SLOVO

Pripovedovalec zgodb za vselej zatisnil oči

William Goldman se je podpisal pod številne hite. Pobiral je najvišja priznanja filmske kritiške srenje.
Fotografija: Njegov dar pripovedovanja mu je prinesel kar dva scenaristična oskarja. FOTO: AP
Odpri galerijo
Njegov dar pripovedovanja mu je prinesel kar dva scenaristična oskarja. FOTO: AP

Po duši je bil romanopisec, pripovedovalec zgodb, brez katerega pa bi bila zakladnica svetovne kinematografije precej bolj osiromašena. Čeprav je William Goldman začel svojo pot kot pisatelj, je osnutek enega njegovih zgodnejših del prišel v roke igralcu Cliffu Robertsonu, ki je v besedilu videl filmski potencial, ter je tedaj še mladega pisca prosil, naj besedilo spremeni v scenarij. In Goldmanova nova pot je bila začrtana. Nemudoma je kupil knjižni vodnik, kako spisati scenarij, kaj hitro pa je filmski meki postalo jasno, da so našli svojo novo zvezdo.
Scenerij za vestern Butch Cassidy in Sundance Kid je najdražji izviren scenarij v zgodovini filma.
Scenerij za vestern Butch Cassidy in Sundance Kid je najdražji izviren scenarij v zgodovini filma.

Goldman se je namreč podpisal (tudi) pod z oskarjema ovenčana filma Butch Cassidy in Sundance Kid ter Vsi predsednikovi možje, med platnice knjige pa je ujel umetnost pisanja scenarijev, kot jo je videl in doživljal sam. Čeprav je nič kaj laskavo pisal o Hollywoodu, sploh o režiserjih, ki so, vsaj po njegovih izkušnjah, običajno brez vizije, se je svet sedme umetnosti zdaj vseeno ovil v črnino. Zaradi zapletov z rakom in pljučnico so namreč izgubili genija pretvarjanja knjig v filmske hite.

»Bil je scenaristični bog! Njegova knjiga o pisanju scenarijev je bila moja biblija, njegovi scenariji pa umetnine!« se mu je poklonil ​Cinco Paul, pisec animiranih hitov Jaz, baraba in Skrivno življenje hišnih ljubljenčkov. Za enega največjih scenaristov ga je označil filmar Ron Howard, v žalovanju so sklonili glavo tudi Ben Stiller, Mia Farrow in vrsta drugih.
Goldman se je podpisal tudi pod politični triler Vsi predsednikovi možje.
Goldman se je podpisal tudi pod politični triler Vsi predsednikovi možje.

Hollywood ga je oboževal. Želel, da v filmski meki požene korenine. Kar pa je Goldman vztrajno zavračal in v Los Angeles iz domačega New Yorka prihajal le na sestanke s filmarji, nato pa v zavetju doma z že svetlobno hitrostjo ustvarjal scenarije, ki so se zapisali v zgodovino. Med temi knjigo in nato scenarij za film Maratonec, ki je Laurenceu Olivierju prinesel oskarjevsko nominacijo. Srhljivko Stephena Kinga Misery je prevedel v scenarij, ki je Kathy Bates prinesel oskarja za najboljšo glavno igralko. Njegov dar pripovedovanja je tudi njemu samemu prinesel najodličnejši kipec filmske kritiške srenje, prvega leta 1969 za najboljši izviren scenarij za film Butch Cassidy in Sundance Kid, sedem let pozneje pa je dobil oskarja še za najboljši prirejeni scenarij za hit Vsi predsednikovi možje.


Vestern Butch Cassidy in Sundance Kid mu je hkrati prinesel tedaj vrtoglavih 400 tisočakov, kar je najvišja vsota, za katero je bil kadar koli prodan izviren scenarij. Čeprav ni bil le gromozanski znesek tisti, zaradi katerega je Hollywood Goldmana hkrati ljubil in sovražil. V svoji knjigi o pisanju scenarijev Adventures in the Screen Trade je namreč brez dlake na jeziku priznal, da se ljudem, vpetim v snemanje filma, o njihovi obrti ne sanja prav dosti. »Nihče ne ve ničesar. Niti eden v vsej filmski industriji ne ve, kaj bo na filmu dobro videti in kaj ne, ali bo uspešen ali ne.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije