NOVA PREVARA NA SPLETU

Slovenski zdravnik, ki prodaja čudežno kremo, ne obstaja

Nepridipravi na spletu ponujajo zdravilo proti bolečinam v sklepih. Domnevno uglednega revmatologa Vasje Poznerja ne pozna nihče.
Fotografija: FOTO:
Odpri galerijo
FOTO:

LJUBLJANA – Svetovni splet je za marsikoga lahko nadvse koristen, prav tako pa v rokah goljufov lahko postane orodje za množično nategovanje naivnežev. Nepridipravi znajo izkoristiti tako imenovane varnostne luknje, ki jih ima računalniško omrežje, in z lažnimi oglasi pridejo do denarja tistih, ki so jim nasedli.
Pred dnevi so se na družabnem omrežju facebook pojavili oglasi za domala čudežno kremo beezmax orto, ki zelo hitro odpravi bolečine in ozdravi bolnike, ki so dolga leta trpeli hude bolečine v hrbtenici in sklepih. »Inovativno zdravilo« iz vrst hondroprotektivov prodajajo po znižani ceni 32 evrov, pri naročilu celo dveh ali treh pa obljubljajo tudi neverjetne popuste.

Ni Vasje in ne klinike

S popustom ali brez, vsak vplačani evro za to kremo je preveč, saj gre za več kot očitno goljufijo. Kremo prodaja oziroma jo hvali gospod Vasja Pozner, ki v oglasu nastopa kot vodja revmatologije in je predstavljen tudi s fotografijo v zdravniški uniformi. Pri tem 83-letni revmatolog, ki je po 37 trpljenja zaradi artritisa s pomočjo te kreme tudi sam ozdravel, navaja nekdanjo vodjo Zveze revmatologov Karolino Petrič ter sedanjo Veroniko Smole. Ta v oglasu celo trdi, da je skupaj z Univerzitetno kliniko v Ljubljani le dosegla, da je zdravilo vendarle mogoče dobiti tudi v Sloveniji. Da je vse skupaj še bolj verodostojno, predsednica Zveze revmatologov Smoletova dr. Poznerju še zagotovi, da je ministrstvo za zdravje podprlo ta program in pokrilo stroške dostave, zato ga lahko prodajajo po tako nizki ceni.
Andrejka Grlić glavna tržna inšpektorica Tržnega inšpektorata RS, na novinarski konferenci o najpogostejših spletnih prevarah. Ljubljana, Slovenija 4.oktobra 2016. [novinarske konference,javne predstavitve,Grlić Andrejka,Tržni inšpektorat RS] FOTO: Jure Erzen/delo
Andrejka Grlić glavna tržna inšpektorica Tržnega inšpektorata RS, na novinarski konferenci o najpogostejših spletnih prevarah. Ljubljana, Slovenija 4.oktobra 2016. [novinarske konference,javne predstavitve,Grlić Andrejka,Tržni inšpektorat RS] FOTO: Jure Erzen/delo

Toda, pozor: Vasja Pozner ne obstaja! »Njegovo« fotografijo smo našli na portalu različnih spletnih ponudnikov fotografij, ko smo v iskalnik vtipkali »senior doctor book«, kar pomeni starejši, zdravnik, knjiga. Ker tudi Univerzitetna klinika v Ljubljani ne obstaja, o teh uglednih imenih slovenske revmatologije povprašamo na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, kliničnem oddelku za revmatologijo. A tam o njih seveda ne vedo nič: »Teh zdravnikov ne poznamo. Ne gre za slovenske revmatologe. Zveza revmatologov ne obstaja, imamo pa revmatološko sekcijo, ki deluje v okviru Slovenskega zdravniškega društva.« In kaj revmatologi iz UKC Ljubljana menijo o učinkovitih hondroprotektivih? »Neposredni prevod za hondroprotektive je zaščitniki hrustanca. Takega zdravila na trgu ni, žal. Vse skupaj je zavajanje!«
FOTO:
FOTO:

Na tržnem inšpektoratu še niso prejeli nobene prijave v zvezi z navedeno kremo, nam je povedala glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić, po hitrem pregledu spletnih strani pa menijo, da gre za spletno prevaro. To nakazuje več dejavnikov, na primer, da je kot ponudnik navedeno podjetje iz tretje države (ZDA) in da navedena telefonska številka z začetnimi +386 1 ... na prvi pogled daje vtis, da gre za telefonsko številko slovenskega ponudnika, vendar je pri tujem operaterju. Poleg tega je cena časovno omejena, na strani pa se z namenom hitre odločitve za nakup stalno pojavljajo obvestila, kot na primer »pravkar je bilo oddano naročilo s Ptuja« ali »po promocijski ceni je ostalo le še 6 proizvodov«.

Grlićeva je opozorila še, da spletna stran v slovenskem jeziku še ne pomeni, da gre za slovenskega prodajalca, in da je pri spletnih nakupih treba vedno najprej poiskati in preveriti podatke o prodajalcu. »Nakup blaga od neznanega ali nepreverjenega prodajalca je namreč tvegan, saj je uveljavljanje pravic potrošnikov zoper prodajalce iz tretjih držav zelo oteženo ali celo nemogoče.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije