SPRETNI MOGOTEC

Rablja McDonald'sa iščejo v Sloveniji, v Portorožu je obnovil razkošno vilo

Veriga s hitro prehrano toži sarajevskega poslovneža Harisa Ihtijarevića za več milijonov evrov. V Portorožu je obnovil razkošno vilo.
Fotografija: Sarajevski McDonald's je lani zaprl vrata. FOTO: Raport.ba
Odpri galerijo
Sarajevski McDonald's je lani zaprl vrata. FOTO: Raport.ba

McDonald's v Londonu toži podjetje sarajevskega poslovneža Harisa Ihtijarevića za več milijonov evrov odškodnine, v Bosni in Hercegovini pa je 120 nekdanjih zaposlenih najelo odvetnike, da od nekdanjega šefa iztožijo neizplačani regres in odpravnine. Ihtijarević, ki se na klice novinarjev za pojasnila ne odziva, je na slovenski obali znan kot lastnik zgledno prenovljene portoroške vile iz 19. stoletja.

Na odprtje so jim prinesli čevapčiče

Prihod prvega McDonald'sa v Bosno in Hercegovino julija 2011 so pospremile številne bolj ali manj domiselne šale na račun kakovosti hitre hrane in nekaj tudi na račun naivnosti vodstva ameriške korporacije, ki da ne ve, da je prišla med vrhunske mojstre za termično obdelavo mletega mesa.

Ko je lokalni lastnik franšize McDonald's slovesno odprl svojo prvo restavracijo v Titovi ulici v Sarajevu, so prebrisani lastniki slovitih sarajevskih čevabdžinic kar med slavnostnim odprtjem osebju McDonalds'a za malico poslali velike pladnje, polne slastnih čevapčičev. Najverjetneje si niti udeleženci odprtja tedaj niso predstavljali, da bo McDonald's v BiH kdaj imel pet restavracij, še manj, da bo zgodba te ameriške verige s hitro prehrano trajala skoraj 12 let, zagotovo pa si nihče med njimi ni mislil, da podjetje v BiH ne bo odmrlo po naravni poti.

Gostje McDonald'su niso obrnili hrbta, ampak ga je konec lanskega leta potopil poraz Ihtijarevića na sodišču proti Raiffeisen banki. Ta ga je tožila zaradi neplačanih najemnin za restavracijo v Titovi ulici, njegova družba Gliee 581g, ki je bila nosilka franšize, si je v nekaj letih nakopičila za več kot pol milijona evrov neplačanih najemnin. Podjetje, ki je v turistov polnih Sarajevu in Mostarju na leto ustvarilo več kot osem milijonov evrov prihodkov in več kot milijon evrov dobička, je prišlo pod drobnogled vodstva korporacije in ugotovili so, da njihova franšiza v BiH ponuja hrano neustrezne kakovosti ter ima borno ponudbo pijač. Po poročanju bosanskih medijev pa je bilo kaplja čez rob spoznanje, da je franšiza zakupljena plakatna mesta na elitnih lokacijah v središču mesta v času predvolilne kampanje odstopala lokalnim politikom in tako blatila blagovno znamko McDonald's.

Vila iz 19. stoletja FOTO: Boris Šuligoj
Vila iz 19. stoletja FOTO: Boris Šuligoj

Tako je BiH za Rusijo in Belorusijo postala tretja evropska država, iz katere se je ameriška veriga lani umaknila, toda v tem primeru razlog ni bila vojna v Ukrajini.

Za bentleyja ima, za vodo ne

Poslovno spretnega mogotca, ki je doma iz Visokega, javnost v BiH pozna kot izjemno premožnega človeka, svojega statusa nikoli ni skrival, med drugim ga je kazal s prestižnim avtomobilom bentley. Dobavitelji vode iz javnega vodovodnega podjetja ga pomnijo po neplačanih računih v višini 12.000 konvertibilnih mark (6000 evrov) za porabljeno vodo, mediji poročajo tudi o tem, da naj bi bil na črno priklopljen na vodo pri sosedih. Okoli 120 njegovih nekdanjih zaposlenih pa pripravlja tožbe zoper nekdanjega direktorja, ki jim dolguje regres in odpravnine. »Kolikor mi je znano, so vsi poiskali odvetniško pomoč, sam zastopam nekaj več kot deset ljudi. Ne želim presojati o drugih vidikih te zgodbe, a glede na to, kar sam vidim in počnem v tem primeru, ocenjujem, da je sodni epilog vnaprej znan,« nam je povedal Semir Zukić, odvetnik iz Sarajeva.

Tako kot ob zaprtju ni bilo nikjer videti uglednih osebnosti iz javnega življenja v BiH, je neznano tudi, kam je izginil Ihtijarević.

Kolegi iz več bosanskih medijev so nas prosili za pomoč pri iskanju Ihtijarevića, ki je lastnik vile iz 19. stoletja v Portorožu. Nismo jim bili v veliko pomoč, saj se niti na naše večkratne klice in sporočila ni odzval. Mož, ki je med vojno v BiH kot dijak prišel v Slovenijo, tu doštudiral in tudi po vrnitvi v BiH redno sodeloval z več slovenskimi podjetji, je pred leti v Portorožu za okoli 600.000 evrov kupil vilo, ki jo je po pričevanjih sosedov zgledno in razmeroma razkošno prenovil.

Pred prevzemom franšize McDonald's je delal kot direktor skupnih služb vlade Federacije BiH, to službo je po lastnih zagotovilih zapustil na svojo željo. Vendar je bilo v medijih tedaj mogoče zaslediti očitke o spornem gospodarjenju z državnimi nepremičninami in o domnevnem okoriščanju na račun slednjih. Toda Ihtijarevića za to pristojni državni organi nikoli niso preganjali.

Čeprav bi bila njegova portoroška vila primerna za turistične namene in oddajanje – poznavalci nepremičninskega trga ocenjujejo, da bi lahko za dnevni najem zaračunaval tudi več kot dva tisoč evrov –, lastnik to nepremičnino uporablja pretežno za svoje potrebe.

O Ihtijareviću, ki je bil nekoč predsednik upravnega odbora federalne agencije za bančništvo in član upravnega odbora državnega distributerja plina, mediji v BiH očitajo, da je oddajal prostore ministrstva za obrambo brez razpisa in po nenavadno nizkih cenah. Po pisanju spletnega portala Raport.ba je njegovo podjetje Modern Times v središču Sarajeva ogradilo okoli 4500 kvadratnih metrov zemljišča, na katerem je postavilo plačljivo parkirišče, čeprav je le del teh zemljišč v lasti njegove družbe, preostalo pa je v lasti podjetja, ki je v večinski državni lasti. Kako mu že leta uspeva z državnega zemljišča nekaznovano polniti svoje žepe, je uganka celo vsega vajenim Bosancem.

_________________

Pojasnilo v zvezi s člankom »Rablja McDonald'sa iščejo v Sloveniji, v Portorožu je obnovil razkošno vilo« z dne 30. 1. 2023

Haris Ihtijarević se po zaprtju McDonald'sa v Sarajevu ni preselil iz BiH v Slovenijo, saj že dalj časa prebiva v Sloveniji, pri čemer vile v Portorožu, ki je omenjena v članku, ne uporablja za svoje stalno prebivanje, saj je vila namenjena turizmu.

Haris Ihtijarević, ki je v preteklosti delal kot direktor skupnih služb vlade Federacije BiH, je državno službo zapustil na zahtevo McDonald's, saj je bil to eden od pogojev za pridobitev franšize. Haris Ihtijarević, v nasprotju s tem, kar se trdi v članku, tudi ni bil predmet škandalov, njegovo podjetje je bilo s strani McDonald's v juniju 2022 ocenjeno pozitivno in uspešno v vseh segmentih poslovanja. Tudi zakupnine za vse restavracije so bile plačane redno, po razsodbi sodišča tudi za Raiffeisen v parcialnem roku. Ameriška korporacija McDonald's pri odpovedi pogodbenega razmerja s Harisom Ihtijarevićem oziroma družbami, s katerimi upravlja, ni navajala nobenih konkretnih razlogov za odpoved. V odpovedi torej ni zapisano, da naj bi bili razlog za odpoved poslovnega sodelovanja škandali, sodni postopki, neustrezna kakovost hrane ali borna ponudba pijač ali odstop plakatnih mest lokalnim politikom, kot je zapisano v članku.

Haris Ihtijarević ni za Petrol pridobival atraktivnih lokacij, kot se trdi v članku, in po njegovem vedenju Petrol v BiH tudi ni pridobil nobenih (atraktivnih) lokacij za svojo dejavnost.

Ne držijo objavljene navedbe, da naj bi Haris Ihtijarević nekdanjim zaposlenim dolgoval regres in odpravnine, saj so vsi nekdanji zaposleni prejeli izplačane vse z zakonom predvidene obveznosti, torej vse dajatve, prispevke, plače, regres in odpravnine.

Prav tako ne držijo objavljene navedbe, da so v Sarajevu ostale odprte terjatve za porabljeno vodo v višini 6.000,00 EUR, saj so bili vsi izstavljeni računi za porabljeno vodo redno in sproti plačani v celoti.

Ne držijo niti objavljene navedbe, da je podjetje Modern Times, ki je v lasti Harisa Ihtijarevića, v središču Sarajeva, nasproti parlamenta ogradilo 4500 kvadratnih metrov zemljišča in postavilo plačljivo parkirišče, pri čemer naj ne bi bilo celotno zemljišče v lasti Modern Timesa. Parkirišče je vedno obratovalo izključno na zemljišču v lasti družbe Modern Times in nikoli na tujem zemljišču, kar je bilo potrjeno tudi ob inšpekcijskem nadzoru. Prav tako ne držijo objavljene navedbe, da je Ihtijarević del zemljišča, ki ni v lasti državnega podjetja, pred 12 leti kupil od Slovenijalesa, saj je Ihtijarević podjetje, ki je kupilo zemljišče od Slovenijalesa, prevzel šele v letu 2012, in torej zemljišča ni kupil od Slovenijalesa.

Haris Ihtijarević po pooblaščencu

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije