NA KOŽO

Komentar Roka Tamšeta: Kot sneta sekira

O tem, kako svetovni rekorder v maratonu Eliud Kipchoge vabi na Ljubljanski maraton.
Fotografija:
Odpri galerijo

Ko sem v nedeljo na daljavo, iz redakcije, pospremil Eliuda Kipchogeja, kako je v Berlinu postavil nov svetovni rekord v maratonu, me je imelo, da bi stekel nekam daleč. Smeje sem preveril najstarejši shranjeni SMS v svojem mobilcu, s katerim so me prireditelji Ljubljanskega maratona 30. oktobra 2016 obvestili o mojem dosežku na 42,195 km dolgi trasi.

Mimogrede: dva meseca prej je Kipchoge dobil olimpijski maraton v Riu de Janeiru. Kar stožilo se mi je po teku, ki ga praktično od takrat ne prakticiram več niti približno tako vzneseno in pogosto kot prej. Kar naenkrat je spet postalo vprašanje, ali je bil tisto res moj zadnji pretečeni maraton. Nekdo mi je že dolgo tega dejal: »Enkrat maratonec, vedno maratonec.«


Naj se vrnem k fenomenalnemu Kenijcu Kipchogeju, čigar dosežek bi moral biti v vseh medijih precej bolj poudarjen. Zato si zapomnite tole! Po berlinskih ulicah je šel kot sneta sekira, da se je ustavil pri znamki 2 uri, 1 minuta in 39 sekund, s čimer je za kar minuto in 18 sekund popravil stari rekord rojaka Dennisa Kimetta.

Pozor! Prvo polovico je pretekel v 1 uri, 1 minuti in 6 sekundah, za drugo polovico pa je porabil še nekaj manj časa – 1 uro in 34 sekund, kar je pravzaprav noro! Hočete še več? Od starta so ga spremljali trije narekovalci ritma. Kipchoge je tekel tako silovito, da sta dva kihnila že po nekaj več kot 15 kilometrih, saj enostavno nista zdržala te silovite dirke. Tretji zajec je odstopil na 25. kilometru in Kichpoge je celih 17 kilometrov tekel sam, kar njegov podvig uvršča v kategorijo znanstvene fantastike.

Mah, kakšen maratonski zid neki, prebil je vse mogoče zidove tekaškega življenja. Saj vem, večno nečimrni boste namignili na doping, s katerim je kenijska atletika sicer precej okužena. Dovolite mi vzklik: »Kipchoge? Nikoli!« Danes je prvi v zgodovini, ki je maratonsko razdaljo odtekel pod 2 urama in 2 minutama.

Ali so lahko že prijavljeni in potencialni udeleženci letošnjega Ljubljanskega maratona, ki bo 28. oktobra, dobili večjo spodbudo za tek, kot jim jo je priskrbel Eliud Kipchoge? Težko. Tudi sam sem nekaj ur po rekordu stresal prah s tekaških superg.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije