EKSKLUZIVNI POGOVOR

Slovenski glasbenik med vojno na turneji po Putinovi Rusiji (FOTO in VIDEO)

Sašo Gačnik se je pravkar vrnil z glasbene turneje po Rusiji. Povprašali smo ga, kaj je doživel.
Fotografija: Obstaja cel kup informacij, ki se jih zahodni mediji branijo.  FOTO: osebni arhiv
Odpri galerijo
Obstaja cel kup informacij, ki se jih zahodni mediji branijo.  FOTO: osebni arhiv

Glasbenik Sašo Gačnik Svarogov se je pravkar vrnil s turneje po Rusiji, ki jo ima rad že od svojega prvega obiska leta 2013. Njegova pesem Trilogija je samo leto po prvem obisku zasedla prvo mesto na tedenski lestvici ene izmed ruskih radijskih postaj z dosegom med 800.000 in milijon poslušalci dnevno. Istega leta pa je izdal pri največji ukrajinski založbi Moon Records svoj drugi singel v ruščini, ki je v Ukrajini izšel tudi na kompilaciji Vroči hiti poletja 2014. Zase pravi, da je kulturni ambasador, njegovo poslanstvo pa je širiti ljubezen in opozarjati na nepravice.

Gačnika, letnik 1983, smo spoznali kot člana skupine Šank rock, velja pa za enega najboljših slovenskih klaviaturistov. Izhaja iz glasbene družine. Vzdevek Svarogov (od božanstva) si je izbral, ker je Svarog ime slovanskega božanstva, po ruski legendi je bil stari kralj med ljudmi. Ime naj bi pomenilo 'žareče nebo', nekateri pa omenjajo, da gre za božanstvo sonca, s čimer je želel poudariti, da je ponosen na svoje slovanske korenine. V slovanskih državah je Gačnik tako rekoč že domač. 

V Sloveniji na poslovno-glasbeno-lepotni sceni sicer odmeva njegova ljubezenska vez z Jelko Verk, izjemno uspešno oblikovalko, solastnico blagovne znamke More than beauty in imetnico licence za izbor Miss Slovenije. Sicer pa sta bila oba, skupaj z Zasavskimi prostovoljci in podjetjem Dewesoft in podjetniškim pospeševalnikom Katapult odlikovana s priznanji predsednika republike in predsednika vlade za akcijo Maske za vse, katere glavni pobudnik in idejni vodja je bila prav Jelka. 

Sašo Gačnik in Jelka Verk imata, čeprav nista poročena, profesionalne poročne fotografije. FOTO: osebni arhiv
Sašo Gačnik in Jelka Verk imata, čeprav nista poročena, profesionalne poročne fotografije. FOTO: osebni arhiv

Zakaj ste se odločili ravno zdaj odpotovati v Rusijo na turnejo?

»Moram poudariti, da se s svojo glasbeno dejavnostjo na ruskem tržišču ukvarjam že skoraj desetletje. Gre za ogromno in izredno perspektivno tržišče, kjer sem bil vedno zelo lepo sprejet. In ko so se mi začeli ponujati zares veliki projekti, so se kot strela z jasnega vrstili zapiranje mej, maske, testi … Po dveh letih 'koronaniranja' in dodatnem slabem letu protiruske propagande je moje potrpljenje prešlo rdečo mejo, zato sem se odločil ponovno zagnati 'mašinerijo' in nadaljevati približno tam, kjer se je ustavilo.«

Kirovsk, mestni dvorec kulture.
Kirovsk, mestni dvorec kulture.

Ali s tem na neki način izražate podporo Rusiji, ki je v vojni z Ukrajino, ali se motim?

»V prvi vrsti grajam licemernost politike kolektivnega Zahoda, ki ga je Putin čisto upravičeno označil za imperij laži. Podporo pa izražam zdravi kmečki logiki, in sicer, da je treba takoj ustaviti tragedijo, ki se odvija nedaleč od nas. Ampak s pošiljanjem orožja se konflikt samo še bolj in bolj stopnjuje in dejansko smo v kritični fazi, ko vse skupaj lahko eskalira v tragedijo neprimerljivih razsežnosti. Zato je tej norosti treba reči stop! Konec dobave orožja in vsi za pogajalsko mizo. Rusija že od samega začetka poudarja, da si želi zgolj nevtralne, neodvisne in denacificirane Ukrajine, ki ne bo predstavljala grožnje (tukaj je govora tudi o ameriških vojaških bioloških laboratorijih na teritoriju Ukrajine, ki so bili ene izmed prvih tarč raketnih napadov in so njihovo prisotnost potrdile tudi same ZDA). Ampak glede na to, kako daleč je vse skupaj zaplavalo, so danes karte na novo premešane in vprašanje je, kakšna bodo nova pogajalska izhodišča. 

Kakšne informacije blokira zahodni svet?

»Obstaja cel kup informacij, ki se jih zahodni mediji branijo kot hudič križa, saj bi njihova objava korenito vplivala na javno mnenje. Ena izmed takšnih, po mojem mnenju zelo pomembnih informacij, je to, da Rusi konflikta ne dojemajo kot vojno proti Ukrajini, temveč kot vojno proti nacistom, ki so leta 2014 prišli na oblast z državnim udarom in nasilno odstavljenim legitimno izbranim predsednikom. Kdor bolje pozna zadevo, ve, kako je potem potekalo naprej; vsekakor veliko drugače, kot prikazuje slika malih zaslonov zahodnega dela železne zavese. Potem se ne govori o Minskih dogovorih 1 in 2, ki so bili sprejeti in podpisani z namenom, da se situacija na Donbasu umiri, pa je ukrajinska stran vse podpisane dogovore prekršila. Šele potem se je Rusija aktivno vojaško vključila v konflikt, saj so ukrajinske sile pripravljale veliko ofenzivo na Donbas. Kasneje so sledila pogajanja v Carigradu, kjer sta ruska in ukrajinska stran našli skupni jezik, vendar se je očitno ponovno vmešal Zahod in je vse skupaj padlo v vodo. Izpostavil bi še svojo misel oziroma naslovil vprašanje vsem ekologom, zelenim društvom in borcem za ohranitev planeta. Zakaj molčite? Medtem ko se pozornost usmerja na zelene vire energij, nihče ne opozarja na pošiljanje orožja in podžiganje konflikta, čigar narava pa ima dejansko velik vpliv na segrevanje ozračja. Treba se je tudi vprašati, kdo je tisti, ki ima od tega konflikta korist. To ni Rusija, to ni Ukrajina in to ni Evropa.«

»Kolikor sem govoril s tamkajšnjimi ljudmi, se ni dosti spremenilo.«
»Kolikor sem govoril s tamkajšnjimi ljudmi, se ni dosti spremenilo.«

Kako je dandanes v Rusiji med malimi ljudmi?

Par utrinkov s koncerta v Kirovsku
Par utrinkov s koncerta v Kirovsku

»Težko sodim za celo Rusijo, ker gre za res ogromno državo in sem na oktobrski turneji doživel le majhen delček njenega arktičnega zahoda. Kolikor sem govoril s tamkajšnjimi ljudmi, se ni dosti spremenilo. Cene sicer povsod rastejo, ampak po moji oceni so se dobrine v Sloveniji občutno, občutno bolj podražile kot pa v Rusiji. Odkar je Zahod pod taktirko globalistov Rusiji uvedel sankcije, se je bilo marsikatero zahodno podjetje prisiljeno umakniti z ruskega tržišča. Tako je verigo ameriške hitre prehrane zamenjala novonastala ruska veriga Vkusno – i tochka oziroma v prevodu Okusno – in pika. Sicer nisem pristaš tovrstne kulture prehranjevanja, ampak tako zelo sem bil radoveden, da sem moral vstopiti. Zaključek: prebarvani prostori, drugačen logotip, vse ostalo pa identično kot pri izvirniku, le da licenčnina verjetno ne gre več čez lužo. Znova sem bil presenečen tudi nad kvaliteto cest, po katerih smo se vozili. Vzdrževanje infrastrukture pri takšnih razdaljah in tako majhni poseljenosti ni mačji kašelj, še posebej, če vse skupaj postavimo v okvire muhastega arktičnega vremena.« 

Kako se ogrevajo? Ste imeli res sobno temperaturo v hotelu kar 27 stopinj Celzija? Kakšne imajo cene živil, kakšne so plače … 

Ko sem vstopil v hotelsko sobo štirizvezdičnega hotela, me je na steni čakal termometer, na katerem je bilo obarvano 27 stopinj Celzija.
Ko sem vstopil v hotelsko sobo štirizvezdičnega hotela, me je na steni čakal termometer, na katerem je bilo obarvano 27 stopinj Celzija.

»Čista resnica! Ko sem vstopil v hotelsko sobo štirizvezdičnega hotela, me je na steni čakal termometer, na katerem je bilo obarvano 27 stopinj Celzija. In glede na to, da sem moral zaradi vročine najprej odpreti okno, me je točnost merilne naprave prepričala. Sumim, da je šlo za neke vrste šalo, ker so vedeli, da prihajam iz Evrope, ki se spopada z energetsko krizo. Kolikšne so dejanske povprečne plače, nisem izvedel. Če pogledam razlike med revnimi in bogatimi, je razlika večja kot pri nas, vendar je ključno to, da se pri nas razlika med revnimi in bogatimi povečuje, pri njih pa se mi zdi, da se država trudi to razliko vedno bolj zmanjševati. Živila so se mi zdela draga, vendar je razlog za to padec evra. Če dam moško primerjavo, sem v baru za običajno veliko točeno plačal 390 rubljev oziroma po oktobrskem kurzu dobrih šest evrov. Izpostavil bi še eno zanimivost, in sicer da se v Rusiji ogromno vlaga v sfero turizma, kar je verjetno povezano s Putinovim predlogom, naj se do junija odpravi vizni režim za države, ki niso na listi neprijateljskih.«

Ali Slovenija res velja za »neprijateljsko državo«, kot nas je opisal Putin?

»Pri ljudeh nisem začutil nikakršnega neprijateljstva, nasprotno, zelo gostoljubno so me sprejeli. Je pa res, da se je v ruski zunanji politiki Slovenija uvrstila na seznam neprijateljskih držav. Če dobro pogledate spisek in zemljevid, gre za seznam držav, ki Ukrajini pošiljajo orožje in predstavljajo koalicijo držav 'zlate milijarde', ki že dolga desetletja nepravično izkorišča resurse držav 'tretjega sveta'. Celoten preostali svet v praksi ne podpira sankcij proti Rusiji oziroma nasprotno, vedno bolj se povezujejo. Eden vidnejših primerov tega je zavezništvo BRICS.« 

Kaj se vam je med turnejo najbolj vtisnilo v spomin?

»Od vsega me je najbolj prevzel večer, ko smo se s prijatelji iz ansambla Grenada odpravili na lov na severni sij. Pravljica, ki se je odvijala 100 kilometrov nad nami, je v družbi tako prijateljskih in čistih duš, kot so člani omenjenega ansambla, name vplivala do takšne mere, da sem brez cenzure povedano dobil solzne oči. Res neverjetna izkušnja, doživeta z najglobljo točko srca.«

Na spodnji povezavi si lahko ogledate videospot pesmi Najin sin, ki jo je zapel tudi v ruski različici.

In še posnetek s turneje po Rusiji, kjer je odmevalo: »Smo za prijateljstvo vseh narodov.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije