GLIVIČNE OKUŽBE

Mikroorganizmi prežijo na bosonoge

Objavljeno 17. julij 2016 19.00 | Posodobljeno 17. julij 2016 19.00 | Piše: Klavdija Miko

Glivične okužbe kože so med najpogostejšimi kožnimi boleznimi.

Predeli med prsti nog so idealno gojišče glivic.

Povzročajo jih mikroorganizmi, ki se najhitreje razmnožujejo na vlažnih telesnih predelih, kjer se kožne površine stikajo. Glivice okužijo vsakega drugega človeka vsaj enkrat v življenju. Največkrat poleti. Potencialno se z glivicami lahko okuži vsakdo, dovzetnejši so starejši in sladkorni bolniki ter ljudje z zmanjšano telesno odpornostjo. Glivična obolenja kože povzročajo kvasovke, plesni in dermatofiti. Zadnje omenjene glivice se hranijo s poroženelimi kožnimi celicami, zato navadno povzročajo vrhnje infekcije stopal in nohtov na rokah in nogah ter na lasišču.

Atletsko stopalo

Glivične okužbe kože največkrat niso nevarne, a so toliko manj prijetne. Običajno ne izginejo same od sebe. Poleti je večja pojavnost glivičnih okužb stopal, saj mikroorganizmom naravnost prijajo topli in vlažni predeli. V tem obdobju so tegobe tudi najbolj vidne. Poznamo jih kot atletsko stopalo zaradi pogostejših okužb pri športnikih zaradi dolgotrajne nošnje športne obutve. Sprva so znaki blago izraženi: žarišče s srbenjem in luščenjem je največkrat med četrtim in petim prstom nog, zajame tudi podplate. Če okužbe ne zdravimo, napreduje v drobne mehurčkaste spremembe, luščenje je izrazitejše, koža se lahko zadebeli in marsikdaj razpoka, zato se dodatno lahko pojavi še bakterijska okužba. Nezdravljena okužba se s kože nemalokrat prenese na nohte prstov nog. Nohti niso več gladki in prosojni, delno, predvsem na prostem koncu postanejo motni, rumenkasti ali rjavkasti, ponekod se zadebelijo in odstopijo od podlage.

Zdravljenje

Glivična obolenja v poletnem času, povzročena s kvasovkami, so pogostejša na delih telesa, kjer je znojenje bolj izrazito, torej v dimljah in kožnih gubah. Sicer se obolenje lahko pojavi tudi ob stiku z živalmi, okužbam so izpostavljeni tudi ljudje, ki delajo z zemljo. Glivice se prenašajo z neposrednim stikom ali posredno z inficiranimi kožnimi luskami med družinskimi člani, v športnih objektih, kopališčih in zdraviliščih. Dobra preventiva je zato nošenje natikačev in dosledna skrb za higieno, tudi z uporabo razkužil. Obisk pri zdravniku je priporočljiv, če v spremembe na koži ali med nohti ne izginejo po dveh tednih nege s sredstvi za umivanje, ki imajo pH vrednost 5,5, in uporabe kreme, mazila ali razpršila, ki vsebujejo protiglivične učinkovine. Za trdovratnejše in ponavljajoče se okužbe so antimikotiki, čeprav postajajo glivice proti njim čedalje bolj odporne. 

Deli s prijatelji