DOLGI PRSTI

Na trafopostaji kradel baker, pa ga je streslo

Objavljeno 06. julij 2014 16.02 | Posodobljeno 07. julij 2014 17.41 | Piše: Špela Ankele

Starega znanca policije niso ustavili niti opozorilni napisi Smrtno nevarno.

Napisi so menda jasni. Foto: Špela Ankele

KRANJ – »Neznansko je počilo. Tako zelo, kot bi nekdo vrgel bombo. Tamle, na strehi, sem videl moškega, ki ga je tresla elektrika. Stal je gori na strehi in se tresel, tresel ... Vpil sem mu, naj ostane na strehi, naj ne skoči. A bilo je prepozno. Že je skočil kake tri metre globoko, se pobral in šel sedet za objekt. Kakšne poškodbe je dobil, ne vem. Hudo mora biti.« Takole nam je pred razdelilno transformatorsko postajo na Zlatem polju dogodke, ki so se pred njegovimi očmi odvili pred kakšno uro, opisoval Kranjčan.

Mislili, da je požar

Kranjčan srednjih let, ki bo na lastno željo ostal neimenovan, ta torek popoldne ni bil le priča nesreči, temveč tudi poskusu kraje bakra s strehe razdelilne transformatorske postaje na kranjskem Zlatem polju. S tistega obrobja Kranja, kjer se študentsko-dijaški del že nadaljuje v poljske površine, je seveda takoj poklical na pomoč: »V mobilca sem najprej vtipkal 113, nato še 112. Gasilci so se javili in takoj prihiteli, malo za njimi še reševalci, policisti.« Tako kranjski poklicni gasilci kot tudi enota nujne medicinske pomoči imajo namreč svoje prostore manj kot kilometer proč od kraja nesreče. In tako gasilcem kot tudi reševalcem ter hkrati vsem okoliškim prebivalcem je tik po nesreči zmanjkalo elektrike.

Močan pok, ki ga je sprožil nepooblaščen vstop na streho razdelilne postaje, so jasno slišali tudi prebivalci blokov, oddaljenih par sto metrov. Dobro obveščeni viri so nam povedali, da se pri takšni nesreči praviloma sprosti silovita svetloba. In nemara so ravno zaradi svetlobnega udara gasilci sprva prejeli napačno informacijo o dogodku. Malo po vrnitvi v gasilski dom je vodja intervencije Tomaž Novak povedal: »Na kraj dogodka se nas je odpravilo osem gasilcev s petimi avtomobili. V tako velikem številu smo izvozili, ker je bilo javljeno, da gorita ledna dvorana in bližnja trafopostaja.« Gasilci so zato preverili še okolico sosednje ledne dvorane, kjer je bilo vse tako, kot mora biti, posredovati pa so morali pri objektu Elektra Gorenjske. Tam so prerezali žičnato ograjo, ki obdaja objekt, in pri transportu nesrečnika pomagali ekipi nujne medicinske pomoči.



Četrturni električni mrk

Na Elektru Gorenjska so včeraj pojasnili, da so po dogodku za kakih petnajst minut ostali brez električne energije v Kranju in Naklem. »Ob 15. uri je bilo zagotovljeno rezervno napajanje in preskrba z električno energijo. Brez električne energije je bilo v tem času približno 5700 uporabnikov,« je pojasnila Renata Križnar z Elektra Gorenjska in dodala, da po prvih ocenah škoda na elektroenergetskem objektu znaša več kot 1500 evrov. Dodala je, da je ta objekt »ustrezno zavarovan, skladno z vsemi varnostnimi predpisi«. Sicer pa tudi na Elektru Gorenjska opažajo, da »se poskusi kraje različnega materiala, predvsem bakra, na elektroenergetskih objektih povečujejo«. 
 

Obleko scvrlo, sezulo ga je

Po dostopnih podatkih so reševalci z dolgoletnim vodjo kranjske ambulante nujne medicinske pomoči, zdravnikom Mitjo Mohorjem, na čelu ponesrečenega stablizirali in intubirali. Neuradno smo izvedeli, da je 32-letnik iz okolice Kranja med prihodom gasilcev in reševalcev zmedeno hodil naokoli, menda naj bi se celo brez pomoči drugih ulegel na nosila. A poškodbe so bile po besedah prič zelo resne: nesrečniku je obleko dobesedno scvrlo na telesu, močan udar ga je tudi sezul.

Zaradi izjemno hudih poškodb je bilo hitro jasno, da bo treba ponesrečenega čim hitreje spraviti do ljubljanskega kliničnega centra. V reševanje se je vključila še ekipa helikopterske nujne medicinske pomoči. Z Brnika so okoli 15. ure na obrobje Kranja prispeli dežurni leteči reševalci, in sicer zdravnik Jurij Gorjanc, specializant Domen Veternik ter tehnik Mitja Kelbič, v helikopterski posadki so bili še pilot Rok Einhauer, kopilot Aljoša Kirbiš in tehnik Franci Križman. Kar najhitreje so ponesrečenega ponesli do operacijske dvorane, kjer se je nadaljeval njegov boj za življenje.

Po dogodku na Zlatem Polju v Kranju so nas poklicali bližnji ponesrečenega 32-letnika in povedali: 

»Še vedno leži v bolnišnici in je zelo poškodovan. Radi bi, da se objavi, da policija ni našla nobenih dokazov, ki bi ga povezovali s krajo bakra. Drži pa, da je nepooblaščeno vstopil v elektroobjekt, a je šlo za druge, osebne zadeve, o katerih ne bi radi javno razpravljali. Gasilcem in reševalcem, ki so sodelovali pri reševanju, se iskreno zahvaljujemo.«


Nesreča na strehi elektroobjekta

Ponesrečeni 32-letni Silvo (njegov priimek hranimo v uredništvu) se je do razdelilne trafopostaje pripeljal z zelo zdelanim cliem. Ni se oziral na številne znake, obešene na varovalno ograjo objekta. Vsi z debelimi črkami opozarjajo: »POZOR! Visoka napetost. Smrtno nevarno.« Niti ga niso zaustavili nedvoumni napisi: »Stikališče 110 kV.« Temnega clia starejšega letnika, na katerem je bilo zelo poškodovano celo prednje vetrobransko steklo, je pustil tik ob ograji. Preplezal jo je, splezal še na streho objekta, kjer se je približno dvajset minut pred 15. uro zgodila nesreča.

Na kranjski policijski upravi so nam še isto popoldne potrdili, da »preverjajo razloge za sum storitve premoženjskega kaznivega dejanja, v katerem je bila ena oseba huje poškodovana. Poškodovana oseba je v preteklosti že bila obravnavana v policijskih postopkih. V postopku se bo ugotavljala tudi morebitna premoženjska škoda.«

Deli s prijatelji