NA KOŽO

Kolumna Mateja Lahovnika: Recesija

Zaupanje potrošnikov je zelo nizko, kar kaže vse manjše zanimanje za večje nakupe.
Fotografija: Zaenkrat tudi nič ne kaže, da bi se potrošniška mrzlica vrnila v veselem decembru.  FOTO: Blaž Samec
Odpri galerijo
Zaenkrat tudi nič ne kaže, da bi se potrošniška mrzlica vrnila v veselem decembru.  FOTO: Blaž Samec

V primerjavi z drugim četrtletjem je bil BDP pri nas manjši za 1,4 odstotka, kar je bistveno slabše od povprečja evro območja, ki je doseglo šibko pozitivno četrtletno rast. Če bo Slovenija tudi v zadnjem četrtletju letošnjega leta zabeležila negativno rast, bomo tehnično že v recesiji. Ob visoki inflaciji, ki je v povprečju tretjega četrtletja presegla 11 odstotkov, se močno zmanjšuje medletna rast končne potrošnje gospodinjstev.

Ob tako visoki inflaciji je kupna moč precej upadla. Plače in pokojnine so se na primer kljub uskladitvi za 4,5 odstotka realno precej znižale, saj je inflacija več kot dvakrat višja. Draginja pa seveda vpliva na manjšo potrošnjo. Zaupanje potrošnikov je zelo nizko, kar kaže vse manjše zanimanje za večje nakupe. Tudi v tujini visoka inflacija in nizka gospodarska rast vplivata na slabo razpoloženje potrošnikov. Največji spletni trgovec na svetu Amazon bo tako na primer odpustil 10.000 zaposlenih, ker so se nakupi močno zmanjšali. Odpuščanja prihajajo v času, ko spletna prodaja trpi zaradi upočasnjenega gospodarstva, naraščajočih obrestnih mer in trdovratne inflacije.

Zaenkrat tudi nič ne kaže, da bi se potrošniška mrzlica vrnila v veselem decembru. Slovensko gospodarstvo pokonci drži predvsem izvoz, ki še ni upadel. Treba pa je upoštevati, da se je gospodarsko razpoloženje močno poslabšalo tudi v Nemčiji. In ko začne nemško gospodarstvo kihati, se tudi slovensko gospodarstvo zelo hitro prehladi, saj je Nemčija naš najbolj pomemben izvozni trg. Tisti, ki so napovedovali, kako bo inflacija enkraten pojav, so se močno motili. Inflacija na ravni okrog 10 odstotkov je namreč zelo trdovratna in jo je zelo težko zniževati. To pa pomeni, da se bo življenjski standard zaradi draginje še naprej zniževal, zato mora vlada zelo dobro premisliti nadaljnje ukrepe.

Slovenija je bila v koronakrizi med gospodarsko najuspešnejšimi državami zaradi pravočasnih in odločnih ekonomskih protikriznih ukrepov. Tudi zdaj ne bi smeli več odlašati z ukrepanjem. Približno polovica upokojencev ima pokojnino pod pragom revščine, minimalna plača pa je le malo nad tem pragom. Nič ne kaže, da bi se razmere kmalu izboljšale.

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije