Pet jurjev za ravs v kinološki zvezi

Terezija Zinka Rovan zahteva vrnitev na seznam sodnikov. Duševne bolečine povzročil nekdanji predsednik zveze.
Fotografija: Terezija Zinka Rovan je prepričana, da je bila nezakonito odstranjena z liste sodnikov. FOTO: Dejan Javornik
Odpri galerijo
Terezija Zinka Rovan je prepričana, da je bila nezakonito odstranjena z liste sodnikov. FOTO: Dejan Javornik

Za revijo Kinolog Kinološke zveze Slovenije (KZS) je nastopala v reklami za enega od najbolj znanih proizvajalcev pasje hrane. Polnih 26 let je bila aktivna kinološka sodnica, je tudi edina sodnica na KZS z lovskim izpitom, ki ima opravljene izpite za ocenjevanje zunanjosti za vse lovske pasme. Kot kinološka sodnica je Terezija Zinka Rovan sodila tudi zunaj naših meja. A kot se je izkazalo leta 2017, ko so organi zveze sprožili disciplinski postopek zoper njo in jo umaknili s seznama aktivnih sodnikov, za takratnega predsednika KZS Egona Dolenca vse to očitno ni bilo dovolj. Ta je v začetku januarja 2017 po objavi članka v Slovenskih novicah, v katerem sta Zinka Rovan in Franci Svetec zatrdila, da se kinološkemu sodniku Janezu Šumaku ni zgodila krivica, ko so mu zaradi neizpolnjevanja pogojev odvzeli naziv sodnika za ocenjevanje zunanjosti psov, po elektronski pošti vsem članicam KZS med drugim zapisal: »... da niti ga. Terezija Zinka Rovan niti g. Franc Svetec med sodniki nimata posebnega ugleda. S takimi akcijami želita biti prepoznavna v strokovni kinološki javnosti, saj jima z delom v kinologiji doslej ni uspelo.«

Predsednik jo je maltretiral

Egon Dolenc je štiri leta vodil KZS. FOTO: Jože Suhadolnik
Egon Dolenc je štiri leta vodil KZS. FOTO: Jože Suhadolnik
Rovanova je prepričana, da je Dolenc s temi neresničnimi besedami posegel v njeno čast, zaradi česar je utrpela duševne bolečine, zato je tudi vložila tožbo proti KZS. Zahteva, da se razveljavita sklep Upravnega odbora KZS (UO KZS) in sklep Komisije za strokovna vprašanja (KSV), s katerima so jo zaradi disciplinskega postopka umaknili z liste sodnikov, ter plačilo 900 evrov odškodnine za materialno škodo – izpad plačil zaradi neopravljanja dela sodnice; 2000 evrov za duševne bolečine zaradi posega v osebnostne pravice (očitane nesresnične izjave Dolenca o njej) in še 2500 evrov za duševne bolečine zaradi umika z aktivne liste sodnikov. »Prizadelo me je maltretiranje Egona Dolenca. Izživljal se je nad mano, ko je ugotovil, da se ne morem strinjati s tem, kar je delal,« je razložila na ljubljanskem okrajnem sodišču in dodala: »Boli me vsak stik z njim. Vse to je vplivalo na moje zdravje. Čutila sem srčne bolečine in morala poiskati zdravniško pomoč. Zaničeval me je in se posmehoval. Šuntal je druge ljudi proti meni.«

Prepričana je, da sta bili odločitvi KSV in UO KZS nepravilni in nezakoniti, saj naj bi bilo zagrešenih več procesnih kršitev, ki imajo za posledico neveljavnost odločitve za začasni umik z aktivne liste sodnikov. V začetku leta je dobila le sklepa obeh organov, a brez obrazložitve. Šele pozneje je izvedela, da je bila umaknjena s seznama zaradi izjave, za katero je že takrat trdila in še danes enako, da je ni podpisala. Bila naj bi celo ponarejena. Z njo naj bi Rovanova članom KSV konec januarja 2017 potrdila, da Šumaka v Kopru ni bilo. »Jaz ga na razstavi nisem videla,« je odgovorila članom komisje, ki so jo, češ da ščiti Šumaka, po njenih besedah verbalno napadli. Dolenc je v zvezi s tem na sodišču pojasnil, da je Šumaka doletel disciplinski postopek, ki pa je že zastaral (in Šumak je normalno na listi aktivnih sodnikov), ker naj bi Rovanova podpisala Šumakovo stažiranje na razstavi v Kopru, a istočasno je bil na neki prireditvi v Celju. »Očitano mu je bilo, da stažiranja ni opravil,« je pojasnil Dolenc.

Pritiski zaradi članka

Egon Dolenc je štiri leta vodil KZS. FOTO: Jože Suhadolnik
Egon Dolenc je štiri leta vodil KZS. FOTO: Jože Suhadolnik
Nekdanji prvi mož KZS je na vprašanje, ali pozna preteklo delovanje tožnice, odgovoril, da se pri svojem vodenju v strokovne zadeve ni spuščal, ker da so imeli za to KSV. Tisti dopis vsem članicam (kinološka društva) KZS, ki jih je v Sloveniji okoli 120 in v katerem je kritiziral Rovanovo, pa je, kot je dodal, napisal zaradi objave članka v Novicah, zaradi katerega se je nanj obrnilo veliko članov KZS. »To sem napisal na osnovi mnenj več kinoloških sodnikov. Name so pritiskali in govorili, kako lahko dovolim, da se tako blati KZS,« se je spominjal. Izpostavil je, da je Rovanova celo pritiskala na Svetca, kaj naj pove avtorici članka. Pozneje pa da je celo trdil, da to niso bile njegove besede. Glede podpisa Šumakovega stažiranja je še pojasnil, da prisotnosti spornega podpisa, ki naj bi bil od Rovanove, niso preverjali. »Po mojem videnju, pa nisem grafolog, sem mislil, da je to njen podpis,« je še dodal.

Rovanova je Dolenčeve besede o pritiskanju na Svetca odločno zanikala. Še več. Povedala, da je Dolenc Svetcu pripeljal »delegacijo petih ljudi, skupaj z odvetnikom, in so ga ustrahovali«. Mogoče je bilo še slišati, da so lani na KZS sprejeli sklep o vrnitvi Rovanove na listo sodnikov, a se do dneva obravnave na sodišču to še ni zgodilo. Pravdanje se bo nadaljevalo aprila. N

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije