TEST

Govori o HIV – testiraj se!

Objavljeno 01. december 2014 10.00 | Posodobljeno 01. december 2014 10.06 | Piše: E. B.

Stroka opozarja, da je zgodnje odkrivanje okužbe z virusom HIV ključno za zdravljenje, vendar je udeležba pri testiranju v Sloveniji nizka.

Družbena stigma, povezana s testiranjem na HIV, je v Sloveniji še vedno zelo močna.

Prvi december je že dolgo namenjen boju proti aidsu, v Evropi pa smo letos že drugič zaznamovali tudi teden promocije testiranja na okužbo s HIV.

Zaupno brezplačno testiranje je na zahtevo pacienta mogoče pri izbranem družinskem zdravniku, na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana in drugod, v minulem tednu pa je stroka k brezplačnemu in anonimnemu pregledu krvi vabila še glasneje, in sicer z geslom Govori o HIV – testiraj se! Posebno pozornost bodo temu namenili še prihodnji teden, in sicer 1. decembra, ko bo testiranje na voljo tudi v prostorih Nacionalnega inštituta za javno zdravje na Trubarjevi 2 v Ljubljani, od 13. do 17. ure, v sklopu projekta Virus, za katerega so zaslužni študentje Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, ki vneto sodelujejo pri ozaveščanju prebivalstva in zdravstvenega osebja o prednostih testiranja in zgodnjega zdravljenja.

V Sloveniji je v primerjavi z drugimi evropskimi državami sorazmerno malo testiranih na okužbo s HIV, in to kljub vse večjemu številu okuženih. Tudi zato številne okužbe odkrijejo pozno, kar ovira uspešno zdravljenje. Povečan obseg testiranja pri tveganih skupinah prebivalstva je ključen za ustrezen nadzor, opozarja stroka in priporoča testiranje predvsem odraslim, mladostnikom in otrokom, ki imajo znake in težave ali bolezenska stanja, morebiti povezane z okužbo s HIV ali aidsom, poleg bolezni, ki so značilne za aids, na primer tuberkuloza, pneumocistis carinii pljučnica, B-celični limfom, kandidoza požiralnika, so lahko kazalniki tudi druge bolezni, ki opozarjajo na imunsko pomanjkljivost, denimo pasovec, oralna kandidoza, sindrom infekcijske mononukleoze, nejasna trombocitopenija, povečane periferne bezgavke, serozni meningitis, periferna nevropatija, huda diseboreja pri odraslem in analni karcinom. Testirajo naj se vsi pacienti z znaki in bolezenskimi težavami spolno prenosljivih okužb, moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, injicirajoči uživalci drog, osebe, ki se ukvarjajo s prostitucijo, in njihove stranke, partnerji oseb, pri katerih je bila prepoznana okužba s HIV, vsi, ki menijo, da so se izpostavili tveganju okužbe. Presejalnemu testu nujno sledi še potrditveni test pri infektologu, izjemnega pomena pa je zavedanje, da je okužbo mogoče zdraviti. 

V Sloveniji je v primerjavi z drugimi evropskimi državami sorazmerno malo testiranih na okužbo s HIV

Po epidemioloških podatkih NIJZ je bilo v Sloveniji v letošnjem letu do septembra prijavljenih 24 novih diagnoz okužb s HIV, a stroka opozarja, da je okuženih gotovo več – podatki so namreč odvisni od novih in pa dlje trajajočih okužb med prebivalstvom ter seveda obsega testiranja, ki je v Sloveniji, kot rečeno, majhen. V Sloveniji naj bi bila sicer z virusom HIV okužena manj kot ena oseba na tisoč prebivalcev; trenutno je znanih 450 oseb s HIV ali aidsom, večina je moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Več kot 50 odstotkov se jih s težavo sooči pozno, v obdobju, ko z zdravljenjem že zamujajo, četrtina jih pride že z razvito boleznijo, aidsom. Ti bolniki so zelo kužni, in ker ne vedo za okužbo, jo nezavedno širijo naprej.

Pravočasno testiranje in zdravljenje lahko omogočita okuženim skoraj enako dolgo življenje, ki ga uživajo zdravi ljudje, spodbujata stroka in država, ki si vneto prizadevata za destigmatizacijo obravnave te tematike v družbi, za psihološko podporo doma in v zdravniški ambulanti, ustrezno svetovanje, etično držo stroke in zaupanje posameznikov, kar pa bi lahko posledično zavrlo tudi spletno prodajo pripomočkov za testiranje doma: ti namreč niso potrjeno kakovostni, torej so lahko njihovi rezultati nezanesljivi in zavajajoči, nevarni – tako lažno pozitiven kot tudi negativen test doma bi lahko prinesel uničujoče, morda celo pogubne posledice. 

Deli s prijatelji