NOROVIRUSI

Smo v obdobju trebušne gripe

Objavljeno 21. januar 2016 15.30 | Posodobljeno 21. januar 2016 15.30 | Piše: Da. M.

Norovirusi so izredno kužni in lahko prizadenejo prav vse.

Za nekatere ženske je delo v tistih dneh prava nočna mora.

Smo v obdobju povečanega števila obolelih za trebušno gripo, ki jo povzročajo norovirusi. Ti so izredno kužni in za okužbo je treba zelo majhno število virusnih delcev. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da je noroviroza zelo nalezljiva črevesna bolezen. Norovirusi se prenašajo s stikom med ljudmi, prek kontaminirane hrane in vode ali z dotikanjem kontaminiranih površin. Virus povzroča vnetje želodca in/ali črevesja (akutni gastroenteritis). Laično bolezen imenujemo tudi trebušna gripa, čeprav bolezen ni posledica okužbe z virusi gripe.

Bruhanje je prvi znak

Začetek bolezni je lahko nenaden ali pa se razvije postopoma. Norovirusi se pogosto prenašajo v dnevnih centrih, šolah, vrtcih, zdravstvenih ustanovah, domovih starejših občanov in na območjih, kjer se pojavlja večje število ljudi. Za trebušno gripo so dovzetni prav vsi, a še hitreje jo dobijo mlajši otroci, starejši odrasli in ljudje s kroničnimi boleznimi.
Najpogostejši znaki okužbe so: driska, bruhanje, slabost in želodčne bolečine; bolnik ima lahko tudi povišano telesno temperaturo, glavobol in bolečine po vsem telesu. Bruhanje je pogosto prvi oziroma tudi vodilni znak bolezni. Driska je vodena in brez primesi krvi ali sluzi. Pri sicer zdravih osebah težave izzvenijo v 12 do 60 urah. Težji potek okužb je pri majhnih otrocih, starejših osebah in osebah, ki se zdravijo v bolnišnici.

Kužnost in zdravljenje

Norovirus je lahko prisoten v blatu, še preden se pojavijo prvi znaki obolenja. Prav tako virus ostane prisoten v blatu še 14 dni ali dlje po prenehanju driske. Največja možnost za prenos virusa obstaja ob začetku bolezni in prvih nekaj dni po ozdravitvi.

Specifičnega zdravila za zdravljenje okužb z norovirusi ni. Zdravljenje je podporno in vključuje nadomeščanje tekočine in elektrolitov. V lekarnah so na voljo tudi pripravki za nadomeščanje elektrolitov.

Deli s prijatelji