NEVARNO

Sonce nas postara

Objavljeno 07. junij 2012 18.30 | Posodobljeno 07. junij 2012 18.30 | Piše: Da. M., STA

Za kožo koristna je le nekajminutna izpostavljenost na soncu.

15 minut v solariju je primerljivo s celodnevno izpostavljenostjo na soncu.

Dermatologi izpostavljenosti na soncu ne odsvetujejo le zaradi možnosti razvoja kožnega raka, temveč tudi zaradi pospešenega procesa staranja kože. Sonce ima tudi dobre učinke, a za to je dovolj že nekajminutna izpostavljenost, sicer pa moramo kožo zaščititi, pravi predsednica združenja dermatovenerologov Tanja Planinšek Ručigaj.

Staranje kože je gensko pogojeno, vendar ga z izpostavljenostjo UV-žarkom sonca in sevanju v solarijih še pospešimo, pojasnjuje Planinšek Ručigajeva. Različni madeži oziroma lise na koži, spremenjena tekstura kože, neenakomerno razporejen pigment, gube ter suha in temno obarvana koža so posledice škodljivih vplivov sonca.

Po 15 minutah se že staramo

Raziskave po besedah Planinšek Ručigajeve kažejo, da spojine, ki sprožijo proces staranja, začnejo delovati po 15 minutah izpostavljenosti soncu, če koža ni ustrezno zaščitena. Zaščitne kreme morajo vsebovati zaščito pred UVB-žarki, ki povzročajo opekline, in tudi proti UVA-žarkom, ki povzročajo t. i. fotostaranje.

Proces fotostaranja se začne okoli 20. leta starosti, intenzivneje pa so k njemu nagnjeni svetlopolti.

Popravljanje napak vas bo stalo

Po besedah dermatovenerologinje Aleksandre Dugonik lahko nekatere znake poškodb kože tudi odstranijo. Z različnimi metodami, kot so kemijski pilingi, laserska tehnologija in radiofrekvenca, namreč obnovijo kolagen in elastin v koži. Tako se obnovi tonus kože, pobledijo lise, zožijo se pore in zgladijo gube, je pojasnila. Te metode so po njenih besedah pri nas samoplačniške, razen kadar je njihova uporaba povezana z razvojem kožnega raka ali drugih obolenj, cene pa se gibljejo med 50 in več tisoč evri.

Solarij povsem brez pozitivnih lastnosti

Dermatovenerologinji Vesna Tlaker Žunter in Aleksandra Dugonik sta opozorili tudi na nevarnost solarija. Solarij nima niti enega pozitivnega učinka na zdravje, 15 minut v solariju pa lahko primerjamo s celodnevnim sončenjem.

Planinšek Ručigajeva je ob tem omenila tudi nekatere dobre učinke sonca, kot so svetloba, ki omogoča vid, ugoden vpliv na razpoloženje in tvorba vitamina D v koži. A tega lahko po njenih besedah dobimo dovolj že z gibanjem na soncu med običajnimi vsakodnevnimi opravili.

Deli s prijatelji