VELIK USPEH

Slovenec prvi posnel ameriško klasiko z Big Bandom

Uroš Perić je posnel še nikoli slišano različico legendarne America the beautiful. Pred njim so jo prepevali Elvis Presley, Judi Garland in še mnogi znani pevci.
Fotografija: Vesel in počaščen je, da so kritiki pesem tako lepo sprejeli. FOTO: Tomi Lombar
Odpri galerijo
Vesel in počaščen je, da so kritiki pesem tako lepo sprejeli. FOTO: Tomi Lombar

V tujini izjemno uspešni slovenski pevec in glasbenik Uroš Perić je v teh dneh zaključil poseben projekt. Posnel je skladbo, s katero se bo zapisal v glasbeno zgodovino, čeprav je ni posnel prvi. Gre za svetovno znano pesem America the beautiful, ki poleg uradne himne The star spangled banner velja za najbolj domoljubno ameriško pesem in ima čudovito vsebino ter sporočilnost. Zanimivo in presenetljivo je, da je bilo za skladbo, katere besedilo je leta 1893 napisala Katharine Lee Bates, do leta 1900 napisanih vsaj 75 melodij, a nobena ni bila prava. Leta 1910 je note napisal Samuel Ward in pesem je vse do danes nadomestna ameriška himna. Kljub gromozanskemu uspehu in večni aktualnosti je nadvse zanimivo tudi, da se Batesova in Ward nista nikoli srečala. Pesem, ki jo praviloma zaigrajo in zapojejo na vsaki inavguraciji ameriškega predsednika, na športnih dogodkih in podobno, je doslej zapela in posnela vrsta največjih legendarnih ameriških glasbenih imen tako iz preteklosti kot sedanjosti. Nikoli v zgodovini pa še ni bila posneta z Big Bandom. Uroš Perić je prvi, ki se je slavne pesmi lotil na tak način. Zaradi tega in tudi glede na to, da gre za prvi studijski posnetek pesmi po več letih, se vpisuje v glasbeno zgodovino.

Glasbenik skladbo prepeva, igra pa tudi na klavir in orgle. FOTO: osebni arhiv
Glasbenik skladbo prepeva, igra pa tudi na klavir in orgle. FOTO: osebni arhiv

Vokalistke Raya Charlesa

Snemanje skladbe je posebno zaradi več stvari. Tudi zato, ker so se prav ob tej priložnosti prvič od smrti Raya Charlesa v studiu zbrale spremljevalne pevke legendarnega zvezdnika, Raelettes. Prav Rayeve nekdanje sodelavke so posnele spremljevalne glasove za Perićevo izvedbo. Pri ustvarjanju so sodelovala še druga znana imena. Aranžma je napisal večletni Urošev sodelavec Lojze Krajnčan. Skladbo z Big Band orkestrom RTV Slovenija so posneli v studiu Primoža Grašiča v Škofji Loki. Uroš je odigral tudi klavir in orgle. Ker so v tem času v Ameriki številni izbruhi zaradi rasnih nestrpnosti, se je Uroš odločil, da bo izdelavo videospota prepustil Američanom. »Zbrali so fotografije, pridobili pravice za njihovo objavo in naredili spot. Skladba je izšla tudi kot singel, v omejeni nakladi,« pravi.


Perić, ki navdušuje kritike in občinstvo po vsem svetu, je imel kljub izkušenosti na snemanju precej treme. Nekaj treme je prisotne na vsakem snemanju, tokrat je je bilo še nekoliko več. »Šlo je za poseben adrenalin in globoko spoštovanje do avtorjev skladbe, njene sporočilnosti in pomena ter vseh izvajalcev, ki so jo peli pred menoj. Želel sem upravičiti sloves pesmi in vseh dosedanjih pevcev. Ker sem perfekcionist, sem vadil že doma, pred snemanjem,« pove. Pesem so pred njim peli Willie Nelson, Frank Sinatra, Judy Garland, Barbra Streisand, Ray Charles, Elvis Presley, Whitney Houston, Jon Bon Jovi, Beyonce, Bing Crosby, Brenda Lee, Kenny Rogers, Garth Brooks, Mariah Carey in mnogi drugi.

Čuti se vsak utrip, vsaka beseda

Celotna pesem je zelo dolga, saj ima vrsto kitic in le malo pevcev je posnelo celo. Tudi Uroš je izbral dve kitici in refren. »Menim, da ti dve kitici najbolj povzemata sporočilo celotne pesmi, saj opevata lepote Amerike in tamkajšnje prebivalce. Vesel in počaščen sem, da so kritiki označili mojo interpretacijo za navdušujočo. Dejali so, da se čuti vsak utrip, vsaka beseda,« pravi. Predvajali jo bodo tudi na ameriških radijskih postajah, kar je zagotovo še en velik uspeh.

Pevca je v teh dneh užalostila smrt senatorja Johna Lewisa, ki je pred leti obiskal njegov koncert. FOTO: Osebni Arhiv
Pevca je v teh dneh užalostila smrt senatorja Johna Lewisa, ki je pred leti obiskal njegov koncert. FOTO: Osebni Arhiv


Te dni Perića sprašujejo tudi o politiki, o preminulem ameriškem kongresniku Johnu Lewisu. Lewisa, ki je bil eden največjih ameriških borcev za človekove pravice, je osebno spoznal tudi on. »Srečala sva se pred leti, na enem od mojih nastopov v Ameriki. Prišel je za oder, da bi me pozdravil, in mi čestital za nastop. Name je naredil vtis prijaznega in spoštovanega človeka in menim, da je bil velika osebnost, katere delo bo ostalo,« sklene. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije