Furs stopila na prste več Slovencem in gospodarskim združbam, ki so goljufali." />
GRADBENA DEJAVNOST

Delavci ob plačo, osumljencem skoraj milijon

Policija in Furs stopila na prste več Slovencem in gospodarskim združbam, ki so goljufali.
Fotografija: Delavcem niso izplačevali plač, s tem so ti izgubili tudi pravice, ki izvirajo iz prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (simbolična fotografija). FOTO: Voranc Vogel
Odpri galerijo
Delavcem niso izplačevali plač, s tem so ti izgubili tudi pravice, ki izvirajo iz prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (simbolična fotografija). FOTO: Voranc Vogel

Novomeški kriminalisti so na okrožno državno tožilstvo v Krškem podali dve kazenski ovadbi zaradi neplačevanja prispevkov delavcem in insolventne problematike.

V prvem primeru je bila kazenska ovadba podana za sedem fizičnih oseb – šest državljanov Slovenije in tujega državljana ter dve gospodarski družbi iz Slovenije – zaradi utemeljenega suma storitve 53 kaznivih dejanja kršitev temeljnih pravic delavcev po 1. in 2. odstavku 196. člena KZ-1 in treh kaznivih dejanj oškodovanje upnikov po 2. odstavku 227. člena KZ-1.

V drugem primeru je bila kazenska ovadba podana zs slovenskega državljana in gospodarsko družbo iz Slovenije zaradi 19 kaznivih dejanj kršitev temeljnih pravic delavcev po 1. in 2. odstavku 196. člena KZ-1 in dveh kaznivih dejanj oškodovanje upnikov po 2. odstavku 227. člena KZ-1.


Delavci ob plačo in pravice


V obeh primerih gre za družbe in osebe, ki se ukvarjajo z gradbeno dejavnostjo. Med preiskavo so kriminalisti ugotovili, da osumljeni niso ravnali po predpisih o plači in drugih prejemkih iz delovnega razmerja ter plačilu predpisanih prispevkov in tako zaposlene delavce prikrajšali in jim omejili pravice, ki jim pripadajo, dejanja pa so imelo za posledico neizplačilo plače ter izgubo pravice, ki izvira iz neplačanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Zaradi neplačila prispevkov iz zaposlitve in ostalih davčnih obveznosti se je na osumljenih družbah ustvaril in konstantno večal davčni dolg. Posledično je davčni organ, ki je z izvršbami poskušal izterjati davčni dolg, blokiral transakcijske račune osumljenih družb, osumljeni pa so zatem preusmerili svoje poslovanje na povezane gospodarske družbe.

Na tak način so osumljeni gospodarskim družbam pridobili protipravno premoženjsko korist v skupni višini prek 800.000 evrov. Zadevo je policija obravnavala na podlagi predhodnih ugotovitev Finančnega urada RS (Furs) in nadaljnjega sodelovanja v predkazenskem postopku, ki ga je usmerjalo pristojno državno tožilstvo.


Več hišnih preiskav


V obširnem, dalj trajajočem ter strokovno zahtevnem predkazenskem postopku je bilo izvedenih več hišnih preiskav pri osumljenih odgovornih osebah, v poslovnih prostorih in računovodstvih gospodarskih družb. V predkazenskih postopkih so izvedli tudi finančne preiskave in o ugotovitvah obvestili pristojno tožilstvo.

Za kaznivo dejanje kršitve temeljnih pravic delavcev je predvidena zaporna kazen do petih let in denarna kazen, za kaznivo dejanje oškodovanja upnikov pa kazen zapora do petih let.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije