Pozor, ne nasedajte! Vsak mesec vam lahko poberejo tudi po 100 evrov

V Sloveniji se širi nova oblika spletne prevare, ki je po opozorilu portala Varni na internetu precej drugačna od klasičnih lažnih nagradnih iger, ki smo jih bili vajeni. Tokrat ne gre za včlanjevanje v plačljive SMS-klube, temveč za prevaro s skrito naročnino, pri kateri nepridipravi ciljajo na podatke vaše kreditne kartice in vas nato, brez vašega jasnega soglasja, naročijo na storitev, ki je ne potrebujete – in jo seveda redno zaračunavajo.
Kako vas prepričajo?
Prevara se najpogosteje začne z obvestilom na spletu, opozorilom o domnevnih virusih na vaši napravi, SMS-sporočilom (»Čaka te 1 fotografija!«) ali lažnim e-mailom, kot je na primer »obvestilo Pošte Slovenije o čakajočem paketu«.
S klikom na povezavo se odpre spletna stran z mamljivo ponudbo: za simboličen znesek – običajno 1 ali 2 evra – naj bi prejeli drag telefon, najpogosteje iPhone ali Samsung. Sledi kviz, anketa ali preprosto vabilo, ki vam že po nekaj klikih »čestita«, da ste izžrebani. Stran pogosto vključuje lažne objave z domnevno srečnimi nagrajenci, podprte celo z imeni znanih oseb – brez njihove vednosti.
Skrita naročnina v drobnem tisku
Največja past se skriva v drobnem tisku. S plačilom 2 evrov ne kupite telefona, temveč zgolj sodelujete v nagradni igri. Obenem vas ta plačilo samodejno prijavi na mesečno naročnino, ki po šestih dneh začne znašati tudi do 100 evrov na mesec. Storitev se pod krinko oglaševanja izkaže za brezvredno – obljubljajo igre, filme ali glasbo, a pogosto ne dobite ničesar uporabnega.
Preklic? Težaven in nepopoln
Čeprav drobni tisk obljublja možnost odjave, ta velja šele od naslednjega meseca dalje. Denarja, ki vam ga že zaračunajo, vam ne vrnejo. Nekateri uporabniki poročajo o hitrem odzivu podpore, drugi pa, da so njihove zahteve prezrli, komunikacija pa skoraj nemogoča.

Kaj storiti, če ste že nasedli?
Takoj kontaktirajte ponudnika in zahtevajte preklic naročnine.
Preverite bančni izpisek, poiščite ime podjetja in njihove kontaktne podatke.
Če ne uspete, se obrnite na svojo banko in vložite zahtevek za povračilo (chargeback).
V skrajnem primeru lahko prekličete kreditno kartico.
Ne nasedajte! Ključno je preventivno ravnanje
Najboljša obramba je, da tovrstne reklame ignorirate. Nikoli ne klikajte na povezave v sumljivih sporočilih in ne vpisujte številke svoje kartice na spletne strani, ki obljubljajo neverjetne nagrade. Prav tako je priporočljivo, da izklopite obvestila za neznane spletne strani, saj so ta pogosto vir zavajajočih vsebin.
Na portalu Buzzfeed so razkrili, da za večino teh prevar stoji ameriško podjetje Ad Inc., ki s pomočjo spletnih platform širi takšne naročniške pasti po vsem svetu.