OPOZORILNO

Za okužbe dihal so najdovzetnejši otroci

Objavljeno 21. december 2011 15.20 | Posodobljeno 21. december 2011 14.30 | Piše: M. F.

Okužbe zgornjih dihal je mogoče zdraviti doma, kadar pa se prenesejo na spodnje, se nemudoma zglasite pri zdravniku.

Izkoristil je nepazljivost in izmaknil denar (fotografija je simbolična).

Pediatri s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ter iz Službe za pljučne bolezni Pediatrične klinike UKC Ljubljana kot vsako leto tudi letos od začetka decembra opažajo povečano število virusnih okužb dihal pri otrocih. Pričakujejo, da bo v prihodnjih mesecih število obolelih še naraščalo.

Prehlad in gripo zdravimo simptomatsko

Prav v  zimskem času je namreč večja verjetnost, da zlasti otroci v starostni skupini od enega do treh let zbolijo za virusnimi okužbami dihal. Na prvem mestu med njimi je prehlad, katerega simptomi so izcedek iz nosu, kašelj in blago povišana telesna temperatura, težave pa običajno izzvenijo po nekaj dneh.

Zapleti se pogosteje pojavijo pri gripi, kjer so poleg prehladnih znakov prisotne še močno povišana telesna temperatura in bolečine v mišicah ter sklepih.

V obeh primerih gre za okužbo zgornjih dihal, pri zdravljenju katerih so potrebni zadosten vnos tekočine, čiščenje nosu s fiziološko raztopino, zniževanje povišane telesne temperature, kadar ta preseže vrednost 38 stopinj Celzija,  in predvsem pozorno opazovanje otrokovega dihanja. Antibiotiki pri zdravljenju virusnih okužb dihal praviloma niso učinkoviti.

Pri sumu na okužbo spodnjih dihal takoj k zdravniku

Virusna okužba se iz zgornjih lahko prenese v spodnja dihala, kar vodi v bronhiolitis ali pljučnico.
Pomembno je, da ti dve bolezni starši pravočasno prepoznajo in nemudoma obiščejo zdravnika. Najpogosteje ob tem otrok težko diha, sope, v pljučih mu piska, vdih pa je boleč. Zdravnik bo glede na otrokovo klinično stanje, odstotek zasičenosti hemoglobina s kisikom, način in hitrost dihanja ter hidracijo ocenil, ali potrebuje bolnišnično zdravljenje. Če to ne bo potrebno, bo staršem dal natančna navodila, kako bolezen zdraviti doma ter kdaj je potreben ponovni kontrolni pregled ter kateri so tisti znaki, ki zahtevajo takojšnji ponovni obisk zdravnika.

Kritične skupine

Posebna previdnost je potrebna pri otrocih, saj lahko pri njih okužbe dihal povzročijo resne zaplete. To so prezgodaj rojeni otroci, otroci z bronhopulmonalno displazijo, drugimi kroničnimi boleznimi pljuč, nekaterimi boleznimi srca, imunskimi pomanjkljivostmi ter dojenčki, zlasti tisti, ki so mlajši od treh mesecev.

Dojenčki še nimajo dobro razvite obrambe proti virusnim okužbam in prva okužba pri njih praviloma poteka v težji obliki, zato je zelo pomembno, da v družinah z dojenčki starejšega sorojenca v času virusnih okužb začasno izpišejo iz vrtca, saj lahko prenese okužbo na mlajšega bratca ali sestrico, tudi če sam nima vidne okužbe dihal. Starejši otroci lahko okužbe dihal prebolijo v bistveno blažji obliki kot dojenčki.  Pediatri močno odsvetujejo izpostavljanje dojenčkov z obiskovanjem nakupovalnih središč in drugih krajev, kjer se zadržuje veliko ljudi.

Tudi črevesne okužbe

V jesensko-zimskih mesecih so pogoste tudi črevesne okužbe, ki jih najpogosteje povzroča rotavirus. Pojavljata se bruhanje in driska, zaradi česar je zlasti pri mlajših otrocih povečana nevarnost dehidracije, zato moramo otrokom pogosto ponujati male količine tekočine.

Na prvem mestu je preventiva

Zelo pomembna v preprečevanju različnih respiratornih in drugih virusnih okužb je preventiva. Zato je potrebna poostrena higiena: redno prezračevanje, razkuževanje rok in igrač. Prav tako pomembna je pravilna, uravnotežena in vitaminsko bogata prehrana. Poostriti je treba tudi osebno higieno in higieno prostorov, za otroke do tretjega leta starosti pa je priporočljivo cepljenje s cepivom proti rotavirusu in gripi.
 

Deli s prijatelji