TRGOVINA S HEROINOM

Aleksander v priporu tarna, da so mu vse pokradli

Aleksander Vettorazzi zanika nakup 300 kil heroina. V Iranu naj bi naročil le lepilo.
Fotografija: Vettorazzi je bil migrantska zgodba o uspehu, zdaj pa je za rešetkami. FOTO: Tomaž Primožič/FPA
Odpri galerijo
Vettorazzi je bil migrantska zgodba o uspehu, zdaj pa je za rešetkami. FOTO: Tomaž Primožič/FPA

Lastnik še nedolgo tega precej donosnega podjetja za prodajo keramike in sanitarne opreme Sarai z Lavrice potarna: »Čez nekaj dni bom brez dela, podjetje bo uničeno.« Povrhu zastoka, da so mu tako in tako že vse pokradli delavci. A če bo spoznan za krivega, Sircu Ahmedu Elsayedu, ki je leta 2009 kot migrant prišel v Slovenijo, se preimenoval v Aleksandra Vettorazzija in se začel ukvarjati s keramičarstvom, kar precej let ne bo treba skrbeti za preživetje. V zaporu bo vse zastonj.

Prijavil grožnje in se ujel v lisice

Očitki na njegov račun so zelo resni in ga v obtožbi celo postavljajo na prvo mesto med tistimi, ki naj bi imeli opraviti s 302,3 kilograma izredno čistega heroina, ki je lani v našo državo priplul iz Irana.

Sarai je v Teheranu uradno naročil 800 vreč z 20.270 kilogrami lepila za keramiko. Ladja s tovorom je v koprsko luko prispela aprila, cariniki pa so med lepilom odkrili 25 označenih vreč, v katerih je bilo kar 302,3 kilograma heroina. V akcijo so stopili kriminalisti, lepilo brez droge poslali v Saraijevo skladišče, med tajnimi zasledovanjem pa so opazili Arisa Alibašića, Gregorja Setnikarja in Enisa Kočana, ki naj bi prišli tja z namenom, da drogo odpeljejo.

Primer je zdaj postal zrel za postopek na koprski okrožni sodniji. Kočan je na begu, Alibašić in Setnikar pa sta zanikala krivdo oziroma povezavo z iranskim heroinom. Kot predzadnji se je denimo pred sodnikom Matevžem Grosom za nedolžnega izrekel Setnikar in med drugim v spis vložil dokument, ki naj bi dokazoval, da je dovolj dobro zaslužil z igranjem pokra (100.000 dolarjev), zato se mu ni treba pečati s prepovedanimi posli.

Kot zadnjega so iz pripora na predobravnavni narok povabili prvoobtoženega Vettorazzija, ki naj bi torej bil glavni igralec v tej mamilarski zgodbi, saj je bil kot naročnik blaga iz Irana. Niti on ne priznava krivde, na vprašanje, ali priznava vsaj kako dejstvo iz obtožbe, pripomni: »Absolutno ne!«


Toda tako kot za Setnikarja in Alibašića se tudi zanj narok še ni končal, saj bodo na sodniji najprej odločali o zahtevah obrambe po izločitvi dokazov, ki naj bi bili po mnenju odvetnikov proti obtožencem zbrani nezakonito. Tudi Vettorazzijev odvetnik Bojan Pečnik je imel kaj za povedati sodniku Grosu. Sporno naj bi bilo denimo početje kriminalista PP Ljubljana Moste, ki naj bi ga klient poklical februarja in mu potožil, da mu grozijo. Tega pa naj bi bolj kot grožnje zanimala mamila, pod pretvezo je poskušal zbirati informacije o njih, ne da bi klientu dal pravni pouk ter ga seznanil, da ima status osumljenca. Torej: že kazenska ovadba mora odleteti iz spisa.

Vettorazzi naj bi v primeru nadaljnjega postopka tudi s predlaganimi pričami poskušal dokazovati, da so mu preostali obtoženci sledili in grozili. Njegov nemški prijatelj naj bi denimo opisal lanski poletni dogodek iz Berlina, ko sta bila v restavraciji. Pristopili naj bi trije neznanci, eden se je izkazal z lažno izkaznico policista in govoril o kaznivem dejanju. Aleksander Vettorazzi naj bi o tem pisal kriminalistu, odgovora pa ni dočakal.

Ker predobravnavni naroki še niso končani, seveda ni znano, kdaj bo steklo sojenje glede enega največjih zasegov heroina na Slovenskem. Rekord je sicer padel letošnjega oktobra, ko so prav v Luki Koper odkrili kar 740 kilogramov te droge; tudi v tem primeru je z ladjo prispela iz Irana. V tej zgodbi za zapahi ni slovenskih državljanov, so pa v Budimpešti aretirali naročnika 437 rol polietilenske folije, Madžara Richarda K. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije