KDAJ K ZDRAVNIKU?

Nosečnost: od običajnih tegob 
do zapletov

Objavljeno 30. januar 2014 19.10 | Posodobljeno 30. januar 2014 19.12 | Piše: Katja Cah

Kdaj gre za nenevarne težave in kdaj za alarmantne znake?

Kaj vse vas čaka med nosečnostjo?

Bodočo mamico prežemajo strašansko veselje in hkrati številne manjše in večje skrbi, sploh če nosečnost doživlja prvič. Po posvetih z zdravniki smo opredelili razlike, kdaj gre za nenevarne težave in kdaj alarmantne znake, ko je treba nemudoma poiskati strokovno pomoč.

Grozno mi je slabo!

Ženskam v začetku nosečnosti je zaradi številnih hormonskih sprememb pogosto slabo, nekatere tudi bruhajo in se počutijo utrujene, izžete kot cunje, tudi če dovolj počivajo. To je povsem normalno, saj se dogajajo določene fiziološke spremembe, denimo prebavila slabše delujejo in krvni tlak se niža. Kadar se opisane tegobe nadaljujejo v drugem in tretjem trimesečju, pa jim je treba nameniti več pozornosti. Lahko kažejo na različne bolezni, kot so sladkorna, refluks, žolčni kamni in maligna obolenja prebavil. Vsekakor je priporočljiv obisk zdravnika.

Au, boli! Ali rojevam?

Glavoboli, rahli trebušni krči in bolečine v hrbtenici še niso razlog za preplah. Nosečniško telo z vsemi notranjimi organi se privaja in prilagaja na rastoči plod, zato občasni občutki nelagodja in utesnjenosti niso nič nenavadnega. Porodni popadki so drugačni, saj se stopnjujejo in vedno bolj bolijo. Posamezen traja približno 45 sekund in se pojavlja pogosteje kot na pet minut. Ponavadi vsaka nosečnica dobro ve, kdaj gre zares, sploh če ji odteče voda.

Krvavim! Kaj se dogaja?

Prepričanje, da se tudi v drugem stanju še lahko pojavijo manjše menstrualne krvavitve in niso nekaj slabega, je napačno. Krvavenje med drugim nakazuje na zunajmaternično nosečnost in druge resne zaplete, zato ne gre odlašati z obiskom pri ginekologu. Zlasti ob kombinaciji krvavitve in bolečine, če je ta bolj na desni strani trebuha in jo spremljajo še prebavne motnje, saj lahko gre za vnetje slepiča, pri katerem se je treba odzvati brez odlašanja.

Srbi me koža

Srbečica ne pomeni nujno, da je nekaj hudo narobe z nosečnico ali še nerojenim otročičem. Morda gre preprosto za preobčutljivost za katero od snovi v hrani, kozmetiki ali čistilih. Vzrok so lahko tudi paraziti kože, denimo garje, ki niso tako redke, kot se zdi. Dobimo jih v tesnih stikih z okuženo osebo ali na javnih krajih, kot so bazeni in savne, zaprta športna igrišča in hoteli, v katerih imajo slabo oprano posteljno perilo. Srbenje v zadnji tretjini nosečnosti pa je nevarno, saj lahko pomeni, da ima bodoča mamica jetrno okvaro.

Besna sem!

Pri nosečnicah so nihanja razpoloženja oziroma čustveni izbruhi stalnica. Od značaja posameznice in njene okolice je odvisno, ali se bo na hormonski vihar odzivala pretežno s solzami, evforično ali z izpadi besa, ko bi najraje koga po nosu. Pogosto jo skrbi ne le spreminjanje telesa, temveč tudi, da ne bo znala biti kos odgovornosti, ki jo prinaša materinstvo, sploh če v partnerju in bližnjih nima prave opore ali se boji za ohranitev službe oziroma razvoj kariere. Kadar tesnobnost postane neobvladljiva, je smiselno oditi na posvet k izkušenemu psihologu ali psihiatru, ki jo bo znal pomiriti. Včasih pa pomaga črne misli odgnati že redno sprehajanje na svežem zraku.

Deli s prijatelji