DISNEYJEV SVET

Abraham Magičnega kraljestva

Pred 50 leti je Američan spremenil delovanje zabaviščnih parkov.
Fotografija: Orlando je postal turistično eno najbolj obleganih mest na svetu. FOTO: Paul Yeung/REUTERS
Odpri galerijo
Orlando je postal turistično eno najbolj obleganih mest na svetu. FOTO: Paul Yeung/REUTERS

Pepelkin grad v Disneyjevem zabaviščnem parku v Orlandu je bil ena od osrednjih atrakcij novega parka, poimenovanega Walt Disney World (Svet Walta Disneyja), ko je ta pred 50 leti odprl vrata v bližini mesta Orlando na Floridi. In to je ostal vse do danes. Odprtje takrat največjega zabaviščnega parka na svetu, ki je z novimi tematskimi sklopi in kar 27 hotelskimi kompleksi še vedno ohranil svetovni primat, je bilo revolucionarno dejanje znamenitega animatorja Walta Disneyja.



Zabaviščni parki so obstajali, še preden se je nanje spomnil avtor legendarnega Mikija Miške, a obiskovalcem niso ponujali toliko možnosti za zabavo in zapravljanje prostega časa in seveda denarja, kot je to omogočal Disneyjev svet v Orlandu. Podjetje Walta Disneyja je prvi zabaviščni park, imenovan Disneyland, odprlo že leta 1955 v bližini Los Angelesa, vendar je bil narejen še po tradicionalnem konceptu s številnimi napravami za zabavo, od vlakcev smrti do drugih naprav za adrenalinsko zabavo. Walt Disney s tem ni bil zadovoljen. Želel je še več.

Zamislil si je tematske parke s hoteli, trgovinami, restavracijami, športnimi dvoranami in napravami, skratka sanjski svet zabave, v katerem bi lahko družina preživela tudi teden dni, ne da bi ji bilo treba zapustiti mehurček Disneyjevega sveta. Poleg tega je bil nezadovoljen, ker Disneylanda v Kaliforniji niso obiskovali ljudje z ameriške vzhodne obale.

Walt Disney med odprtjem prvega Disneylanda v Anaheimu v Kaliforniji leta 1955 FOTO: REUTERS
Walt Disney med odprtjem prvega Disneylanda v Anaheimu v Kaliforniji leta 1955 FOTO: REUTERS
Zato so v začetku 60. začeli iskati primeren prostor, kjer bi postavili zabaviščni park, ki bi bil lažje dostopen ljudem, zlasti mladim in družinam na drugem koncu Združenih držav. V oči jim je padlo območje pri Orlandu, veliko skoraj 50 kvadratnih kilometrov, ki je bilo takrat še dokaj neznano mesto rejcev govedi in nasadov pomaranč na Floridi. A ker je bil Orlando križišče sistema ameriških avtocest, Disney ni okleval. Veliko, nerazvito in deloma močvirnato zemljišče je bilo ravno pravo za njegove načrte.

Kot je zdaj, ob praznovanju abrahama Disney Worlda, povedala Mary Demetree iz Orlanda, direktorica nepremičninskega podjetja, ki je zemljišče prodalo Disneyju, sta se njen oče in stric ob prodaji zavezala, da imena kupca ne bosta izdala. V Orlandu so seveda ugibali, kdo je kupil tako veliko in skoraj ničvredno zemljišče, toda šele tedanji guverner Floride Haydon Burns je ob napovedi novinarske konference z Waltom Disneyjem sporočil, da se bo podoba osrednje Floride povsem spremenila. In imel je še kako prav.

Demi Lovato in miška Minnie na rdeči preprogi v Disney Worldu v Orlandu
FOTO: Shannon Livingston/WENN
Demi Lovato in miška Minnie na rdeči preprogi v Disney Worldu v Orlandu FOTO: Shannon Livingston/WENN
Čeprav je Walt Disney leto dni po nakupu zemljišča umrl, je njegovo vizijo uresničil njegov brat Roy. Za nadzor gradnje prvega tematskega parka, poimenovanega Magično kraljestvo (Magic Kingdom), je najel upokojenega ameriškega generala Williama Potterja, ki je za takratnih 400 milijonov dolarjev dokončal Disneyjeve zamisli. Slovesno odprtje parka 1. oktobra 1971 je bilo veličasten dogodek, po glavni ulici tematskega parka je v sprevodu nastopilo več kot tisoč šolskih godb na pihala z vse Floride.

Walt Disney je pred smrtjo načrtoval še gradnjo povsem novega mesta ob parku, s policijo, gasilci, mestno upravo in vsem, kar sodi zraven. A tega potem niso uresničili, temveč so poleg Magičnega kraljestva raje odprli še tri tematske parke, in sicer Epcot, Hollywoodski studii in Živalsko kraljestvo. Disneyjeva vizija, da njegovi zabaviščni parki postanejo kraji za oddih, so povsem spremenili logiko zabavišč za otroke in družine, ki so ji sledili mnogi drugi po svetu. Zaradi največjega zabaviščnega parka na svetu je Orlando postal eno najbolj turistično obleganih krajev na svetu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije