ALKOHOL IN PROMET

Alkohol ubija: več kot tretjina voznikov, ki povzročijo smrtno nesrečo, je pijanih

Delež prometnih nesreč v Sloveniji, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci, je 10 odstotkov.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: PGD Sevnica
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: PGD Sevnica

V zadnjih letih se delež prometnih nesreč, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci prometnih nesreč, ni bistveno spremenil in ostaja pri približno 10 odstotkih. Skrb vzbujajoče pa je, da več kot tretjina voznikov, ki povzročijo smrtno prometno nesrečo, vozi pod vplivom alkohola.

Kot pojasnjujejo policisti, v prometu to konkretno pomeni izzivanje nevarnosti: prepočasna ali prehitra vožnja, težje obvladovanje ali spremljanje smeri vožnje, nevklopljeni smerni kazalci, ustavljanje pri zeleni luči, vožnja pri rdeči luči itd. Zaradi alkohola se zmanjšujejo naše sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, zaznava, predvidevanja in presoje ter odločanja in končne izvedbe ustreznega ravnanja.

Problematičnih že 0,5 promila

Zaradi vpliva alkohola se že pri koncentraciji 0,5 promila verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa poveča za osemkrat v primerjavi s treznim voznikom. Alkohol je najbolj problematičen pri voznikih, kjer so tudi posledice prometnih nesreč najtežje, vendar pa je prav tako dejavnik tveganja za nastanek prometne nesreče pri kolesarjih in pešcih. Okrog četrtina prometnih nesreč s smrtnimi žrtvami in huje poškodovanimi je povezana z alkoholom v prometu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije