HOMEOPATIJA

Poletna naravna lekarna: 
potovalna bolezen

Objavljeno 05. julij 2013 19.30 | Posodobljeno 05. julij 2013 19.30 | Piše: Tadeja Rajer

V domačo homeopatsko lekarno spadajo tudi zdravila proti slabosti, ne pozabite nanje, če boste potovali z avtom, letalom ali ladjo.

Za morsko bolezen se ob ujemanju simptomov uporablja cocculus.

Zaradi splošnega preplaha pred krizo letos hitro pomislimo na skrajšanje časa, namenjenega dopustu. Upam, da vsaj večine ni doletela ali, še huje, da je ne bi izkoriščali sebi v prid ter si na tuj račun še vedno polnili žepov. Prav takšno ravnanje lahko še dodatno poglobi umetno ustvarjeno ali resnično krizo. Predvsem osebno, saj bomo z manj dopusta ali več denarja na tuj račun še bolj nezadovoljni, posledično pa tudi manj produktivni, kar nas lahko hitro pahne v začaran krog. Zato finančna situacija naj ne bo izgovor, da si ne bi vzeli vsaj nekaj dni oddiha, čeprav v domačem ležalniku in s srečno knjigo namesto računalnikom v naročju. Tudi zasledovanje ptic in prisluškovanje zvezdam pod svobodnim soncem ni slaba ideja, glavno je, da so misli povsem na paši in da uživamo z lepotami narave. Izlet po domačih krajih ali dopustovanje v Sloveniji je dobra izbira. Z majhnimi prispevki, ki se skozi leta prevesijo v velike, lahko dolgoročno pripomoremo k temu, da se bo kriza zmanjšala. Za vernike vanjo je namreč čas, da jo začnejo reševati, tisti, ki menijo, da se jih ne tiče in niso del nje, pa naj se odrečejo tudi tarnanju, saj je to povsem neproduktivno. Domači turistični delavci in kraji bodo tako dobili priložnost, da se izkažejo s kakovostno ponudbo in gostoljubnostjo, ki ju v nekaterih tujih državah pogrešamo.

Za vsako skrb je rešitev

Če načrti krajših ali enodnevnih počitnic vključujejo pot z avtom, avtobusom, trajektom ali čolnom, obenem pa slabo prenašate vožnjo, v homeopatsko lekarno prve pomoči dodajte zdravila, ki lajšajo težave pri potovalni bolezni, ta so namreč mnogo cenejša in učinkovitejša od klasičnih. V njej naj bodo cocculus, tabacum, nux vomica in ipecacuanha. Strah pred letenjem z letalom pospremimo z argentum nitricumom, aconitumom ali konstitucijskim zdravilom, ki naj ga predpiše homeopat.

Cocculus je eno izmed zdravil, ki pomaga pri potovalni slabosti ali morski bolezni, odpravlja pa tudi zaskrbljenost zaradi potovanja. Slabost se poslabša z gibanjem ali gledanjem predmeta, ki se giblje, izboljša pa z ležanjem. Lahko se pojavijo tudi glavobol, vrtoglavica, potenje, slinjenje in izčrpanost. Kadar trpimo za potovalno boleznijo, je dobro, če si zapomnimo, katero homeopatsko zdravilo nam je predhodno pomagalo, v tem primeru ga vzamemo že pred začetkom potovanja.

Za potovalno bolezen naj bodo v kompletu prve pomoči:
•• cocculus,
•• tabacum,
•• nux vomica,
•• ipecacuanha.

Dober sopotnik za prvo pomoč pri potovalni slabosti je tudi tabacum: najbolj pomaga, ko se slabost ponavlja v intervalih in je silovita. Značilno je, da se izboljša na svežem zraku, poslabša pa v zadušljivem prostoru, npr. avtobusu, ki nima dobrega prezračevanja ali je v njem gneča. Slabost poslabša gibanje, še posebno med vožnjo, ali kajenje. Konča se po navadi z bruhanjem, ki je burno in izčrpavajoče, obraz je bled ter uplahnel. Običajno je osebi pri potovanju z ladjo ali barko samo močno slabo, v avtu, vlaku ali avtobusu pa tudi bruha.

Če potovanje povzroči neprestano slabost, ki se po bruhanju ne izboljša, s čistim jezikom in potrebo po svežem zraku, pomislimo na jemanje ipecacuanhe. Nux vomica bo zdravilo izbora, kadar je potnik preobčutljiv za najmanjši premik ali zvok, trpi za neprestano slabostjo, ga zelo zebe, slabost pa spremljata glavobol in brnenje v ušesih.

Ne alkoholu

Preden posežemo po zdravilih, si lahko pomagamo s preventivnimi ukrepi, še posebno če trpimo za blažjo potovalno slabostjo samo občasno. Če nam je rado slabo, med vožnjo ne beremo, preden se odpravimo na pot, ne uživamo pretežke hrane, ne pijemo alkohola in ne kadimo. Kadar potovalno slabost spremlja bruhanje, pijemo samo po majhnih požirkih in jemo ingverjeve sladkorne palčke ali piškote. Naslonimo glavo, zapremo oči, preusmerimo pozornost na dihanje in nežno, a globlje dihamo, ob hujši težavi se uležemo. Če so občutljivi otroci, jim poskušamo odvrniti pozornost s poslušanjem pravljic ali petjem pesmic, pri malih živalih pa brez jemanja homeopatskih zdravil ne bo šlo. Uporaba v obliki homeopatskega zdravila je ob omenjenih težavah pri otrocih in živalih povsem varna in jih hitro odpravi. Pri potovalni slabosti lahko vzamemo zdravilo že pred začetkom potovanja, nato pa ponovimo jemanje, če se stanje poslabša oziroma se pojavi slabost. V primeru samozdravljenja jemljemo zdravila nižje potence – npr. od C5 do C12. Če izberemo pravo zdravilo, sploh ob posvetu s homeopatom, ki predpiše zdravilo, lahko težava povsem izzveni. Tako bo od potovanja ostala samo še dobra bolezen – ljubezen.

Deli s prijatelji