ZDRAVA

Ko ponagaja estrogen

Objavljeno 13. julij 2015 16.30 | Posodobljeno 13. julij 2015 16.30 | Piše: Klavdija Miko

Vaginalna kandidiaza in nega.

Nošenje mokrih kopalk poveča možnost za razvoj vnetij.

Kar 75 odstotkov žensk jo ima vsaj enkrat v življenju, neodvisno od spolnega življenja, pri polovici se vsaj enkrat ponovi, pet odstotkov jih ima težave s ponavljajočimi se glivičnimi okužbami nožnice, strokovno rečeno vaginalno kandidiazo. Običajno je vnetje zunanjega spolovila in nožnice posledica čezmernega razrasta kvasovke Candide albicans. Okužbe, imenovane tudi vulvovaginalne kandidiaze, so med najpogostejšimi razlogi za obisk ginekologa. Niso prav nevarne za zdravje, a so nadležne. »Glivične okužbe s kandido se lahko pojavljajo tudi na drugih delih telesa: v kotičku ustnic, pod plenicami, v medprstnih prostorih, ustni votlini in prebavilih ter na glavici spolnega uda pri moških, katerih partnerice imajo vulvovaginalno kandidiazo,« pojasni asist. dr. Mija Blaganje, dr. med., s kliničnega oddelka za ginekologijo, Ginekološka klinika UKC Ljubljana.

Povezava z estrogenom

Okužbe s Candido albicans so pred puberteto in v pomenopavzi precej redke. »Znana pa je povezava z višjimi vrednostmi ženskega spolnega hormona estrogena, torej z jemanjem oralnih kontraceptivov, nosečnostjo in hormonskim nadomestnim zdravljenjem,« povzame sogovornica. »Čas za ukrepanje je pri zaznavi draženja in srbečice v predelu spolovila, ki je ponoči lahko tudi zelo huda, pri stopnjevanju pa se pojavi rdečina z otekanjem spolovila, lahko tudi razjede. Za okužbo s kandido je značilen še belkast gost grudičast izcedek brez neprijetnega vonja.«

Mija Blaganje pravi, da se okužbe sluznic in kože pojavljajo pri ljudeh s slabo odpornostjo proti Candidi albicans. »Pri njih je porušeno razmerje med vezavnim delcem za manozo (MBL) in koncentracijo vnetnega mediatorja IL-4. Telo teh žensk se ob stiku s Candido albicans burno odzove z vnetjem že na majhne količine, medtem ko pri drugih ni nikakršnega odziva in zato kljub kandidi ostanejo brez težav. Pogostejše okužbe in v hujših oblikah se pojavljajo pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom (pri sladkorni bolezni, HIV) in jemanju nekaterih zdravil, ki vplivajo nanj, denimo glukokortikoidov, antibiotikov, citostatikov.

Zdravljenje

V lekarnah so že nekaj let brez recepta na voljo zdravila za zdravljenje glivičnih okužb nožnice in zunanjega spolovila v obliki kreme in vaginalet. »Kadar simptomi tudi nekaj dni po končanem zdravljenju ne izzvenijo ali so povezani z izcedkom izrazito neprijetnega vonja, je potreben obisk pri ginekologu,« svetuje sogovornica. »Prav tako, kadar imamo hkrati bolečine v spodnjem delu trebuha oziroma povišano telesno temperaturo. Če se težave kljub preventivnim ukrepom pojavljajo pogosteje kot štirikrat letno, je potrebno intenzivnejše zdravljenje s sistemskimi zdravili, včasih tudi določitev vrednosti krvnega sladkorja in ocena imunskega statusa.«

Intimna nega

Vemo, da glivice obožujejo toplo in vlažno okolje. »Poleti se poveča funkcija termoregulacije, ob tem je povečano znojenje, spreminja se pH površine kože in s tem je večja dovzetnost za glivične in bakterijske okužbe,« pove Nastja Lazar, dr. med., specialistka dermatovenerologije iz zdravstvenega zavoda Dermoestetika Izola. »Običajno se na predelu zunanjega spolovila nabira mešanica loja, znoja in odmrlih plasti kože in sluznice, kar ob prisotnosti bakterij, glivic ustvari neprijeten vonj. Ta predel je treba enkrat ali dvakrat dnevno umiti s sredstvom za intimno nego. Umiti se je treba tudi po vsakem spolnem odnosu.

S čezmernim umivanjem in uporabo preagresivnih detergentov pa kožo in sluznico izsušimo, spodbudimo reakcijo kože, da se bo branila, in neprijetno vnetje je tu. Na tem predelu so pogosta tudi vnetja kot posledica dolgega draženja z grobo tkanino, pretesnimi oblačili iz tkanin, ki ne prepuščajo znoja, vlažnimi dnevnimi vložki ali ščitniki perila, mokrimi kopalkami. Nožnica ima sposobnost samočiščenja, saj je sluz, ki jo izločajo žleze v vaginalni sluznici, takega pH, da neugodno deluje na razvoj bolezenskih vnetij. Z izpiranjem vagine odstranimo naravno zaščitno sluz in s tem izpostavimo predel vnetju. Poletje je čas ljubezni in pogostejših spolnih odnosov, ki tudi spremenijo fiziološko stanje vagine in lahko povzročijo vnetje.« 

Deli s prijatelji