PREPRODAJA

To je ubijalsko mamilo, 50-krat močnejše od heroina (FOTO)

Prekupčevalci z mamili, mehiški narkokarteli in kitajske mafijske združbe na veliko služijo s preprodajo fentanila, izjemno močne opioidne droge.
Fotografija: Pošiljka s fentanilom, ki so jo prestregli uslužbenci ameriške carine.
Odpri galerijo
Pošiljka s fentanilom, ki so jo prestregli uslužbenci ameriške carine.

V Združenih državah Amerike se že kar dolgo borijo proti hudi bolezni sodobne ameriške družbe, to je zasvojenost milijonov Američanov z opioidnimi analgetiki, po domače jim rečemo protibolečinske tablete, in drugimi oblikami zdravil. Po nekaterih zanesljivih ocenah zaradi njih umre več kot 32.000 ljudi na leto. Za veliko teh smrti strokovnjaki krivijo uporabo fentanila, izjemno močne opioidne droge, ki je v zadnjem času zaradi učinkov postala zelo priljubljena med narkomani.

Podobno kot drugi močni opiodni analgetiki ga v medicini praviloma uporabljajo za blaženje močnih bolečin, denimo pri rakavih bolnikih, in sicer za kratek čas, prav zato, ker lahko ljudje razvijejo zelo hudo zasvojenost.

Učinki podobni kot pri heroinu

Paketi s praškom fentanila, ki so jih zasegli na ameriško-mehiški meji pri mestu Nogales v Arizoni.
Paketi s praškom fentanila, ki so jih zasegli na ameriško-mehiški meji pri mestu Nogales v Arizoni.
Fentanil in njegove analoge oziroma derivate na slovenskem Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opišejo tako: »Podoben morfinu, vendar od 50- do 100-krat močnejši, v primerjavi s heroinom pa ima 50-krat močnejši protibolečinski učinek. Pojavlja se v različnih oblikah. Fentanili, ki se uporabljajo v medicinske namene, so v obliki kožnih obližev, pršil za nos, tablet in tekočin za injiciranje (ampul). Na črnem trgu se najpogosteje pojavljajo v prahu, najdemo jih lahko tudi v obliki tekočin in tablet, redkeje v drugih oblikah, kot so pivniki, rastlinski material, pršila za nos in e-tekočine.«

Ker je fentanil povsem sintetično mamilo, v nasprotju s proizvodnjo heroina, za katero so potrebne plantaže maka, v laboratorijih zahteva bistveno manj truda, časa in tudi desetkrat manj denarja. Kilogram se ga da na Kitajskem kupiti za 3000 do 5000 evrov, iz njega lahko potem naredijo do milijon tablet, ki na črnem trgu v ZDA stanejo po sedem do devet evrov ena. Tako lahko iz kilograma fentanila, v katerega je vloženih do 5000 evrov, preprodajalci zaslužijo tudi po milijon evrov in pol.

Droga po pošti

Ko je ameriški predsednik Donald Trump leta 2017 razglasil »posebne razmere v javnem zdravstvu« in napovedal vojno zasvojenosti z opioidi, je hkrati obtožil Kitajsko, da s proizvodnjo fentanila spodbuja zasvojenost ameriškega prebivalstva s tem sintetičnim zdravilom oziroma mamilom. Proizvodnja fentanila je bila na Kitajskem vse do letošnjega maja dovoljena, zdaj pa je Peking nekontrolirano proizvodnjo prepovedal, a Kitajska še vedno ostaja država, od koder ga prihaja največ na trge v ZDA in Evropo. Še posebno ker Kitajci niso prepovedali proizvodnje substanc, ki se jih uporablja za izdelavo fentanila.


V zadnjih štirih letih se je zelo povečalo število poštnih pošiljk iz Kitajske, v katerih cariniki na ameriških letališčih, zlasti na največjih dveh, na O'Hare v Chicagu in JFK v New Yorku, odkrijejo pošiljke s fentanilom. Po navadi so skrite v glasbenih rojstnodnevnih čestitkah po le par gramov, kar je dovolj za smrtonosni odmerek za več kot tisoč ljudi. Ker gre za manjše količine, jih je toliko težje odkriti. Cariniki po navadi sumljive pošiljke spustijo skozi rentgen ali jih skenirajo s laserskim spektometrom. Samo lani so ameriški cariniki na takšen način zasegli skoraj tono fentanila. Kako velik je porast porabe tega mamila, kaže tudi podatek, da so cariniki leta 2013 odkrili skoraj kilogram pošiljk s fentanilom.

Ko se vmešajo Mehičani

Kot je mogoče prebrati v nekaterih ameriških medijih, ameriški cariniki v zadnjih mesecih opažajo padec števila sumljivih poštnih pošiljk iz Kitajske, zato pa se je povečal vnos fentanila s tovornjaki in osebnimi vozili iz Mehike.


V ameriški agenciji za boj proti mamilom DEA pravijo, da so se mehiški mamilarski karteli že pred časom začeli ukvarjati tudi s proizvodnjo in razpečevanjem sintetičnih drog. Največ na Kitajskem izdelanega fentanila pride v ZDA prav s posredovanjem mehiških narkokartelov. Eden prvih je bil Sinaloa zloglasnega Joaquina Guzmana - El Chapa, ki je začel na Kitajskem nabavljati substance za izdelavo fentanila, ga mešal z v Mehiki narejenim heroinom in pošiljal na ameriški črni trg. S tem so Mehičani poskušali nadoknaditi manjši priliv denarja od kolumbijskega kokaina, odkar kolumbijske mafijske združbe ne sodelujejo več tako tesno z mehiškimi posredniki, temveč so za posrednike pri tihotapljenju kokaina v ZDA in zlasti Evropo raje izbrali srbske, črnogorske in albanske kriminalne združbe.

Ko fentanil pride do velikih ameriških mest na severovzhodu ZDA, so za njegovo razpečevanje zadolžene dominikanske in portoriške bande, ki potem večji del dobička prepustijo kitajskim malopridnežem, ki si ga razdelijo z Mehičani za nabavo novih pošiljk. Če je globalizacija v »normalnem« svetu zašla v krizo, na drugi stani zakona deluje učinkoviti kot še nikoli.

Evropska zgodba

Pošiljka s fentanilom, ki so jo prestregli uslužbenci ameriške carine.
Pošiljka s fentanilom, ki so jo prestregli uslužbenci ameriške carine.
V obdobju med letoma 2012 in 2018 je bilo po podatkih NIJZ na evropskem trgu drog identificiranih 30 novih fentanilov, o osmih so prvič poročali leta 2016, o desetih leta 2017. V tem obdobju se je povečalo tudi število zasegov tako na ravni mednarodnega trgovanja kot na ravni ulične preprodaje. Norveška in 21 držav članic EU je poročalo, da so zaznali enega ali več. Občutno se je povečalo tudi število poročil o zastrupitvah s smrtnim izidom. Po informacijah, ki so na voljo, večina pošiljk novih fentanilov, ki prihajajo v Evropo, izhaja iz Kitajske. Po navadi jih v Evropo pošiljajo s hitro pošto. Nekaj jih proizvedejo tudi v ilegalnih laboratorijih v Evropi. Nato se prodajajo kot legalni nadomestki prepovedanih opioidov na vidnem in temnem spletu ter na črnem trgu drog.

V različnih državah je fentanil znan pod različnimi uličnimi imeni, kot so China White, Drop Dead, Flatline, Lethal injection, Apache, China Girl, Chinatoown, Dance Fever, Great Bear, Poison, Tango & Cash, TNT, prodaja pa se tudi kot sintetični heroin.

V Sloveniji zaznan petkrat

Uslužbenka ameriške carine pri pregledu pošte na letališču O'Hare v Chicagu
Uslužbenka ameriške carine pri pregledu pošte na letališču O'Hare v Chicagu
V Sloveniji so bili fentanili do zdaj zaznani v petih ločenih primerih, piše na spletni strani NIJZ. V letu 2016 je Toksikološki laboratorij Inštituta za sodno medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani identificiral fluorofentanil v vzorcu umrlega uporabnika drog. V istem letu je Nacionalni forenzični laboratorij Generalne policijske uprave potrdil fluorobutirfentanil v vzorcu, zbranem v Združenju DrogArt za anonimno testiranje. V letu 2017 je Nacionalni forenzični laboratorij v snoveh, ki jih je policija zasegla v primeru obravnave zastrupitve, identificiral fentanil, benzilfentanil in metoksiacetilfentanil. Na začetku leta 2018 sta Inštitut za sodno medicino in Nacionalni forenzični laboratorij odkrila ciklopropilfentanil pri obravnavi primera smrti uporabnika. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano pa je v dveh vzorcih, zbranih za anonimno testiranje, identificiral ciklopropilfentanil in metoksi-acetil-fentanil.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije