OBLETNICA TRAGEDIJE

FOTO: Dva kolesarja Janez ubil z 1,9 promila v krvi

Minila so štiri leta od tragedije pri Trebnjem, ki jo je povzročil takrat 24-letni Janez Trunkelj. Sojenje za smrt 46-letne Andreje Križaj in 57-letnega Bojana Udoviča se še niti začelo ni!
Fotografija: Janez Trunkelj FOTO: Tanja Jakše Gazvoda
Odpri galerijo
Janez Trunkelj FOTO: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO – Pred štirimi leti se je na cesti med Trebnjim in Velikim Gabrom pri Korenitki zgodila tragedija. Takrat 24-letni Janez Trunkelj iz Zagorice pri Dobrniču, ki je noč preživel na veselici v Dobrniču, zjutraj pa je bil namenjen do prijatelja v Velikem Gabru, je pijan do smrti zbil dva kolesarja, 46-letno Andrejo Križaj iz Preddvora, ter našega nekdanjega olimpijca, 57-letnega Bojana Udoviča s Prebačevega, ki sta se s prijatelji s kolesom odpravila od Gorenjske proti Metliki.
Andreja Križaj je umrla pri 46 letih. FOTO: Družinski arhiv
Andreja Križaj je umrla pri 46 letih. FOTO: Družinski arhiv

Čas še ni zmanjšal bolečine zaradi izgube bližnjih, a rane toliko bolj skelijo ob dejstvu, da storilec za dejanje sploh še ni bil kaznovan. To ne pomeni, da sodišče ni storilo nič, prav nasprotno, Trunkelj je prvič sedel na zatožno klop dobro leto po nesreči, ko je tožilka Renata Brodarič Trentelj zaradi kaznivega dejanja nevarne vožnje v cestnem prometu predlagala osem let zapora in pol, za to kaznivo dejanje je sicer zagrožena kazen do 12 let zapora.
Bojan Udovič je bil dolgoletni član KK Sava Kranj, nastopil je na olimpijskih igrah 1980 v Moskvi.
Bojan Udovič je bil dolgoletni član KK Sava Kranj, nastopil je na olimpijskih igrah 1980 v Moskvi.

A že takrat sta ob predlagani kazni onemela tako Trunkelj kot njegov zagovornik Benjamin Peternelj, predlog se jima je namreč zdel absolutno previsok, sicer pa Trunkelj krivde ni priznal. Sledili so pravniški manevri obrambe, ki sojenje le odmikajo. Doslej so bili sicer izpeljani že trije predobravnavni naroki, zadevo presoja že druga sodnica.
 

Obravnava še ni razpisana


Kot je na naša poizvedovanja odgovorila višja pravosodna svetovalka in strokovna sodelavka z novomeškega okrožnega sodišča Urška Zorko, narok glavne obravnave v tej zadevi še ni razpisan.
Prizorišče nesreče FOTO: Drago Perko
Prizorišče nesreče FOTO: Drago Perko

»Po pravnomočnosti obtožnice 14. junija 2016 je bil 20. septembra 2016 opravljen predobravnavni narok, na katerem je zagovornik obdolženca predlagal izločitev listin in predsednice senata. V nadaljevanju je bil spis dodeljen novi sodnici. Šestega marca 2018 je bil opravljen predobravnavni narok, na katerem je zagovornik obdolženca podal predlog za izločitev predsednice senata. Predlog zagovornika je bil zavrnjen, po nadaljevanju predobravnavnega naroka 16. avgusta lani, na katerem so bile zaslišane priče v zvezi z okoliščinami pridobivanja dokazov oziroma njihovo zakonitostjo, je zagovornik podal ponoven predlog za izločitev dokazov. Po pravnomočnosti sklepa o izločitvi dela listin je zagovornik ponovno predlagal izločitev predsednice senata. Predlog je bil s sklepom 5. marca letos zavrnjen, datum naroka glavne obravnave pa, kot že rečeno, v zadevi še ni razpisan.«
Benjamin Peternelj pravi, da ne gre za zavlačevanje, temveč splet okoliščin. FOTO: Tanja Jakše Gazvoda
Benjamin Peternelj pravi, da ne gre za zavlačevanje, temveč splet okoliščin. FOTO: Tanja Jakše Gazvoda

Odvetnik Peternelj je v pogovoru za naš časopis zatrdil, da nikakor ne gre za zavlačevanje obrambe, temveč splet okoliščin, ki zadevo odmikajo, vmes se je še zamenjala sodnica, je pa bil del dokazov umaknjen, gre za uradni zaznamek policije.
 

Takoj mrtva


Nesreča se je zgodila na cesti, ki je bila dolga desetletja hitra cesta med Novim mestom in Ljubljano, danes pa je lokalna in po njej seveda vozijo tudi kolesarji. Tistega sobotnega dopoldneva, dan je bil kot nalašč za rekreacijo, je skupina kolesarjev premagovala kilometre od Gorenjske do Bele krajine. Bili so v strnjeni skupini, ko so se začeli vzpenjati proti Pljuski pri Trebnjem.

Med njimi je bila tudi Križajeva, ki naj bi malce zaostala za skupino, zato jo je počakal Udovič, da bi ji pomagal navkreber. Takrat pa je vanju z meganom trčil Trunkelj. Kot so ugotovili policisti, je ta najprej zapeljal čez desni robnik z vozišča na travo, nato pa sunkovito zavil na levo in zapeljal na levi vozni pas, kjer ga je zaneslo in začel je bočno drseti v smeri vožnje, na levem robu levega voznega pasu pa je z zadnjim levim bočnim delom silovito trčil v kolesarja.


Menda naj bi mladega voznika zagrabila bankina in zato volana ni mogel več obvladati, sploh ob dejstvu, da je bil pijan, napihal je kar 1,9 promila. Poškodbe so bile takoj usodne za oba kolesarja. Trunkelj se je po trčenju najprej vzvratno peljal po cesti, nato pa zapeljal na njivo in travnik ter ustavil na gozdni jasi kakšnih 200 metrov od kraja nesreče. Kot je na zadnjem predobravnavnem naroku povedal eden od policistov, ki je bil takrat ob Trunklju, je bil ta takrat v slabem stanju, s kolegom sta uporabila lisice zaradi suma begosumnosti in nevarnosti samopoškodovanja. Policista sta imela občutek, da se je zavedal, kaj je storil, saj je večkrat vprašal, ali sta kolesarja mrtva.


Ko je leto dni po nesreči prvič prišel na sodišče, je v pogovoru z avtorico tega članka dejal: »Hudo mi je. Ko bi le lahko čas zavrtel nazaj.« Zagotovo za volan ne bi sedel pijan, saj je z nespametno vožnjo ne le ubil dva kolesarja, temveč usodno zaznamoval več družin, tudi svoje življenje. Zaradi šoka, ki ga je doživel po nesreči, je bil dva tedna hospitaliziran v psihiatrični bolnišnici. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije