VEČ MILIJONOV ŠKODE

Neuradno: ovadili nekoč najbogatejšega Slovenca

Lastnik celotnega poslovnega deleža gospodarske družbe iz Celja naj bi, da bi sebi in svojemu družinskemu članu pridobil premoženjsko korist, naklepoma napeljal k storitvi kaznivega dejanja direktorja te družbe, da je izrabil svoj položaj.
Fotografija: Mirko Tuš. FOTO: Roman Šipić, Delo
Odpri galerijo
Mirko Tuš. FOTO: Roman Šipić, Delo

CELJE – Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so v začetku letošnjega novembra na Okrožno državno tožilstvo v Celju kazensko ovadili tri fizične osebe zaradi utemeljenega suma zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti po 240. členu KZ in pranja denarja po 245. členu KZ, so sporočili iz PU Celje. Siol poroča, da so ovadili Mirka Tuša, lastnika trgovske verige Tuš, njegovo ženo Tanjo in še enega od nekdanjih direktorjev družbe Engrotuš.


Prenos brez plačila


Preiskovalci so v predkazenskem postopku ugotovili, da je lastnik celotnega poslovnega deleža gospodarske družbe iz Celja, da bi sebi in svojemu družinskemu članu pridobil premoženjsko korist, naklepoma napeljal k storitvi kaznivega dejanja direktorja te družbe, da je izrabil svoj položaj: »Omenjeni je na škodo te družbe in z namenom, da lastniku in njegovemu družinskemu članu pridobi veliko premoženjsko korist, po pooblaščencu podal zahtevek za prenos pravice imetnika blagovnih znamk na njiju, prenos blagovnih znamk pa je bil opravljen, ne da bi družba od fizičnih oseb prejela ustrezno plačilo za prenos.« S kaznivim dejanjem je bila pridobiteljema blagovnih znamk – fizičnima osebama – pridobljena velika premoženjska korist v znesku 19,3 milijona evrov, za tolikšen znesek pa je tudi oškodovana gospodarska družba iz Celja.


Tako so zakrivali sledi?


V nadaljevanju sta fizični osebi prodali blagovni znamki prek družbe iz Hongkonga, katere prikrita lastnika sta gospodarski družbi v Luksemburgu, za kar je družba iz Hongkonga prejela poslovni delež sestrske družbe navedene luksemburške družbe. To sta storili, da s pranjem denarja zakrijeta ali poskusita zakriti njegov izvor in da se nadalje zakrijejo sledovi izvora ter onemogoči identifikacija imetnika tega premoženja. S temi aktivnostmi pri prodaji blagovnih znamk sta fizični osebi dosegli povečanje vrednosti premoženjske koristi na 29 milijonov evrov, kolikor znaša vrednost pridobljenega poslovnega deleža.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije