KAVAŠKI KLAN

Tako obramba skuša ubraniti domnevnega člana kavaškega klana Blaža Kadivca

Blaž Kadivec, domnevni član kavaškega klana, krivde ne priznava.
Fotografija: Blaža Kadivca, nekdanjega študenta ljubljanske pravne fakultete, ki je študij obesil na klin v 4. letniku, v postopku pa ga zastopa mariborski odvetnik dr. Miha Šošić, so iz celjskega pripora pripeljali pravosodni policisti, varovanje pa so izvajali do zob oboroženi policijski specialci. FOTO: Črt Piksi
Odpri galerijo
Blaža Kadivca, nekdanjega študenta ljubljanske pravne fakultete, ki je študij obesil na klin v 4. letniku, v postopku pa ga zastopa mariborski odvetnik dr. Miha Šošić, so iz celjskega pripora pripeljali pravosodni policisti, varovanje pa so izvajali do zob oboroženi policijski specialci. FOTO: Črt Piksi

»Krivde ne priznavam,« je na včerajšnjem predobravnavnem naroku pred sodnikom Tomažem Bromšetom na ljubljanskem okrožnem sodišču povedal 27-letni Domžalčan Blaž Kadivec, mlajši brat domnevnega vodje slovenske celice kavaškega klana Klemna Kadivca. Predobravnavni narok zoper Kadivca je trajal skoraj tri ure, saj je obramba natančno utemeljevala, katere dokaze je kot nezakonite treba izločiti iz sodnega spisa in zakaj meni, da so nezakoniti.

Tožilstvo Blažu Kadivcu, enemu od domnevno zelo pomembnih in visoko pozicioniranih članov hudodelske združbe slovenske celice klana, očita, da naj bi imel v združbi dve pomembni nalogi: nabavljal je kriptirane telefone in jih izročal članom združbe, da so lahko medsebojno komunicirali, prav tako naj bi skrbel za prevoz denarja za nakup droge ali od prodaje droge. Če bi priznal krivdo, bi tožilstvo zanj predlagalo osem let in pol zapora ter 30.000 evrov denarne kazni.

Včeraj je sodnik opravil naroke še za dva obtožena v tej zadevi, in sicer Elvisa Kolenovića in Slađana Karimovića. Tudi onadva nista priznala krivde, zato jima bodo sodili po rednem postopku; sojenje bi morali predvidoma začeti 24. januarja.

Dvaintridesetletnemu Kranjčanu Kolenoviću tožilstvo očita, da je v združbi opravljal več nalog: bil je voznik in koordinator voznikov kurirjev, ki so prenašali droge ali denar, ki je izviral iz trgovine z drogo, skrbel je za prevzem in oddajo droge ter v združbo novačil nove člane. Če bi krivdo priznal, bi tožilstvo zanj predlagalo sedem let in pol zapora ter denarno kazen v višini 14.000 evrov.

Karimović, 34-letni Ljubljančan, je bil po trditvah tožilstva član podcelice slovenskega dela kavaškega klana (celica 2), ki jo je vodil Luka Arapović (ta je še vedno na begu). Opravljal je naloge kurirja, prevzemal drogo, skrbel za njeno prenašanje oziroma oddajo droge in denarja, ki je izviral iz trgovine z drogo, trdi obtožba. Če bi krivdo priznal, bi tožilstvo zanj predlagalo tri leta in pol zapora ter 4000 evrov denarne kazni.

Obtoženi so po trditvah tožilstva z drugimi člani združbe komunicirali po kriptiranih telefonih, na katerih je bila nameščena varna, sky komunikacija. Ravno omenjena komunikacija, ki jo je preiskovalna sodnica v tem primeru pridobila od francoskih pravosodnih organov in se nanaša na nekatere obtožene v tem primeru, je za Kadivčevo obrambo najbolj sporna.

Kot je med drugim opozoril Kadivec, ki se je zelo dobro pripravil na predobravnavni narok, pri tem pa mu je pomagalo znanje, ki ga je pridobil med študijem prava, ni prav, »četudi je morda zakonito«, da so v sodnem spisu pridobljene sky komunikacije (bremenijo tudi njega), ki so jih pridobili tuji varnostni organi, »jaz pa imam kot slovenski obtoženec v slovenskem kazenskem postopku pravico, da se zoper mene izvajajo dokazi, pridobljeni v Sloveniji in v skladu s slovenskim pravnim redom, zakonodajo in ustavo«.

Sodnik Bromše je pojasnil, da bo odločil o predlogu Kadivca in njegovega odvetnika, tožilec Jože Levašič pa je dejal, da so vsi dokazi, torej sky komunikacija, zakoniti. Dejal je tudi, da je skesanec Darko Nevzatović, eden od ustanoviteljev slovenske celice kavaškega klana, šel na policijo, »ker je bil ogrožen«, in ne zato, »da bi s tožilstvom sklenil neki sporazum«. Zoper Nevzatovića, ki je z družino v programu za zaščito prič, »so stekli neki postopki, kako pa so se končali, za ta postopek ni bistveno«, je še dejal Levašič.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije