli pozabili. Seveda upamo, da se srečamo še kdaj,« so si enotni člani Ansambla Lun'ca.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije