SLUH

Zakaj mi šumi v ušesih?

Objavljeno 27. november 2012 16.40 | Posodobljeno 27. november 2012 16.42 | Piše: Živa Slokan

O najpogostejših boleznih ušes smo se pogovarjali s specialistko za otorinolaringologijo, dr. Radejko Čuček Remic.

Vnetje sluhovoda »Vnetje sluhovoda je dokaj pogost pojav, ki nastane zaradi kemične ali mehanske poškodbe kože sluhovoda ob nepravilnem čiščenju ušes s palčkami ali kopanju v bazenih ali morju. Zaradi zadnjega je to vnetje najpogostejše v poletnih mesecih,« razlaga dr. Remičeva. Zaščitna maščobna plast kože sluhovoda se izgubi, nastane oteklina, iz ušesa pa se začne izločati ušesno maslo in sprva bolj voden, kasneje pa gostejši izcedek. »Poleg gnojnega izcedka nas ob vnetju sluhovoda močno boli uho, v nekaterih primerih je mogoče tudi poslabšanje sluha.« Dr. Remičeva poudarja, da je treba, če opazimo opisane bolezenske znake, nemudoma obiskati zdravnika, da bo vnetje ustrezno zdravil: »V nasprotnem se lahko namreč širi na uhelj in vratne bezgavke. Po nekaj tednih lahko preide tudi v kronično fazo z zadebelitvijo kože, v končni fazi pa vodi do zožitve sluhovoda.« Metode zdravljenja so različne: »Sluhovod očistimo ali bolniku predpišemo lokalne kreme, kapljice. Če je vnetje močno, ga zdravimo z ustreznimi antibiotiki.«

Vnetje srednjega ušesa Vnetje srednjega ušesa povzročajo mikroorganizmi, ki se začnejo ob okužbi razmnoževati. Prek nosu ali žrela vstopijo v srednje uho skozi ušesno trobljo oziroma evstahijevo cev. »Najpogostejši bolezenski znak je bolečina v ušesu, ki jo občutimo, ker na bobnič pritiska tekočina ali gnoj, ki sta se nakopičila v srednjem ušesu. To vnetje lahko spremljajo vročina, bolečina za uhljem, delna ali popolna izguba sluha v prizadetem ušesu in občutek, da nam v ušesu utripa oziroma šumi,« dodaja dr. Remičeva. Vnetje srednjega ušesa pogosteje doleti dojenčke in majhne otroke, ki še nimajo popolnoma razvite obrambe pred povzročiteljem okužbe pa tudi zato, ker je njihova evstahijeva cev krajša in vodoravno položena. Poleg tega imajo v nosnem delu žrela razmeroma veliko žrelnico, ki lahko s svojo velikostjo zmanjša prehodnost žrelnega ustja evstahijeve cevi, kar v nekaterih primerih povzroči zamašitev srednjega ušesa. »Vnetje srednjega ušesa zdravimo z antibiotiki in kapljicami za ušesa ter nos. Včasih se pojavijo tudi omotica, vrtoglavica, bruhanje in nestabilnost pri hoji. S preiskavami ugotovimo, ali je vzrok za opisane bolezenske znake v ušesu ali drugje,« še dodaja dr. Remičeva.

Šumenje v ušesu Z izrazom šumenje v ušesu opisujemo slišane zvoke, ki so notranjega izvora. Slišimo lahko zvonjenje, žvižganje, piskanje, brenčanje. »Vzrokov za šumenje je veliko. Lahko so posledica okužbe oziroma vnetja, tujka v ušesu, motnje krvnega pretoka, poškodbe sluha, povzročene s hrupom, presnovne motnje, obstajajo pa še drugi vzroki,« pove dr. Remičeva in dodaja, da je šumenje zelo pogost pojav: »Šum je lahko stalen ali občasen. Sprememb v sluhu navadno ni, je pa moteč.« Dodaja, da pametnega zdravila za to nevšečnost ni: »Najprej je treba opraviti preiskave sluha, da ugotovimo, ali je vzrok za šumenje v ušesu ali drugje. Za zdravljenje se, denimo, uporablja sredstva za pospeševanje prekrvavitve.« 

Deli s prijatelji