PRIPOROČLJIVO

Zakaj je morska hrana zdrava

Objavljeno 08. april 2012 15.35 | Posodobljeno 08. april 2012 15.36 | Piše: M. F.

Napotil prehranskih strokovnjakov, da bi morale biti ribe ne jedilniku vsaj dvakrat tedensko, Slovenci ne upoštevamo.

Hrana iz morja praktično ne vsebuje nasičenih maščob.

Ribe so že od nekdaj pomemben del človeške prehrane. Znano je, da jih je človek lovil in užival, še preden se je naučil gojiti zelenjavo. A če so tedaj zakladi rek in morja imeli predvsem namen potešiti lakoto, je njihova vrednost v sodobnem času nedvomno še drugačna. O tem pričajo tako številni znanstveni dokazi kot ljudstva, ki so jim ribe glavni vir prehrane in imajo manj zdravstvenih težav v primerjavi s tistimi, ki v glavnem uživajo rdeče meso.

Malce statistike

Eskimi, ki uživajo veliko rib, zelo redko doživijo možgansko ali srčno kap. Za islandske moške, ki v povprečju pojedo največ rib na svetu (90 kg na osebo letno), velja, da v povprečju živijo najdlje na svetu. Evropsko povprečje znaša približno 22 kilogramov rib na osebo letno, Slovenci pa tega povprečja s sedmimi kilogrami letno še zdaleč ne dohajamo.

Kaj pravijo strokovnjaki?

Prehranski strokovnjaki svetujejo, da bi ribe morale biti na jedilniku vsaj dvakrat tedensko. Zlasti morske vsebujejo obilico pomembnih sestavin za rast, razvoj in zdravje človeškega organizma. Ribje meso je bogato z visokovrednimi, lahko prebavljivimi beljakovinami, vsebuje vitamine A, B-kompleksa, C in D in minerale, predvsem pa so bogat vir nenasičenih maščobnih kislin omega 3, ki jih človeško telo samo ne proizvaja, so pa nujne za normalno delovanje vseh bioloških funkcij v telesu. Te maščobe sodelujejo še pri številnih drugih fizioloških procesih: krepijo imunski sistem, preprečujejo strjevanje krvi in pomagajo pri obnovi celic. Pomembne so tudi za nosečnice, saj jih plod potrebuje za razvoj možganov, njihovo pomanjkanje pa lahko povzroči poporodno depresijo. Prednost ribjega mesa pred rdečim mesom je v tem, da je lahko prebavljivo in praktično brez škodljivih nasičenih maščob. Večina rib vsebuje le malo holesterola, školjke in raki, ki ga imajo nekaj več, pa premorejo tudi sestavino, ki zavira njegovo absorpcijo. Vse ribe in morski sadeži znižujejo raven slabega holesterola in trigliceridov v krvi.

Še temna plat

Žal pa ima tudi uživanje morskih plodov temno plat. Strupi iz okolja, kot je živo srebro, lahko poškodujejo otrokov živčni sistem, zato strokovnjaki otrokom odsvetujejo več kot dva ribja obroka na teden. Občutljivi ljudje naj raje uživajo oceanske kot sladkovodne ribe ter raje bele kot modre ribe. Gojene živali lahko vsebujejo antibiotike, kar je pogosto, če rejci gojijo preveč živali na premajhnem območju in se zato bolezni lažje prenašajo. Strupene snovi se lahko razvijejo tudi zaradi neustreznega prevoza. Temu se izognete z izbiro rib z vlažnim in bleščečim mesom brez močnega vonja, ki je na dotik čvrsto in prožno.

Gremo po nakupih

Pri nakupu rib bodite pozorni, da so pravilno hlajene. Razstavljene morajo biti na debeli plasti ledu in za steklom. Trebuh ribe mora biti obrnjen navzdol, da stopljen led odteka z nje, oči morajo biti jasne in rahlo izbočene,  robovi filejev pa ne smejo potemniti. Ko kupujete školjke ne izbirajte tistih, ki imajo počeno lupino. če niste prepričani v njihovo svežino na njihovo lupino potrkajte. Žive školjke se bodo zaprle.

Kupovanje zamrznjenih morskih plodov

Številne ribiške ladje po treh urah zamrznejo svoj ulov, zaradi česar je njegova kakovost enaka svežemu. Zamrznjene ribe se torej po kakovosti mirno postavijo ob bok svežim, seveda pa pazite, da na zavitku ni znakov tajanja in v njem ne veliko ledenih kristalov. Vsebina mora biti povsem trda in enakomerne barve; zaradi temnejših ali svetlejših madežev se resda ne boste zastrupili, toda hrana bo manj okusna.

Najboljši način odmrzovanja: meso zavijte v folijo in ga čez noč pustite v hladilniku.

 

Deli s prijatelji