LESTVICA

Med 1426 milijarderji
 najbogatejši Mehičan

Objavljeno 09. marec 2013 18.18 | Posodobljeno 09. marec 2013 18.19 | Piše: E. B.

Po Forbsu je najbogatejši Mehičan, najdonosnejši pa internet, računalniki, mobilniki.

Še vedno številka ena

Milijardo dolarjev stane vstopnica v svet najpremožnejših ljudi po Forbsu, in takšnih je že rekordnih 1426, 16 odstotkov več kot lani.

Podatki o letu 2012 kažejo, da znaša skupno premoženje elitnežev kar 5400 milijard, 800 več kot leto prej, povprečno pa 3,8 milijarde, torej tri odstotke več kot v 2011. In kdo kraljuje na laskavem seznamu? Še vedno in že četrto leto zapovrstjo Mehičan Carlos Slim Helú, ki se ponaša s kar 73 milijardami: čelnik komunikacijskega konglomerata Grupo Carso, ki je lastnik številnih telekomunikacijskih podjetij, je sicer od leta 2010 lažji za kakšni dve milijardi, a kljub temu mnogo težji od drugouvrščenega in vrsto let vodilnega na laskavi lestvici Billa Gatesa, še vedno najpremožnejšega Američana in ustanovitelja Microsofta, ki se lahko baha s 67 milijardami. Sicer je med prvih deset kar pet bogatunov iz ZDA, poleg Gatesa še Warren Buffett, ki je s 53,5 milijarde četrti, njegovemu holdingu Berkshire Hathaway, ki nadzoruje številna podjetja in restavracije, pa so posli v zadnjem letu še poskočili za skoraj deset milijard, prvi mož Oracla Larry Ellison, ki se je s 43 milijardami uvrstil na peto mesto, na šestem in sedmem pa sta brata Charles in David Koch, ki skupaj vodita finančno korporacijo Koch in ki se ponašata s po 34 milijardami.

Med bogatuni največ Američanov

Resnično veliki met pa je uspel Amanciu Ortegi, ki mu je modni velikan Zara v letu dni prinesel skoraj dvajset novih milijard; Španec se je tako uvrstil na visoko tretje mesto s 57 milijardami. Med bogatuni je sicer največ Američanov, kar 442, sledijo mogotci iz Azije, med njimi kraljuje Li Ka-shing iz Hongkonga, čelnik holdinga Cheung Kong, z 31 milijardami, in območja Tihega oceana, šele nato so na vrsti Evropejci, med katerimi je najpremožnejša Liliane Bettencourt, ki je na vrhu modnega velikana L'Oreal in se baha s 30 milijardami. Na skupnem devetem mestu je tudi najbogatejša ženska, za njo pa se je z milijardo manj uvrstil Bernard Arnault, ravno tako iz Francije, ki je na čelu LVMH Moët Hennessyja in Louisa Vuittona. Na lestvici je tudi največ žensk doslej, skupno 138 in 34 več kot lani, že na enajstem mestu je denimo Američanka Christy Walton, ki vrsto let uspešno poveljuje trgovski verigi Walmart: z 28 milijardami je šesta najbogatejša v svoji državi. Veliki poraženec tokratne dirke za naslov najbogatejšega je nedvomno Eike Batista iz Brazilije, predsednik energetskega konglomerata EBX Group, ki je lažji za skoraj dvajset milijard, razočaran pa je gotovo tudi ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg, ki je po eksploziji premoženja leta 2011, ko je to naraslo za skoraj osemnajst milijard, izgubil več kot štiri milijarde in padel s 35. na 66. mesto. Zanimivo, Rusi se ponašajo s komaj 34. mestom, ki ga je zasedel kralj jekla Ališer Usmanov s slabimi 18 milijardami.

Največ milijarderjev je zaposlenih v računalniškem, internetnem in telekomunikacijskem sektorju, tako prevladujejo imena, kot so Microsoft, Google, Apple, Dell in Facebook. Od elitnega seznama se je sicer moralo posloviti kar šestdeset bogatunov, a se je nanj uvrstilo 210 novopečenih milijarderjev oziroma povratnikov.

Deli s prijatelji