VNETE OČI

Ste poskrbeli za oči?

Objavljeno 08. julij 2017 20.00 | Posodobljeno 08. julij 2017 20.00 | Piše: Ema Bubanj

Poleti bi morali precej pozornosti posvečati tudi očem, ki se lahko zaradi sonca, suhega in mrzlega zraka v klimatiziranih prostorih ter vode v bazenu vnamejo.

Z gledanjem pod vodo v bazenu tvegamo vnetje! Foto: Guliver/Thinkstock

Rdeče oko in gnojni izcedek sta simptoma vnetja veznice oziroma konjunktivitisa, enega najpogostejših vzrokov vnetje očesa. Lahko je bakterijske, virusne ali alergijske narave, vnetje pa lahko povzročijo tudi drugi dejavniki, pojasnjuje prof. dr. Nikica Gabrić, specialist oftalmolog in direktor ter ustanovitelj oftalmološke Klinike Svjetlost iz Zagreba: »Za bakterijski konjunktivitis sta značilna rdeče oko in gnojni izcedek, vid praviloma ni prizadet. Pri virusnem lahko prav tako govorimo o pordelem očesu, značilen je voden izcedek. Pogosto se pojavi hkrati s prehladom, najprej na enem očesu, zaradi nalezljivosti se prenese na drugo.« Alergijski konjunktivitis se kaže s srbenjem, solzenjem, rdečico, tudi izcedkom. Najpogosteje je posledica alergije na (cvetni) prah, kozmetiko, povzročajo pa ga lahko tudi težave s kontaktnimi lečami.

Umivanje z vodo

Pri bakterijskem ali virusnem vnetju težave blažimo z nežnim umivanjem vek s tekočo vodo in čisto krpo. »Pri tem moramo paziti na čistočo, saj se lahko okužbe hitro razširijo, če se z rokami dotaknemo oči,« opozarja sogovornik. »Zato je treba brisače in krpe, ki jih uporablja bolnik, ločiti od drugih. V času izraženih simptomov ne smemo uporabljati kontaktnih leč, saj se težave samo še poslabšajo. Za preprečitev nelagodnega občutka pri bakterijskem ali virusnem vnetju si pokrijte oči s toplimi obkladki do 10 minut, in sicer štirikrat na dan. Z uporabo toplih obkladkov si lahko pomagate tudi pri nastanku ječmenčka (lat. hordeolum). Če v oko dobite tujek, si ga ne poskušajte odstraniti sami. Če vam je v oko brizgnila jedka snov, si ga izpirajte z obilo vode, to naj traja vsaj 10 minut.

Med naravnimi vodnimi površinami je predvsem zaradi slanosti morske vode najvarnejše in najčistejše prav morje.

V primeru nenadne bolečine, izgube ali poslabšanja vida, otekline, ki se stopnjuje, poškodbe očesa ali občutka, da imate v očesu tujek, se je treba oglasiti pri zdravniku.« Ta nas bo podrobno povprašal o nastanku težav in vseh drugih podrobnostih, na podlagi katerih bo lahko postavil diagnozo. V določenih ter nujnih primerih vas bo napotil na pregled k zdravniku specialistu za očesne bolezni, pravi sogovornik: »Včasih je treba opraviti tudi manjši operativni poseg – odstranitev tujka, kožne spremembe, benignih podkožnih sprememb. Specialist oftalmolog bo to izvedel v lokalni anesteziji.«


Najbolj varno v morju

Očem še posebno pozornost posvetimo v teh mesecih; v vročih dneh jih lahko vzdražijo sončni žarki, še posebno če se odbijajo od vodne gladine, svoje pa seveda prispeva kopanje v bazenu ali morju. »Med naravnimi vodnimi površinami je, predvsem zaradi slanosti morske vode, najvarnejše in najčistejše prav morje. V bazenih je tveganje za okužbe večje, sploh če voda ni dovolj čista. Vnetju oči se lahko izognemo tako, da se izogibamo gledanju pod vodo, se ne zadržujemo predolgo v bazenu in se takoj po kopanju oprhamo s čisto vodo,« pojasnjuje.

Suhe in vnete oči povzroča tudi delo za računalnikom 

Zaščita je torej izjemnega pomena, sklene Gabrić: »Poleti moramo tudi očem, našemu najdragocenejšemu organu, nameniti več pozornosti. S sončnimi očali jih moramo zaščititi pred močnimi sončnimi žarki. Pogosto se ljudje soočajo tudi s težavami zaradi suhih oči. Poleti to nevšečnost povzročajo močna svetloba in klimatizirani prostori, zato naj se jim občutljivi izogibajo, na vlažnost oči pozitivno vpliva gibanje na svežem ter vlažnem zraku. Suhe in vnete oči nam lahko povzroča tudi neprekinjeno delo za računalnikom ali branje, saj take dejavnosti zmanjšajo frekvenco mežikanja, ki vpliva na povečano izhlapevanje solz in suhe ter utrujene oči. Ob takšnem delu so priporočljivi nekajminutni premori. Če ne gre drugače, si lahko pomagamo z umetnimi solzami. Najbolje je, da vam ustrezen izdelek priporoči oftalmolog.« 

Kontaktne leče

Higiena je izjemnega pomena, poudarja prof. dr. Nikica Gabrić: »Pred vsakim vstavljanjem ali odstranjevanjem leč si je treba temeljito umiti roke. Vsak dan nekaj ur leč ne nosimo, odsvetujemo jih med spanjem. Za čiščenje uporabljajte samo sveže raztopine, leč nikoli ne vlažite z vodo iz pipe. Če se oči vnamejo, priporočamo obisk pri oftalmologu. Tovrstna vnetja lahko namreč prizadenejo oko in pustijo trajne posledice.«

 

Deli s prijatelji