Podkupovalca nekam poslal

Tudi zdravnik Rok Vengust, ki naj bi mu ponujali denar, odločno zavrača očitke.
Fotografija: Rok Vengust zavrača očitke. FOTO: Dragica Bošnjak
Odpri galerijo
Rok Vengust zavrača očitke. FOTO: Dragica Bošnjak

Da so očitki tožilstva absurdni in smešni, glede na to, da se mora zaradi njih zagovarjati na sodišču, pa tudi žalostni, je v zagovor na sojenju zaradi domnevne korupcije v zdravstvu povedal zdravnik Rok Vengust, vodja oddelka za kirurgijo hrbtenice na ljubljanski ortopedski kliniki, ki mu očitajo, da je sprejel dobrih 30.000 evrov podkupnine.

Njegovi soobtoženi kolegi so do besede prišli prejšnji teden, on pa se je takrat opravičil zaradi že naročenih operacij in je bil tako na vrsti včeraj. Zaradi postopka, je poudaril, naj bi mu nastajala škoda, in sicer tako strokovna, saj naj bi bil degradiran, kot moralna – zaradi postopka je namreč zelo prizadet – in ne nazadnje finančna. Zaradi tega denimo ne more v tujino.
 

Ponujali so mu denar


Predsednici senata, sodnici Dejani Fekonja, je Vengust povedal, da vztraja pri povedanem v preiskavi, na vprašanja pa včeraj ni hotel odgovarjati. Pravi, da kaznivega dejanja ni storil in da je vedno ravnal po pravilih stroke. Povedal je, da so uporabljali dva produkta dobavitelja, ki naj bi ga podkupil. Ker so ugotovili slabost enega od produktov, so ga nehali uporabljati. »Če bi dobil denar, bi bil najbrž zainteresiran, da teh produktov ne menjamo in jih uporabljamo še naprej,« je dejal med drugim. Mu je pa Darko Žafran, soobtoženec, ki mu očitajo podkupovanje, denar res ponujal in predlagal, da bi odprl račun v Avstriji, a naj bi ga »nekam poslal.«

Na včerajšnjem naroku so stranke tudi pojasnjevale svoje dokazne predloge. Obrambo še vedno, kot je bilo slišati, zanima, kaj je bilo v zameno za opustitev pregona obljubljeno Urški Jurkovič in njeni materi Ani iz podjetja Emporio Medical, od koder je prišla prijava o korupciji. Žafran naj bi namreč deloval kot njun sostorilec, čeprav sami nista v postopku. Obramba zato vztraja pri zaslišanju nekdanjega specializiranega državnega tožilca Stanislava Pintarja o tem, kako so bile pridobljene sporne izjave. Urška Jurkovič kot priča pred preiskovalno sodnico menda ni bila zgovorna, bo pa zagotovo zaslišana v tem postopku. Kot je še pojasnila sodnica, njena mati Ana zaradi zdravstvenih težav ni sposobna za zaslišanje.

Tožilec Iztok Krumpak je včeraj pojasnil, da se je za opustitev kazenskega pregona proti Jurkovičevima odločil, ker je korupcijo zelo težko odkrivati in je s tem »hotel dati pozitiven signal žvižgačem, naj pridejo in povedo o korupciji, ki jo bomo nato ustrezno preganjali«.
Ključni očitek iz obtožnice je, da so zdravniki na svoje osebne račune doma in v tujini prejeli denar, kot protiuslugo pa še naprej naročali material pri določenem dobavitelju.


Prvoobtoženi v tem primeru je intervencijski nevroradiolog iz ljubljanskega UKC Zoran Milošević, poleg njega pa še radiolog iz UKC Maribor Jožef Matela, travmatolog v celjski bolnišnici Miodrag Vlaović, nekdanji vodja ortopedije v tej bolnišnici Samo Karel Fokter in Vengust.

Očitki se nanašajo še na predstojnika ljubljanske ortopedije Vaneta Antoliča (ki podkupnine menda ni zahteval zase, temveč za obnovo klinike), vodjo lekarne v Valdoltri Natašo Faganeli, ortopeda iz Valdoltre Roberta Cirmana, ortopeda v novomeški bolnišnici Gregorja Kavčiča in Miloševićevega sina Mihaela Miloševića Štambergerja. Na dobaviteljski strani so med obtoženimi Žafran in Jana Šturm ter pravna oseba podjetje Advanta, prodaja medicinskih pripomočkov.

Sodnica je zaradi obsežnosti sojenje razdelila na več sklopov. V prvega je uvrstila Antoliča, Vlaovića, Cirmana, Vengusta, Fokterja in Žafrana. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije