Stanislav S. (35) kradel identitete in najemal kredite

Marjan Klopčič nova žrtev Stanislava Stagoja. Prevarant je preslepil tudi uradnice.
Fotografija: Klopčič ne more verjeti, kako lahko je Stagoj na upravni enoti dobil vozniško dovoljenje in osebno oizkaznico na njegovo ime. FOTO: Marko Feist
Odpri galerijo
Klopčič ne more verjeti, kako lahko je Stagoj na upravni enoti dobil vozniško dovoljenje in osebno oizkaznico na njegovo ime. FOTO: Marko Feist

Vse od pojava svetovnega spleta poslušamo opozorila strokovnjakov o nevarnosti kraje identitete posameznika. Nihče pa ne pomisli, da je identiteto mogoče ukrasti celo na upravni enoti. Konec lanskega leta so ljubljanski policisti odvzeli prostost 35-letnemu srbskemu državljanu, ki je tam pridobil osebne dokumente na ime oškodovanca ter na podlagi njih overjal lažne vsebine pri notarju večinoma za najem kreditov in si tako pridobil protipravno premoženjsko korist. Pri različnih oškodovancih je najemal ali kupoval vozila, različne artikle, najemal stanovanja in sklenil več pogodb za telekomunikacijske in druge storitve.

Kako je biti v takih primerih v koži oškodovanca, zelo dobro ve Marjan Klopčič iz okolice Ljubljane, ki je postal žrtev prevaranta Stanislava Stagoja. O tem, kako je ta na podoben način ogoljufal še nekaj drugih posameznikov, med drugim Franca Runovca in Sama Galeta, smo pisali že sredi novembra lani. K sreči je Stagoj že za rešetkami, a škoda, ki jo je naredil vsem, nikakor ni majhna. Runovc in Gale sta mu tako posodila skupaj 40.000 evrov, denar sta celo zavarovala s hipoteko na Stagojevo premoženje, a se je seveda izkazalo, da je od oškodovane osebe, izpisane na osebni izkaznici.

Izvršbe in policijska globa

Da je nekaj hudo narobe, je Klopčič spoznal konec leta 2016, ko je na svoj takratni dom v Kranju prejel obvestilo celjske enote Delavske hranilnice, v katerem je bila PIN-številka za novo izdano bančno kartico. Čudil se je, kako je to mogoče, saj se pri
Tudi Samo Gale in Franc Runovc sta žrtvi Stanislava Stagoja. FOTO: Aleksander Brudar
Tudi Samo Gale in Franc Runovc sta žrtvi Stanislava Stagoja. FOTO: Aleksander Brudar
banki ni oglasil niti ni pri njih odprl računa. Na banki so mu pojasnili, da imajo tam zavedeno kopijo njegove osebne izkaznice, ki pa je bila novejšega datuma kot njegova prava. »To je nemogoče,« jim je takoj odgovoril in dosegel, da je bil račun takoj blokiran. Čez dva dni je še od celjske izpostave Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) prejel obvestilo, da je zaprl espe. Takoj je poklical tja in jim sporočil, da je to nemogoče, saj nikoli v življenju ni odpiral espeja. Vmes je tudi s Telemacha dobil nov račun. K sreči se je že prej dogovoril, da mu jih pošiljajo prek elektronske pošte. Račun ni bil samo enkrat višji kot običajno, tudi naslov je bil spremenjen, in sicer iz kranjskega v žalskega. Odpravil se je na Telemach, tam pa so mu pojasnili, da je bil v njegovem imenu celo sklenjen aneks k naročnini, in sicer je nepridiprav vzel še en mobilni telefon.

Da bi preveril, kaj se dogaja, je šel na kranjsko upravno enoto in izvedel, da je bila na Upravni enoti Žalec najprej preklicana njegova prava osebna izkaznica, nato pa narejena nova, seveda s Stagojevo fotografijo. Pa tudi vozniško dovoljenje. Ob tem sogovornik pripomni, da si s Stagojem nista prav nič podobna oziroma, kot se je izrazil, sta si različna kot Šmarna gora in Triglav. In kako je Stagoju vse to uspelo? Prišel je na upravno enoto, tam izpolnil formular, da je izgubil osebno izkaznico in vozniško dovoljenje. Priložil je svojo fotografijo. Uradna oseba, ki mu je izdala nove dokumente, je bila pri pregledu fotografije očitno premalo pozorna in mu je izdala nova dokumenta. »Nobena ni odprla zgodovine oziroma starejših fotografij, kjer bi videla, da nekaj ni v redu. Ni opravila svojega dela, na koncu pa za to ni prejela niti ene sankcije,« je ogorčen Klopčič. Na njegov naslov so kasneje začele prihajati izvršbe za neplačane obroke posojil, ki jih je v njegovem imenu po različnih krajih po Sloveniji sklenil Stagoj. Za prav vsako izvršbo je moral pisati uradne dopise na sodišče, da se je za las izognil rubežu. Ker pa je Stagoj s ponarejenim vozniškim dovoljenjem vozil tudi pijan in ga je pri tem ustavila policija, je dobil plačilni nalog v višini 600 evrov in 8 kazenskih točk. No, po pritožbi se je tudi to razčistilo. Zdaj seveda upa, da mu zaradi vsega skupaj ne bo še od kod padel okostnjak iz omare, za katerega sploh ne ve. Da o stroških, ki jih je imel doslej z vsem skupaj, ne govorimo.

Izobraževanja po kraji identitete

Oseminpetdesetletni Stagoj je tako 11. novembra 2016 na Upravni enoti Žalec na ime Klopčiča prišel do nove osebne izkaznice in vozniškega dovoljenja. Maja naslednjega leta je na podoben način dobil novo osebno izkaznico na ime B. K. na Upravni enoti Ljubljana, en mesec kasneje pa še na ime B. G. na Upravni enoti Slovenska Bistrica. Z vprašanji, kako mu je vse to uspelo, smo se obrnili na prav vse tri upravne enote.


Načelnica UE Žalec Simona Stanter nam je pojasnila, da je kot predstojnica še isti dan, ko je od kranjske upravne enote izvedela, kaj se je zgodilo, opravila razgovor z vodjo oddelka za upravne notranje zadeve in tudi javnima uslužbenkama, ki sta izdali osebna dokumenta. Zaslišal ju je tudi kriminalist in ocenil, da ne gre za zlorabo oziroma malomarnost pri delu. Katerih drugih ukrepov zoper zaposleni, ki še delata na istem delovnem mestu, na enoti niso sprejeli.

Da zaposleni na UE Ljubljana skrbno preverijo identiteto stranke v postopku, nam je zatrdil načelnik UE Ljubljana Bojan Babič. »Zaposleni se trudimo, da do napak ne bi prihajalo, vendar smo včasih v postopkih zavedeni s strani strank, ki nimajo poštenih namenov,« je še povedal in dodal, da so na ministrstvo za notranje zadeve že posredovali predlog, da bi računalniški program v odložišču fotografij sam preveril ustreznost nove fotografije.
Klopčič ne more verjeti, kako lahko je Stagoj na upravni enoti dobil vozniško dovoljenje in osebno oizkaznico na njegovo ime. FOTO: Marko Feist
Klopčič ne more verjeti, kako lahko je Stagoj na upravni enoti dobil vozniško dovoljenje in osebno oizkaznico na njegovo ime. FOTO: Marko Feist

Emil Trontelj, načelnik UE Slovenska Bistrica, je glede uslužbenke, ki jo je zavedel Stagoj, povedal, da je ta pri njih zaposlena že več kot 30 let in da je zelo natančna ter dosledna. Do tega primera je svoje delo opravljala tako rekoč brez napak. Izrekli so ji ustno opozorilo, zaradi dogodka ji je bila pri ocenjevanju dela za leto 2017 dodeljena nižja ocena, »kar posledično pomeni odložitev napredovanja v plačnem razredu«. Na vseh treh enotah so po dogodku izvedli posebna izobražavanja zaposlenih glede možnosti zlorab oziroma kraje identitete. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije