UBIL DRUŽINO

Trojni morilec Peter (24) v dosmrtni arest?! Brani se z molkom

24-letni Peter Gaspeti molče zavrnil priznanje krivde. Babico, dedka in strica je, kot kaže, zabodel prišteven.
Fotografija: Na sodišču je bil neodziven in molčeč. Ponudbe tožilstva ni sprejel.
Odpri galerijo
Na sodišču je bil neodziven in molčeč. Ponudbe tožilstva ni sprejel.

Čeprav se zdi, da je tako rekoč nemogoče, da bi nekdo pri polni zavesti in zdravi pameti lahko bil sposoben krvavega zločina – tako hudega, da so zaradi tega umrle storilcu tri sicer ljube bližnje osebe –, pa je okrožno državno tožilstvo prepričano, da se je sredi poletja zgodil brutalni trojni umor.
V tej hiši v vasi Škocjan pri Domžalah se je zgodil krvavi zločin, ko je z nožem pokončal babico, dedka in strica. FOTO: Marko Feist
V tej hiši v vasi Škocjan pri Domžalah se je zgodil krvavi zločin, ko je z nožem pokončal babico, dedka in strica. FOTO: Marko Feist

Na zatožno klop je namreč sedel 24-letni Peter Gaspeti iz Škocjana pri Domžalah, ki je 13. junija letos na domačiji starih staršev umoril 74-letnega dedka Cirila Gaspetija, 81-letno babico Martino ter njunega invalidnega sina in svojega strica, 51-letnega Zvonka.
 

Odvetnik ga ni obiskal


Po grozljivem zločinu, ko je v hišo vstopil z večjim nožem in sorodnike večkrat zabodel v telo, tako da so umrli na kraju dogodka, je poklical policijo, povedal, kaj je storil, in jih mirno počakal. Ker so Gaspetija po aretaciji kmalu odpeljali na oddelek forenzične psihiatrije v Mariboru, kjer so priprti tisti, ki imajo psihične težave, je javnost včeraj na predobravnavnem naroku namesto začetka sojenja pričakovala ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja na zgoraj omenjenem oddelku, ki lahko traja največ pet let, a se to ni zgodilo. Tožilstvo je namreč v zameno za priznanje krivde predlagalo enotno kazen 30 let zapora, kar pa je Gaspeti včeraj, ko je kot iz nekega drugega filma razkuštran in brez besed stal za odrom za priče in le nemo – z občasnimi rahlimi nagibi glave – odgovarjal sodnici Marjeti Dvornik, zavrnil.
Še zdaj ni znano, zakaj so morale umreti tri Petru Gaspetiju sicer zelo ljube osebe. Foto: Igor Mali
Še zdaj ni znano, zakaj so morale umreti tri Petru Gaspetiju sicer zelo ljube osebe. Foto: Igor Mali

Ker je na vprašanje, ali prizna krivdo, le nepremično zrl predse, je sodnica, ki je imela resne težave s komunikacijo z obdolženim in je na to večkrat opozorila ter celo pri tožilstvu in zagovorniku obdolženega preverjala, ali je njegove tihe geste prav razumela, štela, kot da dejanja ne priznava. Tudi na vprašanje, ali v priporu – zdaj ni več na psihiatriji, temveč je na Povšetovi v Ljubljani – prejema kakšna zdravila, jasnega odgovora ni dobila, zato je sklenila, da se bo o njegovem zdravstvenem stanju pozanimala sama.


Nič ji namreč ni znal povedati niti njegov zagovornik po uradni dolžnosti Anže Mlinarič, ko ga je zaradi obdolženčeve neodzivnosti povprašala, kakšna je njegova komunikacija z Gaspetijem. Ta je presenetil z odgovorom, da ga v priporu v vsem tem času ni niti enkrat obiskal. »Nisem bil v priporu, sem mu pa večkrat pisal. Sam ni izrazil nobene želje, da bi ga obiskal,« je povedal Mlinarič.
 

Molčal tudi med preiskavo, ne pa tudi med zdravljenjem


Gaspeti naj bi bil tako molčeč tudi med preiskavo, tako še vedno ni znan njegov motiv. Mediji so pisali o domnevni zameri zaradi dediščine, vendar pa Mlinarič, ki je včeraj v spis vložil nekaj novih dokaznih predlogov in predlog za izločitev nekaterih dokazov, z dokaznim predlogom izpisa iz zemljiške knjige pokojne babice želi dokazati, da obdolženi ni imel nobene koristi od te nepremičnine. Predlagal je neposredno zaslišanje petih policistov oziroma kriminalistov, ki so preiskovali tri krvave umore, pa tudi župnika, ki je Gaspetija, saj je bil nekoč celo ministrant, dobro poznal. Tudi krajani, ko so bili na kraju zločina, tako rekoč niso imeli slabih besed čez študenta, stare starše in strica naj bi imel zelo rad, jim pomagal.


Tudi družina Gaspeti naj bi veljala kot urejena, zgledna, verna. Je pa Mlinarič predlagal izločitev psihiatričnega mnenja sodnega izvedenca Dragana Terziča, ki naj bi v svojem mnenju povzel dokumentacijo, ko je bil Gaspeti še v priporu na forenzičnem oddelku v Mariboru. »Med zdravljenjem je obdolženi govoril tudi o samem kaznivem dejanju, vendar pa tega ni storil v okviru zaslišanja, ampak v okviru zdravljenja, ko ni bil opozorjen na svoje pravice v kazenskem postopku,« je navajal Mlinarič in zahteval postavitev novega izvedenca psihiatrične stroke. Tožilka se je strinjala z neposrednim zaslišanjem predlaganih prič, ne pa tudi s postavitvijo novega izvedenca, ker da »je izvedenec do teh podatkov prišel med izdelavo svojega mnenja«.


Kdaj se bo sojenje nadaljevalo, še ni znano. Kot je povedala sodnica, se bo najprej v priporu na Povšetovi pozanimala o trenutnem zdravstvenem stanju Gaspetija, potem pa se bo odločila, ali bo angažirala izvedenca, ki bo ocenil, ali je Gaspeti zmožen sedeti na sodišču in spremljati sojenje. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije